Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 какво макро за sony nex 6
Автор: easy_rider   
Дата:   22-06-13 01:14

искам да си взема макро обектив за нех 6 , за сега само този ли е Sony SEL 30mm F/3.5 Macro и дали с добър и очаква ли се скоро нов.?

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-06-13 02:14

http://m.adorama.com/newui/search.aspx?sku=LNYA24NAN5E

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: easy_rider   
Дата:   22-06-13 09:06

никои ли не разбира като мене

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: J0R0   
Дата:   22-06-13 09:35

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=REVIEW&ARTICLE_ID=175

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: easy_rider   
Дата:   22-06-13 09:49

само тоя обектив ли става

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: ZENON   
Дата:   22-06-13 09:49

Каквото и макро да му залепиш отпред, все ще ти върши работа. Аз например имам един Тамрон за Пентакса и с преходник ми върши перфектна работа с Некс-а.
Така или иначе се фокусира на ръка, а с пиикинга нещата заспиват.

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: easy_rider   
Дата:   22-06-13 10:03

очаква ли се да излезе нов обектив в скоро време или да взимам старият

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: hotsnail   
Дата:   22-06-13 10:16

Здравей,

с NEX, както и с всички останали системи, имаш две основни опции при избор на обектив за макро снимки. Първата очевидна опция на която се хвърлят поовечето начинаещи е да се купи марков макро обектив. Другата малко по странна опция е да се научи как се правят макро снимки и да се използват сносни стари обективи, които постредством макро пръстени дават в пъти по-голямо увеличение и опции за контрол на ситуацията.

Та ако минеш на опция едно във момента имаш няколко възможности

1. Сони Е 30мм ф3.5, за който по-горе ти дадоха ревю, е най-очевидния избор. Обектива и по мой опит не е никак лош. За начинаещ това определено е най-добрия вариант - дори да се окаже, че не искаш макро снимки, обектива може да се ползва за всякакви ежедневни снимки. Малкото фокусно разстояние 30мм е повече от удачно, защото дава голяма дълбочина на фокусираното пространство сравнено с популярните макро обективи с фокусни разстояния над 70мм. Недостатъка на този вариант е слабото увеличение от 1:1. Това е характерно и за всички маркови макро обективи и на практика ги обезсмисля за тази тяхна единствена цел. Цената я знаеш сигурно, по спомен около 500 лева

2. Интересна опция за макро е Yasuhara Nanoha Macro Lens 5:1 for Sony E-Mount. Има далеч по респектиращо увеличение от 5:1. Тука вече гледаш доста специализиран продукт и на дали това ще ти трябва за начало т.е. за да използваш това изделие ще ти трябва стойка подобна на тази на микроскоп с която прецизно да фокусираш заснемания обект. Тука говорим за 500 Евро/долара за обектива и не малка сума за стойката

3. Новия Zeiss Touit 50/2.8 май ще има добро увеличение удобно за макро снимки. Това ще е автофокусен обектив от висок (За некс) клас с подобаваща цена, вероятно около 1000-1500 Евро.

4. Посредством адаптер можеш да използваш макро обективи от Алфа или ЕОС системите за ДСЛР. За Сони Алфа бих ти препоръчал ЕА2, който разполага с бърз автофокус. ЕА1 и адаптерите за Канон ЕОС имат доста тромав автофокус, за начинаещ ще са голямо разочарование.

Втората опция за която ти писах е, да си вземеш стар обектив с ръчен фокус и макро пръстени. Резултата е нещо подобно на следната снимка


https://lh6.googleusercontent.com/---H6TsTxzN0/Thhf1TPSzKI/AAAAAAAANco/nhpmNcqs760/w984-h738-no/IMG_


Посредством макро пръстените обектива се отдалечава от сензора и увеличението му нараства за сметка на изгубена светлина. Горната постановка струва между 20 и 100 лева в зависимост дали ще намериш някои от нещата съвсем безплатно или срещу скромно заплащане. Вероятно ти се струва че говорим за царвулско решение с ниско качество и почти неизпозваемо. Истината е друга, ако искаш сносни макро снимки нямаш друг вариант! Автофокусните обективи за по 1000 лева дават далек по-слаби резултати. При макрото на максимално увеличение фокусната равнина е на едно точно определено място спрямо сензора и автофокус не ти трябва - обектното разстояние дори е описано в спецификациите на обектива. Другото предимство е, че посредством макро пръстените можеш да регулираш максималното увеличение до далеч по-респектиращи 3:1, 4:1.

Ето ти и един пример


https://lh3.googleusercontent.com/-n2xPd3zefdM/Thi8DUSprOI/AAAAAAAAM5A/vPRrSofgr0U/s1600/DSC05251_Dx


снимката е направена с горните макро пръстени и обектив Индустар 69 с фокусно разстояние 28мм. Конкретната снимка е заснета с бленда 11 - това е етикетче с цена. Увеличението е над 1:1

Моя съвет е да се огледаш за втория вариант ако сериозно ти се снима макро или да вземеш 30/3.5 ако все още не си сигурен какво искаш.

За втория вараинт ще ти трябва:

1. Обектив - най-добре нещо в диапазона 28-50мм, по-дългите не са подходящи за макро, писах ти защо

2. Адаптер към дадената система - М39 е май най-добрия вариант

3. Макро пръстени - тези са специфични за системата на обектива т.е. М39 търсиш



Публикацията е редактирана (22-06-13 10:22)

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: ZENON   
Дата:   22-06-13 12:54

Ето ти няколко бързи теста с Некс 6, Тамрона 90/2.8 @ф5.6-8


http://i.minus.com/ibcvczR6gmgJoG.JPG



http://i.minus.com/iSJGWaJhBwWIw.JPG



http://i.minus.com/ieOqmEyxKvsBm.JPG



Няма смисъл да се набутваш с автофокусни обективи (въпреки, че Тамрона е точно такъв, но както казах по горе снимам и с друга система).

Охлюва е дал добър пример, заслужава си да помислиш върху него.


Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: quazimodo   
Дата:   22-06-13 12:59

Волна-9.[cool]!

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: dikimee   
Дата:   22-06-13 15:02

Аз пък ти препоръчвам да вземеш NEX 30/3.5
Съдейки по това, че питаш, значи не си много наясно (или те мързи да провериш, но едва ли).
Предимството на този обектив е:
- автофокус - удобно е да се използва и като нормален обектив, плюс е много по-бързо от ръчен/преходник
- автофокус - в смисъл на променливо увеличение. Пръстените са фиксирани, и ако "зуума" е твърде много, трябва да се правиш на механик докато го напаснеш... а буболечката избягала.
- цена - най-евтиното в сравнение с всички други опции, освен ръчнофокусни обективи, но там имаш другите недостатъци
- размер - най-малката комбинация от всички изброени
- качество - за тези пари обектива вади невероятен детайл, който не е гарантиран с другите опции (я преходника крив, я вътрешни отражения и др.)

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: juslen   
Дата:   22-06-13 15:17

Обаче основен недостатък на въпросния 30mm/3.5 е много късото фокусно разстояние-за да снимаш буболечки например трява да навреш обектива буквално на 5 см от бубата а те са чувствяителни твари и веднага бягат. Далеч по-добре е нещо от сорта на 90mm което приравнено прави 135mm и позволява да снимаш отдалечен на достатъчно разстояние от обекта-доста по-удобно и ефективно е.

А и въпросния 30mm/3.5 примерно не е много удачен и за портрети защото максималната му бленда е 3.5 и не прави добър хубаво размазан заден фон/дефокус и както е казал JORO заради невероятната му детайлност и рязкост изкарва всички дефекти по кожата на лицето което хич няма да се понрави на модела впоследствие [smilie5]

В момента в базара има един чудесен ръчнофокусен Vivitar 90mm f/2.8 Macro 1:1 за 220лв-супер макро обектив от най-висок (поне за времето си) клас, за които в нета има изписани много суперлативи, но идва малко голям и тежък за NEX, понеже и аз му се бях мераклисал но е наистина голям за малкия NEX. Въпреки, че при повечко мерак и здрави ръце всичко е възможно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: hotsnail   
Дата:   22-06-13 15:56

ако ще пукаш буби какво ти дреме, че не е компактен обектива? Таак и така ще ти трябва някаква стойка, статив, релси и подобни глупости. Боли го статива за 300-400 грама тежест в повече.

Иначе и аз съм съгласен за 30/3.5 че е най-удачния за начинаещи. Мисля, че дава 4-5 сантиметра до обекта. Тамрон-а 90 даваше 15-тина ако не греша.

А макро с буболечки се снима като предварително ги охладиш, за да не бягат. Взимаш кутия от сладолед мушкаш бубата вътре и в хладилника на +5, +10 градуса да се охлади хубаво. Като са охладени са бавни и мудни докато се стоплят. Има и други варианти - напимер пръскалка със захарен сироп. Май рано сутрин ако е по-халдно пак са тутакви. Най-важно е да се чете и пробва.

Вероятно ще ти трябва светкавица или осветление за макрото.

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: ZENON   
Дата:   22-06-13 18:27

За буби 30мм са смешна дължина. По-дълъг обектив става и за портрет без някакви перспективни изкривявания, докато 30мм...
P.S.
Тоя Вивитар бих го отнесъл като куцо пиле домат, ако нямам макро, пък имам нещо с пиикинг.
Лично менение.

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: batzas   
Дата:   24-06-13 12:16

Има и още една опция която е съвсем без пари. Макро лещи:
клозъп 49мм

Просто ги слагаш вместо филтър отпред на китака.
И според мен хем ще си начесъл крастата, хем няма да те боли финансово.

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: easy_rider   
Дата:   25-06-13 01:07

http://www.youtube.com/watch?v=eU--UXLFcbc а този обектив какъв е и ако е за сони алфа трябва ли ми преходник

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: hotsnail   
Дата:   25-06-13 08:25

Да за алфа е. Писал съм ти вече какво трябва - LA-EA2 или LA-EA1. EA1 ще фокусира супер бавно с този обектив т.е. 5 дори 10 секунди.

Отговори на това съобщение
 Re: какво макро за sony nex 6
Автор: a4o90   
Дата:   25-06-13 08:32

Накратко:
- Това е обектив за Алфа сериите DSLR/DSLT, които са с различен байонет от Некс
- Има два типа преходници: евтини китайски, които просто представляват връзка между обектив и тяло и нямат АФ, и по-скъпите "маркови" преходници, които позволяват АФ. Има няколко разновидности при тях - единия позволява автофокус само с обективи с вграден мотор (SAM, SSM?), а другия (и доста по-скъп) има вградено полупрозрачно огледало и мотор, което на практика позволява закачане на всякакъв тип обективи A-mount.
Лично аз бих посегнал към такъв преходник единствено ако:
- Имам DSLR/DSLT тяло на Сони и ще ползвам обективите и на него
- Нямам такова, но в бъдеще обмислям такава покупка
- Ако съм крайно разочарован от набора обективи за E-mount ([smilie18]) и ми трябва нещо специфично
- Ако не мога да преживея липсата на АФ
- Ако просто имам пари [smilie8]

Дано съм помогнал [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »