Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   18-05-13 18:51

Имам Canon 600d на около 2 месеца. Днес докато снимах детето на концерт забелязах, че някои от снимките са тъмни въпреки използването на светкавица ( вградената такава на тялото). Първо помислих, че светкавицата не сработва, но по - късно застанах срещу стъкло и пробвах да снимам срещу него - светкавицата сработва винаги, но от примерно 6-7 снимки само две са светли - останалите са тъмни. По моята логика затвора и светкавицата не сработват заедно - нещо губят синхрон, но не знам дали е така наистина и каква може да е причината.
Имате ли идея какъв е възможния проблем?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: ilcoin   
Дата:   18-05-13 19:11

Проблема е в снимача, не в снимачката [smilie5]

Би било добре да качите няколко снимки тук, но като цяло - нормално е да излизат снимките тъмни, вградената светкавица не успява да освети нормално обекта, тъй като е слаба, а обекта вероятно е бил по-далече. Нормално е да разчитате на нея в рамките на 3-5 метра (доста грубо казано, зависи и от други фактори).

Снимката срешу огледало е тъмна, тъй като то връща голяма част от светлината към апарата и се бърка експонацията. Апарата мисли, че срещу него има много светъл обект.

Решението (след като сме изключили светкавичката) - снимаме на високо ИСО, светлосилен обектив, на ръчни настройки с възможно най-ниската скорост (която позволяват условията и обектива), стараейки се да използваме наличната светлина в максимална степен. Ако горните неща не ви говорят нищо, една книжка няма да е зле - да се изяснят основните положения.

В тази връзка, "плющенето" нон-стоп със светкавицата срещу хората на сцената е доста неприятно и както може би ви е станало ясно, не води до добър резултат. Старайте се да го избягвате, най-малкото е проява на лошо възпитание [shtrak]

В интернет има доста уроци за снимане на сцена, но накратко това са основните моменти. Дано съм бил полезен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   18-05-13 19:37

Не бяхте полезен. Ни най - малко. Ще обясня пак - не огледало, а стъкло, не от 5 м, а от 80 см. Една снимка си е идеална, а 3 други са черни защото апарата е решил, че ще има светкавица, но тя светва в друг момент. Ако високото ИСО, обектива 50/1.8 и скорост 125 с Canon 600d не помогнат като прочета книжката ще се синхронизират ли затвора и светкавицата? И ако пробвам в автоматичен режим, ръчен, приоритет на бленда, приоритет на затвора и проблема пак си остане? Даже и ръчен като съм отворил светкавицата, скоростта е 1/200, блендата 2.2 и ИСО 400 и снимката е черна?
Докато снимам моето дете ползването на светкавица е проява на лошо възпитание ако правилно съм разбрал? Харесва ми скоростта с която разбирате възпитанието на човека от километри по предположения, мнението ви не беше с нищо полезно, но ви благодаря за него.



Публикацията е редактирана (18-05-13 19:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: ilcoin   
Дата:   18-05-13 19:49

Опитах се да съм ти полезен приятел, явно не съм. Поне имах желание.

Телефона на сервиза аз ли да ти го намеря в гугъл, или някой по полезен съфорумец от мене?

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   18-05-13 20:01

Телефона на сервиза вече го знам. Не е въпроса в това, а какъв е проблема. Ще обясня по друг начин бленда 4,5 скорост 1/60 Исо 400, 4 поредни снимки, едната си е супер другите 3 са черни или почти черни. И 4-те пъти светкавицата сработва, но само една снимка става.



Публикацията е редактирана (18-05-13 20:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: chrisnoch   
Дата:   18-05-13 21:42

Проблемът едва ли е в синхронизацията между светкавицата и затвора. Струва ми се малко вериятно веднъж да сработва, след това - не (няколко пъти), а в последствие този "модел" да се повтаря. За съжаление от Вашето описание трудно може да се направи категорично заключение. Все пак ми хрумва нещо - доста напосоки, но може пък и да "уцеля".На светкавицата й е необходимо известно време да се зареди. Ако се опитвате да правите бърза поредица от снимки, възможно е не винаги да "пали" и/или да "пали" с частичен заряд. Когато светкавицата е напълно заредена, на екрана се появява съответния символ. Не знам как се държи 600D в автоматичен режим със светлкавица, но е напълно възможно да позволява снимки с недозаредена светкавица.
Апропо, дори и обикновеното стъкло отразява доста голяма част от светлината на светкавицата - от ъгъла зависи какво ще е количеството, попаднало право в обектива. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   18-05-13 22:02

Модела взе да не се повтаря. Вече съвсем не ще да уцели - иначе казано току що направих 10-12 поредни черни. прегледах всички настройки на светкавицата - нямам нищо ненормално. Това за зареждането на светкавицата го знам, но изчаквам и да се зареди ( дори и 1 мин, съответно няма надпис BUSY), пък и визуално светкавицата си светва доста силно. Със скорост 1/200, бленда 4.5 автоматично исо - апарата решава 400 и хоп почти черно. а светкавицата си светва силно.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: kvakioh   
Дата:   18-05-13 22:22

Малко вероятно е, но все пак проверете дали е 1st curtain synchronization или 2nd curtain synchronization светкавицата.
Aко е на второто, вероятно няма да имате светли снимки.
Flash control, Built-in flash function setting, Shutter sync и го нагласяте на 1st curtain да е. Дано да е това.
Според мен, апаратът не е развален, светкавицата също. Описаното като проблем ми е трудно да го разбера.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   18-05-13 22:32

Проверих го. На 1 съм. Даже изтрих built-in flash settings - за всеки случай - не се променя нищо. Не знам какво друго освен настройките на светкавицата може да влияе.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: pefoto01   
Дата:   18-05-13 22:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: perchinkov   
Дата:   18-05-13 22:47

Проверете и още нещо. Би трябвало при натиснат до средата бутон за снимане при включена светкавица във визьора да имате индикатор който постепенно изгасва. Би трябвало да се снима когато напълно изгасне.
И другата проба е: Натискате до средата бутона за снимане за да фокусира и след това натискате малкото бутонче с кръстче на него и светкавицата святка. На 500Д са горе до дисплея в дясно, предполагам, че тази функция я има и на 600д. Едното бутонче е за зумване при прегледа на снимките, другото е с кръстче. С тази операция фотоапарата си пресмята експозицията при светнала светкавица. След това снимате. Ако и тогава прави тъмни снимки най-вероятно е за сервиз.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   18-05-13 23:26

Ако фокусирам и задържа спусъка наполвина и след това натисна и копчето с кръстчето(звездичката) и задържа и него и след това натисна спусъка докрай - няма проблем снимката е ОК. ако обаче само натисна копчето със кръстчето и след това го пусна снимката отново е тъмна

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: perchinkov   
Дата:   18-05-13 23:31

Реда е такъв: Натискате спусъка до половина за да фокусира и го пускате. Натискате бутончето и светкавицата святка.
След натискане на бутончето във визьора за кратко се изписва FEL и до знака за светкавицата остава да свети звездичка. При следваща снимка трябва да се повтори операцията. Току що пробвах и няма значение дали държа бутончето в момента на снимане. Важното е да светне светкавицата преди снимането.



Публикацията е редактирана (18-05-13 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: BOZO   
Дата:   18-05-13 23:36

Пробвай дали ще е така с външна светкавица...

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: perchinkov   
Дата:   18-05-13 23:40

И последно преди сервиза. Дайте на апарата фабричните настройки и вижте ще има ли ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   18-05-13 23:44

Честно казано понякога става понякога не. Току що направих 30-40 снимки и не винаги се получава - светва FEL на мястото на скоростта на затвора, обаче снимките понякога пак са тъмни въпреки че светкавицата си свети порядъчно силно. Пък довчера си светеше всеки път без допълнително натискане? И снимките си бяха светли[smilie10]



Публикацията е редактирана (18-05-13 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: avasilev   
Дата:   18-05-13 23:58

Нормално е! Тая светкавица нали трябва да се презареди. Опитай хиляда кадъра бавноми няма да имаш проблем. Уникални теории .. Това колко бързо ще презареди зависими от това колко е разредила преди това. Снимай си и не се трвожи за глупости. Успех. Чакам да кажеш резултата от теста ,които ти предложих.


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   19-05-13 00:14

Ами както и по горе писах мисля, че достатъчно време я чакам - не знам колко време и трябва да се презареди, но като чакам 15 мин и първите две снимки са тъмни, а следващите две са добре си мисля, че не е от презреждането на светкавицата

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-05-13 10:35

Презреждането на светкавицата отпада.
Нямам други идеи, освен да възстановите фабричните настройки и тогава да видите дали има някаква промяна.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   20-05-13 19:54

Колеги ще резюмирам:
Светкавицата сработва почти винаги,но често снимките са тъмни (почти черни - това разбира се при слабо осветление) - абсолютно произволно - не мога да схвана някаква логика. Апаратът има зададени бленда и скорост, определя сам ИСО (примерно 400), светкавицата светва силно, но снимката е тъмна. Същото се получава и със зададени само бленда или само скорост, същото и в напълно автоматичен режим. Понякога светкавицата не светва или светва слабо, но без раумна причина - в смисъл изчакал съм достатъчно време за зареждане, а не светва, а след секунда започвам да снимам, снимам 4-5 поредни кадъра - нямам проблем със светването имам проблем със снимките - някои са тъмни (или без светкавица когато снимаме на слънце/светло). След това при преглеждане на снимките инфото показва наличие на светкавица, но няма осветеност на снимката.
Днес пробвах с външна светкавица - никакви проблеми - всичко си е ОК, проблема явно е само с вградената.
Изтрил съм всички настройки на светкавицата, а след това и всички настройки на тялото - проблема си остава.
Ако някой има идеи или опит с подобен проблем ще съм много благодарен ако пише.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: perchinkov   
Дата:   20-05-13 22:47

Имаше една подобна тема преди няколко седмици, но за външна светкавица. Мисля, че имаше същите симптоми и някой се изказа, че се е скапала лампата и затова не святка всеки път както трябва. Потърси в темите от последния месец.


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: tziko   
Дата:   20-05-13 22:48

Важно е какъв е осветявания обект! Ако е нещо, което, отразява силно светлината(като стъкло), може да обърква меренето! За да сме съгурни, че проблема е в самата светкавица, трябва да се изпробва първо на режим М (на светкавицата), ако се дъни на М - сервиз, ако има повтаряемост на резултата, се пуска ТТЛ да видим дали не е от него. С ТТЛ теста да не е срещу огледало, съкло или никел/метал. Ако е ТТЛ пак сервиз. Теста трябва да се направи в контролирани светлинни условия, на режим М на апарата и неподвижни обекти.

Така като чета до тук, мисля, че проблема е в ползването на ТТЛ, и непознаването на начина на работа на светкавицата.

И ДА, лошо възпитание е да плющиш където свариш със светкавица!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: pefoto01   
Дата:   20-05-13 23:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: efren   
Дата:   21-05-13 00:35

Извинявай ама не мога да разбера как се пуска ттл-а, че на мене ми изглежда, че не мога да го махна? И да питам ако с външната светкавица всичко е наред това означава ли, че рязко започвам да познавам начина на работа на светкавицата? И последно - къде е М режима на светкавицата в менюто на 600D?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 600d проблем светкавица
Автор: pefoto01   
Дата:   21-05-13 00:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »