Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-05-13 12:02

Да извадя от нафталина пак тази тема [smile]

Има ли смисъл от градиент филтрите в днешно време?

1.Харчене на пари
2.Изображението минава през стъкло и колкото и да е качествен филтъра той си е там физически и се губи качество [smilie3]
3.Възможностите на градиент филтрите са фиксирани по отношение на градиента и това ограничава доста
4.Един градиент филтър е хоризонтален(права линия) и това също ограничава, ако искаме да затъмним други части
5.Неудобство от това да го слагаш,нагласяваш и махаш

Същият ефект може да се направи с пост обработка. Просто се правят няколко експонации, дори в повечето случай още една е достатъчна.

Чудя се обаче как стоят нещата с приемането на изображението от матрицата и дали не е по-добре да се подаде изображението през филтър и дали ефектът е същия, ако се промени експонацията и не се ползва филтър?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: sirkhann   
Дата:   16-05-13 12:14

Ако имаш градиентни филтри за подаряване, дай ми ги на мен. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: iasen2   
Дата:   16-05-13 12:19

Искам и аз :)
Пейзажист като теб не знам защо задава такива въпроси :)
Какъв фотошоп като небето ти е изгоряло на 250,250,250 :)
Как може да побереш сцена с динамичен обхват 16 бленди като фотоапарата ти има 13 бленди в най добрия случай .

Това се прави с градиентен филтър - небето се смъква с 3 бленди примерно и влиза в динамичния обхват на апарата - просто и ясно .

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: krist   
Дата:   16-05-13 12:19

според мен има смисъл, само ако имаш движещи се обекти около хоризонта. аз лично не ползвам, ама и динамиката на апарата ми позволява доста повече волности, отколкото при повечето други апарати..[smilie8] от време на време си правя и по няколко експонации в съвсем критични условия

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: Aleksandr   
Дата:   16-05-13 12:20

Няма смисъл. В краен случай си заснеми РОУ файлове и си сглоби ХДР. Иначе просто си обработи както трябва суров файл.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: BoneFletcher   
Дата:   16-05-13 12:23

1. Да - ако робуваш на марки
2. Колкото и да е некачествен филтъра, изображението е много по-добро без шум и с някакъв детайл, отколкото обратното
3. Тук не си прав
4. Има хард и софт, а ако искаш само определени части пак трябва да минаваш през шопа
5. Зависи от поставените цели

6. ( за постобработката ) стакването е кофти, а не винаги можеш да мъкнеш статив, освен това ако правиш дълга експозиция по залез 2 съседни кадъра ще са с тотално различни цветове/температури/сенки. Същото и когато е облачно и духа вятър и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: krist   
Дата:   16-05-13 12:26

6 е вярно, но не винаги е проблем. 2 нещо не го разбрах..

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: iasen2   
Дата:   16-05-13 12:27

Като снимам навън филтрите ми са постоянно заредени :) било то неутрални или градиентни .



Публикацията е редактирана (16-05-13 12:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: realnoncho   
Дата:   16-05-13 12:31

Аз тъкмо си поръчах да видя как ще е от личен опит...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: BoneFletcher   
Дата:   16-05-13 12:32

2 нещо не го разбрах
Колкото и да е голяма динамиката на фотоапарата пак не е достатъчна, особенно ако следва тежка постобработка.
Разликата межу осветеността на ( примерно ) небето и тревата може да е 3-4 стопа. В Роу-конвертора при каква да е камера мръднеш ли "експожурето" повече от 1-2 и става беля.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-13 12:32

100 пъти по-удобно ми е да "нацеля" точния филтър или комбинация от филтри и 2-3 пробни снимки, отколкото да отивам пред компютъра, да отварям Роу, да гледам насам-натам, да обработвам, да сравнявам и т.н.
Иначе са си неудобни, например на 14/2.8 Канон или 15-30 Сигма е трудно да се задържат, но ефектите са си интересни и дори важни с филтрите. Който не ги иска, прави няколко кадъра, наглася баланси и т.н., ходи прави после HDR-и, разни обработки.
Накратко, по-добре да имаш подходящия филтър и да имаш приятната възможност да премислиш кадъра и настройките, отколкото после пред компютъра пред свършен факт да се кумим какво да нагласим...един вид някакси изкуствено.
Да, пари са си тия филтри, но си заслужава. Ако ни липсва желание за фотошоп и подобните после.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-05-13 12:36

И аз 2 не го разбрах, става на въпрос за снимане при едно и също ИСО, а и в случая няма увеличаване на експонация, а напротив...

"3. Тук не си прав".
Защо да не съм прав?, няма градиентен с променлив градиент, ако ти трябва по твърд просто го сменяш с друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: J0R0   
Дата:   16-05-13 12:41

Една чудна статия по въпроса - в Образователната секция

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-05-13 12:42

В случаите в които сме в динамичния обхват на апарата и имаме няколко кадъра с различни експонации, след това можем да си правим свободно и без ограничения каквито искаме градиенти върху кадъра на спокойствие.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-05-13 12:45

Чел съм я, но не отговаря на въпроса или поне аз не се ориентирам. В кой момент не може без градиента, освен ако наистина излизаме извън динамичния обхват и няма начин, но и тогава може да се ползва неутрален. С неутралния пак имаш неограничени възможности върху кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: BoneFletcher   
Дата:   16-05-13 12:49

Деяне, ти явно си наясно с нещата, поне за себе си!
И явно смяташ, че няма смисъл от филтрите.
Тогава ти пожелавам приятно "кумине", както е написал kvakioh [smilie3]

Абе щом в момента горе, на рекламния бар има реклама на филтри, значи има смисъл [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-05-13 12:51

До тук две положителни причини за ползването им откроявам:

1."Как може да побереш сцена с динамичен обхват 16 бленди като фотоапарата ти има 13 бленди в най добрия случай."

2."ако правиш дълга експозиция по залез 2 съседни кадъра ще са с тотално различни цветове/температури/сенки. Същото и когато е облачно и духа вятър и т.н."

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: fibre   
Дата:   16-05-13 12:52

Когато излезеш извън динамичния обхват , неутралния няма как да те оправи. Съотношението между най-тъмните и най-светлите участъци пак ще се запази същото с неутрален.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: J0R0   
Дата:   16-05-13 12:53

Може и без градиента, с постобработка от няколко кадъра, но изображението стои различно.
Не твърдя кое е по-добро и кое е по-лошо, но е различно.
Дори и само поради тая причина
4.Един градиент филтър е хоризонтален(права линия) и това също ограничава, ако искаме да затъмним други части

То е същото, като може ли да не използваме истински тромпет в оркестъра, а да го изсвирим на синтезатора.
Ми може.
Но звукът не е баш същият.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: yakumo   
Дата:   16-05-13 12:53

Тук и тук има също малко примери от разни фотографи, които описват как и защо са използвали разните му филтри.
Вероятно биха могли и без тях, но пък в някои случаи (например разбиващата се вълна) би било доста по-трудно?


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-05-13 12:55

Аз не съм от хората спорещи по различни теми [smile]

Просто искам всеки да си каже мнението и от многото мнения да станат ясни някои неща. Иначе, ако трябва за себе си да кажа хич не искам да отварям Фотошопа

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-13 12:56

И има смисъл дори от ND2 филтър, особено ако например сме на плажа в силно слънчево дневно време или искаме директно да снимаме залез/изгрев срещу слънцето (там вече са 8 и нагоре).
В една друга тема се пита дали лъчите увреждат сензора и т.н. едно филтърче отпред помага срещу това.
Има varaible ND филтри, хубавите са мисля 2 само. По принцип да изградим и имаме хубава система от филтри не е лесно, дори бих казал в някои случаи една цялостна фотосистема от тяло и обективи е по-лесно да се нагоди...
Имам евтина група филтри, купени насляпо, и хипер, супер евтино. На резба са, 6 са, и действат при всички ситуации, след като се премисли. И струват под 70лв всичките.
Събирам в момента и неевтина група филтри, там нещата са не само до четене, размисли, но и директни проби, добре че има сбирки като тестове, макар и рядко, където може да се консултираме с хора, които ползват и знаят кое-как.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: krist   
Дата:   16-05-13 13:06

Съвсем наскоро правих едно "изваждане" на една трева от сенките и се получи доста добре - никакъв шум. Скоро може би ще публикувам кадъра, но засега не бързам, че го гледах само в JPEG как става набързо. Иначе, разбира се, има ситуации, в които дори и апаратът с най-голяма динамика в момента не може да се справи, и се налага да се прави клин, като забележете - не говорим после да се прави ХДР, а с маски да се симулира градиент - тогава не може да става никаква дума за загуба на качество - напротив - по-добре е резолюцията, защото нямаш още едно стъкло отпред, нямаш и цветни кастове, които ,предполагам, са неизбежни - поне при моите НД-филтри има при всички, па са все Хоя и Б+В и то от скъпите.. Между другото, при Фуджи С5 е много любопитно, че загуба на качество, ако обработваш само един файл, има по-често в светлите зони, тъй като там са малките пиксели, и като ги натиснеш твърде много надолу, от там излиза повечко шум.. Накрая, когато става въпрос за вятър специфично, и искаш и дълга експонация, градиентът не те спасява особено - налага се така или иначе да направиш два кадъра, ако искаш например по-статични дървета и по-размазана вода - наскоро правих и такива номера..

ЕДИТ: JORO, на бас, че от някои съвременни библиотеки със семпли, с множество различни артикулации, "изсвирени" със семплер, и записани в микс с други инструменти, може и да не познаеш, както тромпет, така и сакс, и други духови инструменти дали са истински или семплирани.[smilie3]



Публикацията е редактирана (16-05-13 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: krist   
Дата:   16-05-13 13:45

Айде и за да не съм голословен, дет' се вика "предпремиерно" споменатият по-горе кадър. Обработката е съвсем небрежна, направо в JPEG, за 2-3 минути. Кадърът е сниман само с поляризатор Хоя HD, направен е от два хоризонтални кадъра, с еднаква експонация, зашити вертикално в "панорама". Долната част е изсветлена леко от мястото под хоризонта, горната е затъмнена леко на същото място, а тревата е много сериозно бутната нагоре, тъй като на това място няма как да имаш тая хубава светлина от ниското слънце в дърветата отсреща, и едновременно и тревата в предния план да е осветена, та тя беше в сянка. В момента не мога да кажа точно колко е била надолу тревата, щото оригиналните кадри не са у мен, но довечера ще проверя..


https://lh3.googleusercontent.com/-DM96q1D5UJs/UZS39KxKp0I/AAAAAAAABwQ/Km0b0Qu9jeA/s1060/Untitled_Pa


Кликнете на линка за по-голям размер..


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли смисъл от градиент филтрите?
Автор: bard   
Дата:   16-05-13 15:07

За мен лично има смисъл, за друг може и да няма :)
Не претендирам с добър пример, но ето нагледно със и без градиент, снимано от ръка:


https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/txqb2725.JPG


http://chavdarchernev.com/wp-content/gallery/links/untitled-1.jpg



На горната небето прегаря и сенките потъват, от долната може да се изкара доста повече като краен резултат:)


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »