Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Макро обектив
Автор: Subcross   
Дата:   09-04-13 12:28

Решил съм да си взема макрообектив.Спрял съм се на Tokina AT-X Pro 100mm f/2.8 Macro.Приемам всякакви съвети.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: Subcross   
Дата:   09-04-13 12:47

Забравих да спомена, че ще се ползва на Nikon D7100.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   09-04-13 12:50

Зависи до колко пари...и какво точно ще се снима.
Най-доброто решение е 105VR, след това micro 60. Sigma 70 e един от най-острите и добри като по-евтин вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: estate   
Дата:   09-04-13 14:10

Не забравяй Сигма 105/2,8 и 150/2,8 че даже и Тамрон 90/2,8.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: ilcoin   
Дата:   09-04-13 14:13

Какъвто и макро-обектив да си вземеш, едва ли ще направиш грешка. По-скоро трябва да се ориентираш за дължината. Какво точно макро възнамеряваш да снимаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   09-04-13 14:38

Единствените "неудобни" за макро за 40/2.8 и Токина 35/2.8. Иначе всичко останало става, дори 50-ка Сигма.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: Pavlov   
Дата:   09-04-13 15:03

Съвет - вземи този , докато не са те изпреварили.
Обективът е много добър оптически, имам същия. Механиката малко търпи критика - разпъва се при фокусиране, и е шумничък и бавен автофокусът. Но се свиква.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: thumper   
Дата:   09-04-13 16:51

Не съм запознат с горепосочената Сигма, но имай предвид, че бързината на фокуса е изключително важна при макрото. Бобулечките не са хора, които седят мирно и позират. Един полъх на вятъра и си изтървал кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   09-04-13 17:03

Като правя сравнение като скорост, най-добре се справят точно Никонските обективи. Най-малкото от елементарна гледна точка, не се разтварят при приближение 1:1. Токина, Тамрон, Сигма, всичките са точно такива, разпъват се при приближение докъм 1:1.
Не е евтин 105VR, но според мен е най-удачното решение. Авторът на темата не е казал какво точно ще снима, къде или поне малко повече подробности. В случая, и 60 макро варианта Никонския не е никак лоша идея. Дори и по-старата версия D.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: Iordanov   
Дата:   09-04-13 17:05

Афтофокусът не играе в макрофотографията, вземи си макропръстени и опитай с някакъв твърд обектив,който имаш. Друг вариант е механичен обектив, ще ти върши същата работа, ако е Никор е 100 пъти по добре от Сигма /не става дума за 150 и 180/. Не е моя мисъл, но едните рисуват, а другите пишат.
ilcoin е напълно прав, по-скоро фокусното разстояние трябва да решиш какво да е.
И най-важното е светлината, че в макрото не стига почти никога. Мисли повече в тази посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: thumper   
Дата:   09-04-13 17:11

DOF 1mm и автофокусът не играе роля? [smilie18] [smilie24]



Публикацията е редактирана (09-04-13 17:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: Iordanov   
Дата:   09-04-13 17:16

Ми опитай да фокусираш от 20 см точно там, където искаш на авто /т.е. не гъза на буболечката/.
Чувал съм, че прецизно фокусиране се постига посредством движение на системата фотоапарат-обектив като цяло.
Чувал съм също, че това става от ръка /ужасно трудно/, или използвайки макрошейна, статив и ако има лайв вю. Ама сигурно са слухове [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: thumper   
Дата:   09-04-13 17:28

Чакай сега, говорим за макро до 1:1. Макро шейни, обърнати обективи... там и да искаш няма автофокус.
До 1:1 автофокусът е незаменим помощник. Да не говорим ако снимаш нещо летящо. Пробвал ли си да следиш пчела на ръчен фокус [smilie3]
При вятър следящият фокус също много може да помогне.
Ако снимаш цветчета и препарирани бобулечки, ОК, но за динамични сценки трябва да си голям късметлия с фокуса.



Публикацията е редактирана (09-04-13 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: estate   
Дата:   09-04-13 17:55

Има си неща които си искат ръчен фокус,обратното също е вярно.Хубаво обектива да има лимити на фокуса ,моя примерно има режим да фокусира само на близко от 1:1 до 1:2(0,38м до 0,52м).Няма нужда да ходи до безкрайност постоянно.Избора на макро обектив колкото и да ви се струва лесно въобще не е.Някой по горе писа "какъвто и да вземеш няма да сбъркаш" откъм качество и острота да ...обаче има други важни неща.
Аз почнах с Никор 60/2,8 ,после 105/2,8 и накрая 150/2,8 даже съм хвърлил око на 200/4 на Никон но както се казва "като стана голям ".Обективите които се разтягат не са добра идея ,затова и всички нови фокусират без да се разтягат,тук две мнения според мен няма.
Дистанция до обекта тук е много важно да се определи какво ще се снима ,ако са хвъркати буби от по-далече(105мм и нагоре).Ако са препарирани и 40/2,8 ще свърши работа [smilie5] .Аз съм си направил една класация и в топ 3 няма обектив под 150мм ....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: Subcross   
Дата:   09-04-13 20:55

На въпроса какво ще снимам - ами на първо време цветенца и бубулечки.
Нямаше мнения за Токината.Идеята за нея ми даде едно ревю на Ken Rockwell в което той я предпочита от всички останали в този клас.
След като прочетох вашите мнения се замислих за 105VR на Никон.Тук обаче скачам с петстотин лева отгоре и се чудя дали си заслужава.От друга страна не искам да правя компромиси и после да ме е яд.Мога да взема Никона при условие, че е добра сделка цена/качество.Предполагам, това че ще се сложи на кропка, няма да е проблем.



Публикацията е редактирана (09-04-13 20:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: io_bs   
Дата:   09-04-13 21:08

Токината също е отлична сделка - механиката на всичките им обективи е топ, а и оптически също не отстъпват на „оригиналните“ никонски / канонски!

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: gaco.bacov45   
Дата:   09-04-13 21:34

...Sigma 70 e един от най-острите и добри като по-евтин вариант.
Напълно подкрепям ! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   09-04-13 21:52

Имам двама познати, който са сложили въпросния 105 на фотоапарати от по-400 лева, и въобще не се оплакват. А, ти дето си купил нещо ново, се плашиш от това, че апарати ти е кропка. Дето са 1000, там са и 1400, купувай го и си решаваш проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: jey6   
Дата:   09-04-13 23:01

Е добре, Сигма 70мм по-добър ли е от Никор 60мм АФ-Д?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: vuvi   
Дата:   09-04-13 23:22

Аз съм с две ръце за 60мм 2,8D Micro!



Публикацията е редактирана (09-04-13 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: Pavlov   
Дата:   10-04-13 07:36

"Автор: jey6
Дата: 09-04-13 23:01
Е добре, Сигма 70мм по-добър ли е от Никор 60мм АФ-Д?"

Дефинирай "по-добър" [smile]
Не съм снимал с 60/2.8D, но предпочетох Sigma 70/2.8 пред Micro-Nikkor 60/2.8G, след като тествах и двата в магазина. Sigma-та ми се стори по-остър, и с по-малко хроматични аберации.
От друга страна, постоянната дължина и вграденият мотор за автофокус са си предимства.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: simbon4o   
Дата:   10-04-13 08:17

Сигмата 70 2.8 е можеби най-острия обектив за макро правен до момента, поразгледайте тестове и ще разберете какво говоря.

Всички обективи на макро блендата им се затваря(дори да не го пише, светлосилата пада)

Ръчния фокус е единствения вариант на големи увеличения! Автофокуса там само пречи.

Въпроса е следния - ще ти се наложи от дъжд на вятър освен макро да поснимаш и портрет с този обектив. Аз бих избрал сигма 70 2.8 за целта и ако има пари някоя от версиите на 105 2.8 микро. Другото е ... ако изпадне на оферта става.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: Iordanov   
Дата:   10-04-13 12:31

Тук , тук и още доста други. Юпитер 135/3,5 с макропръстени.
Продължавам да твърдя, че в този тип фотография ръчният фокус е незаменим.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: jey6   
Дата:   10-04-13 13:34

еми аз имах и 60 микро АФ-д и 105 микро ВР. И двата са изключително добри. Естествено 105цата е по-добър, но ми стана интересно колко остра може да бъде тази сигма, че да върви на цената на 60мм АФ-д втора ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив
Автор: uzsree   
Дата:   10-04-13 14:56

Аз имам Сигма 70мм и мога да потвърдя, че е много добра. АФ фокусира бързо и много точно. Може да фокусира върху единичен косъм, ако има констраст. За разлика от други макро обективи - не си променя блендата при макро режим, т.е запазва си 2.8 (няма т. нар. "скачаща бленда"). При Тамрон 90/2.8 в макро режим си на бленда ф4 (на д7000 поне) и губиш много скорост за портрети на затворено (тъмно)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »