Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 търся съвет за калибрация на монитори
Автор: hotsnail   
Дата:   23-04-13 01:44

Значи смених единия монитор. От много време му се кумих. Сега единия е AdobeRGB другия sRGB като покриване на цветовете. Това хубаво - такова зелено вади AdobeRGB,че направо се замая - искам да снимам ливади.

Обаче не пиша за това. Имам проблем с тинта. Нямам проблем с известната ни съфорумка, а с тинанта мониторите. Проблема е, че на единия монитор леко magenta избива е другия явно ходи по на зелено. Така де толкоз е голям че ако млада девойка на единия монитор прилича на извънземно от марс леко зеленеещо. На другия монитор се чудя, дали не съм откраднал картата със снимките от съдебен фотограф, заснел последствието от кратко сбиване с приятеля и.

Малко история - първом и със синьото имаше проблерм и със синьото имаше проблем. Ама след 3-4 калибрации, послендата със StudioMatch посредством третия елитен паяк, горе долу синьото стана сходно на двата...а дали е вярно идея нямам.

Обаче не знам защо сега единия малко повече зеленее а другия го избива на магента. А познайте кой зеленее и кой магетьосва.

Тъпото е, че обичам да снимам хора и точно зеленото и маджентата някак е неприятно да избиват - особено ако на единия е лилаво а на другия монитор зелено...инак бих живял с сладка заблуда. А разликата между двата монитора е голяма т.е. видима и мен ме дразни.

Чудя се дали ЗМУ-то да не е нещо изостанало и да няма идея как се ползва монитор с голям гамут.

Та казвайте сега :

- да му бера ли грижа?
- Как да целя цвета на кожата? color checker? други идеи?
- Дали да сменя цветното пространствo на windows на AdobeRGB? Сега е подразбиращото се sRGB (IEC...)
- други идеи?


Та така приемам съвети, подигравки и ако може нещо за четене по темата не бих отказал.

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: pefoto01   
Дата:   23-04-13 03:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 07:42

зеленото е проблем на Сони фотоапаратите , не на мониторите [smilie5] . Снимай с друга техника и виж къде е проблема .

Сега сериозно - снимай със сива карта или си настрой къстъм белия баланс с още по голяма сива карта и виж дали ще ти плющи зеленото . Като гледам снимките на много колеги при зеленото плющи .
Трябва да направиш такова зелено , че да се вижда на повечето монитори добре , не само на твоите :))))))))) Ако не даде резултат си вземи цветна карта за настройка на цветен профил на фотоапарата . Струва към 250лв. като гледам няма да ти е проблем . :)

Дано съм бил полезен . КОлегата си загуби няколко седмици да разбере защо червеното му плющи на една рокля , понеже не ми повярва че е от белия баланс . Успех !


Така сте се вманиачили в тази техника , че забравяте някой основни неща :)

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 07:44


https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/904551_425485930877117_539482653_o.jpg




Ползвай такава , че е по удобна сгъва се :)

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 07:49

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/922395_10201043340025618_214474951_o.jpg

виж тука колегата как е изплющял червеното , понеже е излязъл извън динамичния обхват на фотоапарата си :) Пусни го на двата си монитора и виж на кой повече плющи :)

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 07:49


https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/922395_10201043340025618_214474951_o.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: photostoykov   
Дата:   23-04-13 08:38

Проблемът е в "паяка". Софтуерът на DataColor не се справя с Wide Gamuth монитори. От там и невъзможността да се match-нат мониторите.
Пробвай с взет на заем X-Rite i1 Display Pro.

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: victory13   
Дата:   23-04-13 08:41

ясене, всеки дигитал оставен насаме с такова червено ще го докара така... с някои оттенъци да кажем... и после в конвертора го нагласяваш как трябва да бъде... но не с белия баланс, него що го намесихте в проблемите с калибрирането не знам.
отделен е въпроса що за калибриране е правено ако "избива" това и онова [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 08:59

Идеята ми е че процеса на калибриране започва още при снимането.

Ако при формирането на цвета зеленото ти е изместено с 20 единици например - на сивата карта ще покаже примерно 128,148,128 . При правилно определяне на бял баланс ще върне зеленото с 20 единици и няма да излезе извън динамичния обхват на камерата и на монитора . Автора на темата използва цветове, които сигурно отдавна са излезли от този динамичен обхват и променят цялата цветна палитра на снимката . Ако той ползва такова широко цветно пространство и не е доволен аз на моя келяв монитор какво ще видя ?

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: hotsnail   
Дата:   23-04-13 09:18

Значи снимам с каквато техника трябва. Това за сивите карти е смислено също. Обаче говорим за нещо друго за мониторите.

Една и съща снимка на човек изглежда на единия монитор все едно е леко жълто зелена, а на другия леко избива магента.

Може би, верния отговор е това дето photostaykov казва т.е. калибрацията с паяк е фира за wide gamut. По дедукция - ако върна монитора на чист adobe RGB би следвало цветния баланс да се доближи до другия монитор и до вярното положение. Монитора е фабрично калибриран с deltaE<2 спрямо adobe RGB. Иначе поне яркост и контраст ще са ми сходни от калибрацията с паяк.

После ще мисля за i1 ама са много скъпи 400 лева....то има цели свестни монитори на тия пари.

ПП Сега има момента, че моя паяк на лампите в къщи иска а калибрира на 5800 келвина 120cd/m2, а не на 6500 келвина...не знам това дали има значение,



Публикацията е редактирана (23-04-13 09:21)

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: photostoykov   
Дата:   23-04-13 09:25

Ясене, ти говориш за калибриране цветовете на камерата, която се различава от калибриране цветовете на монитора с това, че при мониторите в софтуера на калибратора е зададена стандартна матрица на цветовете и уреда отчита отклоненията от стандарта (sRGB, AdobeRGB, L*a*b) и създава цветови профил на монитора със съответните корекционни коефициенти.
При калибрирането на камера се използва външен еталон (карта), която се заснема при определени условия и след това файлът се използва от нарочен софтуер за създаване на цветови профил на камерата. Така се постига еднакво цветопредаване на използваните камери от различни марки, а понякога и за различни модели на една и съща марка.

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: victory13   
Дата:   23-04-13 09:25

е той така поставен въпросът от рекичка става море...
аз поне ползвам фирма да ми калибрира, знае се и за форумец който го прави... сега, питащия да си прецени как да постъпи... доколкото разбирам, опитва сам...

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 09:27

как си правиш белия баланс .
снимай една сива карта , виж какво ти показва и как изглежда на двата монитора .
Обърни я на обратно , пак я снимай и виж как изглежда на различните монитори .
После направи белия баланс и виж разликата . [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 09:37


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1343682035_DSC02760ff.jpg


ей точно тук щеше да ти свърши идеална работа картата .
лицето нямаше да зеленеее а и листата нямаше да имат типичното за сони зелено [smilie5] ( шегичка ) .
после си бутай в LAB color цветно пространство каквото си искаш .

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 09:40

photostoykov , точно затова говоря . На колегата зеленото му не му харесва и му казвам къде е проблема . Ако си мисли че ще изкара два монитора да светят по един и същи начин , жестоко се лъже [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: hotsnail   
Дата:   23-04-13 09:45

@photostoykov благодаря за съвета. Сложих си icm файла на Dell с някой от софтуерите на монитора явно е дошъл в windows-а и намаля зеленото.

Сега пак има разлика, но е малко и не е насочена конкретно към един цвят. Синьото седи по дълбоко, зеленото е много по живо на Дел-а.

Много кефи да гледам скалите със бяло и черно - идеално се отличават тоновете. Преди винаги съм имал проблеми я със светите я със тъмните.

Ето горе долу за какви снимки иде реч


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1366577794_DSC_1439.jpg





Публикацията е редактирана (23-04-13 09:47)

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: photostoykov   
Дата:   23-04-13 10:16

На снимката кожата на моя монитор има пурпурен каст, но това се компенсира лесно.
В студиото е много по-лесно да постигнеш съвпадение на цветовете, ако снимаш при съответните условия една сива/бяла карта и направиш Custom White Balance (това, за което пледираше Ясен).

Отговори на това съобщение
 Re: търся съвет за калибрация на монитори
Автор: asahi   
Дата:   23-04-13 21:13

Ако искаш двата монитора да показват еднакво трябва да ги калибрираш към по-тясно цветно пространство.
Ако искаш на око (ако можеш) да прецениш цветопредаването ще трябва да си генерираш конкретни цветове във Фотошоп, а не да запяш мацки.
Тъй както всичко е субективно по-добре зяпай мацки.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »