Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Olympus 4/3 vs μ4/3 - кое как и за какво
Автор: Jankoff   
Дата:   21-04-13 11:30

Отдавна исках да пусна тема за сравнение на характеристиките и възможностите на Olympus 4/3 спрямо μ4/3 - с цел да се извлече информация и понаправят някои изводи, още повече че проблемът около двете подсистеми Olympus вече 3 години се обсъжда по света. В последно време Olympus все говорят как или ще ги слеят в един апарат, или ще направят наследник на E-серията. Нооо ... до този момент нищо и нищо. Пускам темата с намерението да се помогне и на тези, които имат Olympus тела и/или обективи в един или друг вариант (4/3 и двата подварианта на μ4/3 - стари PEN-ове, нови PEN-ове/EM5), както и на онези, които се интересуват от Olympus системата. Предупреждавам тези, които искат да четат тук, че може може някои от тях да не разберат какво точно се говори, ако нямат познания върху двете подсистеми Olympus - 4/3 и μ4/3.
Досега нямах от новите PEN-ове или EM5 и не следваше да се произнасям по въпроса "4/3 vs μ4/3". Отдавна съм с три Olympus 4/3 апарата - E520 (2 бр.) и E600, а от около година и с първия PEN (EP1).
От вчера съм и с EPM2!!! [cool] EPM2!!! [smilie24] Йес! Мнооого доволен!
Обаче доволен как? Ами доволен благодарение на закачения на него PanaLeica 25 mm f1.4. Страхотно! Оказва се, че досега съм се мъчил с Паналайката върху първия PEN. EPM2 с новия сензор и PanaLeica 25 mm f1.4 цепят мрака, фокусът е прецизен - нещо, което не можеше да се каже за EP1, има доста нови спрямо предишните PEN-ове функции и възможности.
Дотук всичко точно. Това, от което съм разочарован, е, че очаквах да мога да закача страхотния обектив Zuiko 12-60 на новия PEN и да може да се работи. Е, не може. Фокусът е бавен. Става само за много светло и за статични обекти. Мъка си е, ако трябва да сме точни - то се и чува как самият обектив се мъчи да фокусира и така вероятно се изхабява моторът.
Но неадекватният фокус е само едната страна на въпроса. Другият е, че handling-ът на комбинацията EPM2 + Zuiko 12-60 е, направо казано, ужасен. Купих специално електронния визьор VF-3, за да може да има стабилност и изобщо да се подобри handling-ът - но при този обектив не помага. Проблемът е, че с дясната ръка държиш за грифа съвсем малко тяло, нямаш здрав захват, а комбинацията е тежка и обемна в предната част. Хайде, с лявата ръка държиш обектива и можеш да поемеш тежестта му и да го стабилизираш, но пък трябва да го въртиш, за да зумираш, а това е трудно поради липсата на добър захват с дясната ръка.
При праймовете не е така - PanaLeica 25 mm f1.4 пасва перфектно, захватът е добър, а при наличие на визьор като VF-3 се получава и стабилност чрез натиска от страна на главата.
Извод, който отдавна съм направил: μ4/3 телата са подходящи за праймове, но за класически зум обективи с висока светлосила не са. Струва ми се, че Olympus би трябвало да търсят не решение за смесване на двете системи 4/3 и μ4/3, а чисто и просто нов 4/3 апарат - наследник на E-5/E-30/E-620/E-520, с новия сензор и новата стабилизация (на EM5).

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus 4/3 vs μ4/3 - кое как и за какво
Автор: angelovgros   
Дата:   21-04-13 14:54

Хубава тема,
И аз имам куп обективи 4/3 и две тала, но така или иначе-не са вечни.Е-620 като размер ме устройва.Очаквам развитието!
Хубавото, е че обективите са качественни!



Публикацията е редактирана (21-04-13 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus 4/3 vs μ4/3 - кое как и за какво
Автор: karan4o   
Дата:   21-04-13 15:26

М4/3 са направени за всякакви обективи за м4/3 :)
Нормално е, като му закачиш 25/1,4 да е добре и е съвсем естествено, като сложиш 12-60 на това малко тяло да е супер неудобно. Не знам какво се учудваш. 25/1,4 си е за тези тела [smilie8]
Олимпус ще изкарат светлосилен зум и то най-скоро, според мен. Има и разни слухове за поддръжка на 4/3 системата с ново тяло. Ако всичко това стане - евала на Олимпус.
Бъдещето обаче е в м4/3. Особено, като стигнат нивото на следящия фокус, като цъкнеш на тъчдисплея върху даден обект (примерно пиле) и фокусът да го държи постоянно, но така че да можеш да направиш читави кадри. За сега това се дъни, но според мен в следващото поколение тела ще го оправят.
Там вече ще е мания [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus 4/3 vs μ4/3 - кое как и за какво
Автор: damon1   
Дата:   22-04-13 13:53

Аз имам две тела м43 и доста обективи. Много съм доволен от системата. И понеже 4/3 обективите са евтини, си купих и два такива, които слагах с преходници на м43 телата. Проблемът, обаче наистина е бавния фокус. 4/3 обективите са оптимизирани за фазов фокус, докато м43 телата фокусират по контраст, което е по-точно, но по-бавно. Какво направих? Просто си взех едно тяло Е-620 и сега имам няколко 4/3 обектива, които ако искам скорост - слагам на голямото тяло, но с преходник мога да ги слагам и на малките. Готиното е, че Олимпус имат чудесни 4/3 обективи, а доста хора се отърват от тях, оттам и цените не са лоши.
И наистина се чуват разни слухове за някакво м43 тяло, което ще върти бързо старите оптики, така че според мен Оли 4/3 обективи не е лошо да се пазаруват в момента. От моя опит съм забелязъл, че по-новите м43 тела фокусират по-бързо старите обективи. Примерно 4/3 9-18 на E-PL1, фокусира една идея по-бавно отколкото на Панасоник G3. От друга страна, обаче един приятел с E-M5 казва, че SWD оптиката (12-60 да речем) се "върти" по-бавно, отколкото на G3. Очевидно OM-D-то има по-съвършена система на фокус и се опитва да го направи по-точно, оттам става по-бавно. Аз имам 14-54 от първата серия и си е бавничък на м43 тялото.

И така до генералния ти въпрос. Всъщност Олимпус все още си произвеждат 4/3 оптиките и Е-5. Реално те имат актуална Е система. Колко е актуална е друг въпрос. Според мен няма да зарежат толкова лесно 4/3 системата, макар че в момента са силни в м43.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus 4/3 vs μ4/3 - кое как и за какво
Автор: Jankoff   
Дата:   23-04-13 08:21

Мненията тук потвърждават, че - мъртва или полужива, серията E на Olympus е много добра. Дано да я съживят напълно с ново тяло със сензора и стабилизацията на EM5, а да не си правят експерименти с хибриди! Нищо не пречи според мен паралелно да си живеят безогледалките и серията E на Olympus.
Ха, дано! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »