Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Връщане на ДДС?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   08-04-13 00:42

Мога ли да си купа обектив, чрез издаване на фактура на определена фирма регистрирана по ДДС, и след това парите от въпросното ДДС да бъдат върнати? Има ли значение дейността, който извърша фирмата?

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: Canon   
Дата:   08-04-13 02:00

Да, дейността има значение.
Парите за ДДС се приспадат счетоводно от дължимото ДДС за месеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: iasen2   
Дата:   08-04-13 08:07

може да ми вземеш фактура на моята фирма , ще ти върна половината ДДС :) Обикновено това е стандартната тарифа :)

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: asahi   
Дата:   08-04-13 10:02

Можеш ако собственика и счетоводителя на фирмата са съгласни.

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   08-04-13 12:40

До каква степен дейността на фирмата има значение, или повече зависи от счетоводителя на фирмата?

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: marto   
Дата:   08-04-13 12:45

Общо взето... дейността на фирмата няма никакво значение [smilie3]
(ако става въпрос само за ДДС...)


Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: iasen2   
Дата:   08-04-13 12:52

При ревизия от НАП няма да го признаят като разход и ще трябва да връщаш ДДС-то . Ако дейността на фирмата няма нищо общо с фотографията . Ако има например сайт - снимки за сайта - няма никакъв проблем :)

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: marto   
Дата:   08-04-13 12:58

Това са глупости... никой не говори "за разход"... а за ДДС...
Нямам време сега да обяснявам... Никой няма да те пита защо ти е обектива ако е осчетоводен правилно [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: Canon   
Дата:   08-04-13 14:02

Другия проблем, е че апарата като стока, става фирмена покупка и няма как да се влезе в клаузите на 2 годишната гаранция по ЗЗП и правата на потребителя.

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: iasen2   
Дата:   08-04-13 14:15

marto , май не са ти правили ревизия от НАП :)))))))))) Жената миналата седмица ходи във Варна да обяснява какво е SEO и защо се дават пари за това :)

За гаранцията - зависи от къде го купуваш . Ако е от специализиран магазин - нямаш проблем , ако е от Технополис - забрави за гаранция ако е на фирма :(



Публикацията е редактирана (08-04-13 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   08-04-13 15:38

Гаранцията не ми е проблем. Въпроса е дали фирмата ще може да си върне ДДС-то (дейността и е извън сферата на фотографията). Въпросното стъкло, смятам да закупя от специализиран магазин (защото само там го продават). Със сигурност ще трябва да се допитам до счетоводителите на фирмата, но за момента нямам физическата възможност.

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: iasen2   
Дата:   08-04-13 16:00

ми аз ти казах - средната тарифа е 10% ,иначе не си струва риска :)

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: realnoncho   
Дата:   08-04-13 16:21

Подпитваш за лека данъчна измама и очакваш всичко да ти се разкаже как ще стане [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: 3DF   
Дата:   08-04-13 16:27

Всъщност такова пониатие връщане на ДДС" при този тип покупка НЯМА.
Връщане на ДДС има само при износ на стоки извън страната и то извън рамките на Евросъюза. Например Турция, Русия и други страни извън ЕС.
При тази сделка фирмата не си връща ДДС, а го "приспада"
Ако ддас на обективв е 200 лв на края на месеца фирмата внася в държавата (ако има да внася) 200 лв ддс по малко. Но тя не си го взима от държавата.
Всъщност, кой печели от тази каламбура дето иска автора на темата.
Автора на темата или фирмата, която получава фактурата.
Ако фирмата плати обектива в магазина - цялата сума metodiev_martin трябва да плати на фирмата цената на обектива без ДДС. и той ще е доволен.
А защо фирмата да се набутва да купува обектив, който трябва да се заведе в книгите на фирмата, да прави отчисления и при ревизия ако някой данъчен иска да види обектива то той трябва да се покаже. Само главоболия а фирмата.
Ако собственика на фирмата е много твой човек може да ти направи услугата.
Иначе варянта на : iasen2 е най добър.
А и ДДС на обектива трябва да е повече от 200 лв иначе не си заслужава. Или се стига до оня виц дето -въртим едни 100 лева, Шефе!!



Публикацията е редактирана (08-04-13 16:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: marto   
Дата:   08-04-13 16:29

iasen2 - ти явно си фотограф... Далеч си от тази материя... И за ДДС-то... и за гаранцията на Технополис... [smilie3]

То... затова има счетоводители и счетоводители...

Айде [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: marto   
Дата:   08-04-13 16:30

3DF [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: iasen2   
Дата:   08-04-13 16:35

marto , като те гледам , май ти си много далече . имам фирма регистрирана по ДДС и всеки месец се занимавам с такива неща :))))))))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   08-04-13 16:37

Нещо много разнопосочни мнения се появиха. Един обяснява - може, друг не, трети - може ама половината е за мен...
Може би, когато мога ще трябва да се допитам до счетоводителите.
А и как ме свързвате с данъчни измами, пак не стана много ясно[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: 3DF   
Дата:   08-04-13 16:38

А вица е:

Две мутри вървят в парка и единия вижда едно кучешко..... и вика на другия:
- Ако го изядеш ще ти дам 100 лв.
Оня го изял и взел парите. Другия си мисли "малее тоя ми взе последните 100 лв.
А изялия кучешкото л"но си мисли "Тоя ще ме разнесе из цялата бригада"
Видели друго кучешко
- Ако изядеш това кучешко ще тивърна 100 лв.
- Другия го изял и му върнали парите
В това време звъни Шефа:
- Къде сте бре?
- В парка.
- И Кво правите там?
- Въртим едни пари Шефе......

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: 3DF   
Дата:   08-04-13 16:40

metodiev_martin не е измама просто въртене на едни пари. Виж пак каво съм ти написал по горе. Така стоят нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: realnoncho   
Дата:   08-04-13 16:44

Опитваш се да прекараш обектив с фактура за връщане на ДДС през фирма, която няма за предмет на дейност такова нещо, ти как му викаш, далаверка? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: ejko   
Дата:   08-04-13 16:49

realnoncho, това е предположение! Може да има турстическа фирма и да се чуди дали може да си купи обектив- фирмен, за да снима и показва каквото види на инфотуровете за турагенти! Просто счетоводителят му да е в няколко дневна почивка, след годишното приключване и да пита патило из форума... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: Giorgio.K   
Дата:   08-04-13 16:58

Абе хора, ДДС измама си е това .. е вярно не е съпоставима с делаверата на онзи с ТЕЦ-овете дето за 20 млн. лв. крадено ДДС го осъдиха условно [smilie18] , ама все пак си е измама. На практика стока отиваща за крайно потребление се оформя на фирма с цел да се възстанови ДДС-то. Пък и ако фирмата наистина няма нищо общо с фотография на горкия счетоводител може да е доста трудно да обясни за кво и е този обектив на тази фирма. Въпроса е дали некой данъчен ще се "огледа" в тази покупка ... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: ejko   
Дата:   08-04-13 17:07

Giorgio.K, горе съм написал съвсем разумно обяснение за задаване на подобен въпрос. Не е задължително да си фотограф, за да се налага да имаш служебен фотоапарат. Застрахователните агенции, туроператорите, знам магазини, които сами снимат стоките за брошурите си и плащат самоз а предпеат и оформление, всеки човек, които продава по интернет, може да се нуждае, автокъщите и т.н и т.н...

Отговори на това съобщение
 Re: Връщане на ДДС?
Автор: Canon   
Дата:   08-04-13 17:10

Особено за обектив, а фирмата няма апарат.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »