Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Стари обективи - Nikon
Автор: KarateDO   
Дата:   18-06-13 20:15

Здравейте, въпросът ми сигурно е малко тъп... но просто не ми е ясен... и се извинявам ако има такава тема... не можах да я намеря...

Та...
Гледам по интернет изпадат стари и евтини лентови апарати Никон с обективи от сорта на 35-80mm
И въпроса ми е дали обективите от лентовите апарати на Никон стават на новите тела /D3000, D7000, D5100/
И ако да... следващият ми въпрос е... Всичките обективи ли на Никон... стават за всички тела на Никон ?

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: slav4cho   
Дата:   18-06-13 20:17

И да не стават,имат преходници.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: KarateDO   
Дата:   18-06-13 20:22

Да, но те не са ли скъпички... а и не знам дали този обектив си заслужава и как се справят старите обективи...

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: slav4cho   
Дата:   18-06-13 20:57

Има стари обективи,които се справят добре,има и такива,които са доста зле.Преходниците не са скъпи,а за този обектив конкретно не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: CTOMAHATA   
Дата:   18-06-13 21:09

Кой точно обектив визираш? Ако е Nikon AF 35-80mm f/4-5.6D става без проблеми, че ще имаш и работеш auto focus на D7000. На другите две тела ще си с manual focus.

Търси обектив на F mount за тези тела. Иначе ти трябва преходник. Може да се купи от e-bay made in china т.е. евтино.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: io_bs   
Дата:   18-06-13 21:14

Всеки F-mount обектив от 50-те насам ще стане на кое да е никонско тяло със същия байонет, само дето с по-старите обективи няма да имаш автофокус, а може и мерене на ниския клас кропки (D3xxx, D5xxx).

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: didesignbg   
Дата:   18-06-13 21:33

Да ти дам един да го закачиш на д90то и да те питам къде ще събираш ключето за най-затворена диафрагма?
По въпроса на питащия за д5100 и д3000 няма значение стига да е на F байонет, д7000 приема AI съвместими обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: Digitalgab   
Дата:   18-06-13 22:05

Аз не мога да "визирам" обективи, но мога да имам предвид Nikkor 28-80 AF D, съвсем прилично качество!

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: hose   
Дата:   18-06-13 23:07

всеки обектив Nikkor е съвместими със всяко тяло Nikon
(изключения има до колкото знам, но отиват много назад във времето)

нещата обаче които трябва да имаш предвид са -

1. Кроп факор
2. AF
3. Електронна бленда
4. Мерене

тези неща варират в зависимост от комбинацията тяло-обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: KarateDO   
Дата:   19-06-13 00:10

Ето това е обектива за които се чудя... и ми стана интересно...
http://img10.prodavalnik.com/images_prodavalnikcom/26125493_1_585x461.jpg
Мисля, че обявата вече не е валидна... но ми стана интересно дали ако изпадне пак такъв обектив или подобен е хубаво да се помъча да го купя...
За жалост нямам възможност да си закупя хубав обектив за момента... а още съм нов и в фотографията... и не са ми много на ясно нещата... иначе съм харесал ето този...
http://magazin.photosynthesis.bg/offer/211103120001.html
Фен съм на портретите и до колкото четох е добър обектив... но ще го взема някога след години може би...
И така... та исках да знам дали ако взема нещо старо то ще е добро, на доста евтина цена и дали ще стане на на тяло Д3200

А може ли да ми кажете какво е това "F байонет" ?
Сигурно пак въпроса ми е много аматьорски и ще ви подразни... но още доста неща за фотоапаратите и обективите не са ми ясни...

Благодаря на всички включили се в темата...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: pefoto01   
Дата:   19-06-13 01:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: io_bs   
Дата:   19-06-13 01:03

F байонет е байонетът на Никон, където се закачат обективите. Тъй като гледам, посоченият обектив е AF-D, т.е. няма да имаш автофокус с него на D3200. Затова по-добре събирай паричките и си вземи AF-S 50-ка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: KarateDO   
Дата:   19-06-13 01:12

Ясно... мерси... :)
Иначе... знам, че нямат АвтоФокус (това е единственото нещо което ми беше ясно) Но си мислех, че това не е чак толкова голяма мъка...

И като съм започнал... знам, че има зум обективи и твърди...
Та... вие какво бихте ми препоръчали за портретни снимки като сравнително евтин и добър вариант за Д3200

И можете ли да ми кажете кои обективи имат повече зум от китовия ?
Примерно... 50-200 мм. много по силен зум ли има от китовия ?
Това за зума не ми е много ясно къде мога да го гледам на обектива...



Публикацията е редактирана (19-06-13 01:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: ivjordan   
Дата:   19-06-13 01:29

Поредния тъп въпрос за "зуум"..!

Към автора: т. нар. "зуум" е съотношението между най-късото и най-дълго фокусно разстояние на даден обектив, което само по себе си нищо не означава.
Ако питаш, дали 50-200 ще ти приближава обектите повече от 18-55, то да, но и това не е съвсем коректно, защото обективът не приближава, а променя зрителния ъгъл.
Все пак, за да говорим практично, ако искаш да снимаш отдалечени обекти и на снимката да изглеждат по-големи, 50-200 е по-добре от 18-55. (Има ли такова нещо като 50-200, не е ли 55-200?)
Що се отнася до автофокуса, по-големия проблем, с който ще се сблъскаш, е липсата на мерене. Можеш да фокусираш на ръка при липса на автофокус, но едва ли ще се понесеш с отделен светломер на врата, да си мериш експонацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: KarateDO   
Дата:   19-06-13 01:37

Ммм... добре... отказахте ме от старите обективи...
Може ли обаче още информация относно зума...
И маи съм объркал това 50-200 (съжелявам, пак казвам, че съм нов)
Та кое по точно се гледа на обектива за да се разбере колко му е зума и т.н.
Да... искам да е практичен и да става за снимки на птици например... и като цяло животни...

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: ivjordan   
Дата:   19-06-13 02:22

Както вече написах, така нареченият "зуум" представлява съотношение между най-късото и най-дълго фокусно разстояние. В просто число се получава като разделиш голямото фокусно разстояние на малкото. Или, практично, в случая с 55-200, делиш 200 на 55 и получаваш "зуум" от порядъка на 3,6. При 18-55 същата сметка показва 3,05, т.е. двата са горе-долу еднакви като "зуум", но гледната точка на практика е съвсем различна.
И сега опираме до момента, когато трябва да се осмислят понятията "фокусно растояние" и "зрителен ъгъл" и да се забрави понятието "зуум".
За птички и животинки най-общо ще ти е необходимо фокусно разстояние от 300-400-500 мм. Както виждаш, тези разстояния не присъстват в коментираните обективи. Така че, трябва да се мисли за други обективи. Не е задължително същите да имат "зуум", може и да са твърди с фокусно разстояние от гореизброените. Но тук вече опираме до едни сериозни пари. Много сериозни.
Пак чисто практично, разгледай вариантите 55-300 и 70-300, и двата със стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: krasy7   
Дата:   19-06-13 07:07

Аз пък не разбрах защо ентри-левъл телата не мерят с AF-D обективи [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: nboyanov   
Дата:   19-06-13 10:30

KarateDO Виж това



Публикацията е редактирана (19-06-13 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: mitku   
Дата:   19-06-13 11:32

krasy7 написа:

> Аз пък не разбрах защо ентри-левъл
> телата не мерят с AF-D обективи
> [smilie11]

Защото като се сложи ръчнофокусен обектив, ентри телата нямат съответната механика (от там и не е сложена необходимата софтуерна поддръжка вътре в самото тяло по принцип), с която да разберат на каква бленда е обективът. И след като не знаят на каква бленда е обективът - не могат да изчислят/"измерят" и останалите неща (скоростта и ISO-то). Затова подобни обективи на ентри тела работят само на напълно ръчен режим, където сам да си задаваш и блендата (от пръстена на обектива), и скоростта, и ISO-то. [smilie7]

А телата от D200, D300, D7000 и нагоре си имат необходимата механична (и софтуерна) поддръжка и съответно си разбират блендата и могат да работят и на режим с приоритет на блендата ("А"), където ти да си нагласиш блендата с пръстена на обектива, тялото да разбере каква е (след като зададеш какъв е обектива в менюто) и да си изчислява останалите неща, да ползва светкавици и т.н. [smilie3]



Публикацията е редактирана (19-06-13 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: didesignbg   
Дата:   19-06-13 12:11

mitku написа:

> krasy7 написа:
>
> > Аз пък не разбрах защо
> ентри-левъл
> > телата не мерят с AF-D обективи
> > [smilie11]
>
> Защото като се сложи ръчнофокусен
> обектив, ентри телата нямат
> съответната механика (от там и не е
> сложена необходимата софтуерна
> поддръжка вътре в самото тяло по
> принцип), с която да разберат на
> каква бленда е обективът. И след
> като не знаят на каква бленда е
> обективът - не могат да
> изчислят/"измерят" и останалите
> неща (скоростта и ISO-то). Затова
> подобни обективи на ентри тела
> работят само на напълно ръчен
> режим, където сам да си задаваш и
> блендата (от пръстена на обектива),
> и скоростта, и ISO-то. [smilie7]
>
> А телата от D200, D300, D7000 и нагоре си
> имат необходимата механична (и
> софтуерна) поддръжка и съответно
> си разбират блендата и могат да
> работят и на режим с приоритет на
> блендата ("А"), където ти да си
> нагласиш блендата с пръстена на
> обектива, тялото да разбере каква
> е (след като зададеш какъв е
> обектива в менюто) и да си
> изчислява останалите неща, да
> ползва светкавици и т.н. [smilie3]
>

>
> Публикацията е редактирана (19-06-13
> 11:34)



за първи път чувам за ръчнофокусен AF-D обектив[smilie10]
AF-D обективите мерят с ентри левъл телата, но нямат автофокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: mitku   
Дата:   19-06-13 12:31

Мда... пропуснал съм, че е питал за AF D. Гледах темата, че е за "стари обективи" и, че се пита защо няма мерене с тях на ентри телата и не съм обърнал внимание на AF D.
С AF D си имат мерене... естествено. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: Digitalgab   
Дата:   19-06-13 12:35


http://static.photo.net/attachments/bboard/00a/00a69Z-447613584.jpg



D90 with 28-80 AF-D

Отговори на това съобщение
 Re: Стари обективи - Nikon
Автор: CTOMAHATA   
Дата:   20-06-13 10:22

> KarateDO
> Ммм... добре... отказахте ме от старите обективи...

Защо? Те не са лош избор стига да имаш тяло с моторче за фокуса. Ако D7000 ти е скъп може да се насочиш към D90. Но ако вече имаш тяло от рода на D3x00, D5x00 наистина по-добре да се откажеш.

Ето линк в базара за Nikon AF Nikkor 28-80 D. Наскоро си купих подобен за джобни пари (самоче G версията без пръстен за диафрагмата).
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=15125



Публикацията е редактирана (20-06-13 10:28)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »