Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ползване на калибратор и така създадения от него ICC профил
Автор: Rusinov   
Дата:   05-03-13 21:06

Така, знам, че има теми по въпроса, но не успях да открия отговора, който ме интересува - (причината може да си е в мен). Та на въпроса. Пристигна ми калибратора - Spyder4 Express. За моите нужди е чудесен :) Инсталирах си софтуера, направен за абсолютни лаици като мен, като внимателно стъпка по стъпка проверих спецификациите на монитора, каква е подсветката и пр. Получилия се профил си се настрои автоматично в Color Manager-a на уиндоуса.....абе чудесна работа. Резултатите ме радват много, поне на око. Сега глупавото питане (не се подигравайте [smilie5]) е какво трябва да направя с Фотошопа сега? В Color Settings какъв профил да избера? sRGB като на апарата ли да го оставя или да заредя новия ICC профил от калибратора? Ако заредя новия при всяко отваряне на снимка ме пита какво да прави - да игнорира вградения в снимката цветови профил, да конвертира цветовете в зададения от карибратора профил и т.н.?

Ще съм много благодарен на всякаква помощ [beer] Ай наздраве, отивам да сипа едно винце и се връщам [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползване на калибратор и така създадения от него ICC профил
Автор: milen   
Дата:   05-03-13 21:17

Във фотошопа си сложи srgb или adobe rgb- с каквото си свикнал да работиш или според каквото искаш да правиш със снимките. мониторния профил който ти е излязъл от спайдъра няма отношение във фотошопа- този профил ти описва цветноста на монитора. той играе само в уиндоус настройките и никъде другаде. При отваряне на картинка във фотошоп, ако пита нещо- винаги давай да ползва закачения профил.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползване на калибратор и така създадения от него ICC профил
Автор: asahi   
Дата:   05-03-13 21:28

Темата е изчерпана.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползване на калибратор и така създадения от него ICC профил
Автор: steeens   
Дата:   05-03-13 21:30

некоректно бързо.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползване на калибратор и така създадения от него ICC профил
Автор: Rusinov   
Дата:   05-03-13 21:49

Т.е. ако приемем, че създадения профил показва "верните" цветове и се ползва от уйндоуса, то във Фотошоп ще виждам същите "верни" цветове, както и във Windows Photo Viewer без да се налага да "ръчкам" допълнително в настройките на Фотошоп-а [smilie8] Новосъздадения профил си е зареден в уйна, отварям си Фотошопа и си обработвам снимки наволя. Снимките са си с sRGB зададен от апарата, същия профил е и във фотошоп и живота е песен [thankyou]



Публикацията е редактирана (05-03-13 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползване на калибратор и така създадения от него ICC профил
Автор: tzl   
Дата:   05-03-13 21:55

Във Photoshop-a цветовете са коректните. Другите софтуери може да са "умни" и да четат вградения профил, а някои разчитат, че профилът е винаги sRGB и могат да те подведат. Та ако Windows Photo Viewer разпознава профилите, вградени в снимките, значи ще показва същото както във Photoshop. В противен случай ще изглеждат различни.

Ако се разглеждат вече финални файлове и те са JPEG, най-добре е да са с вграден sRGB профил, за да си сигурен, че ще работят на всички софтуери (и читаво програмирани и нечитаво).

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »