Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Обектив за портрети
Автор: ikobek   
Дата:   24-02-13 12:47

Здравейте Колеги!
Искам да ви питам за няколко обектива.
Обичам да снимам портрети.
Преди използвах Сигма 18-125мм и Канон 50мм 1.8,но вече използвам Никон с обектив 18-105.Не мога да постигна същите резултати както при сигмата.Искам да си сменя обектива.
50мм или един телеобектив?
С 50мм стават хубави портрети с хубаво боке,но има и хубави резултати с телеобективи.
Какъв тип обектив ще е по-подходящ?

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: simbon4o   
Дата:   24-02-13 12:50

Сигмите по принцип имат по-мек дефокус и са по-приятни за портрети. 18-105 със сигурност е по-остър и добър за обща употреба от сигма 18-125 затова просто добави някой портретчик. 50 1.8G е идеален за целта, много по-качествен от канон 50 1.8(който е най-гадната 50-ка която съм виждал). После може да добавиш и един 85 1.8... и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-02-13 13:01

50мм. ще ти свърши работа. За портрети е хубаво да твърд с по-отворена бленда. Може и за 85мм. да се замислиш.
Не съм съгласен , че 50/1.8 на Канон е гаден, защото за цената си прави чудесни снимки - ползвах го 2 години на ФФ и когато го продадох, колегата беше учуден от точния и добър фокус. Може и до "бройка" да е било.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: io_bs   
Дата:   24-02-13 13:04

18-105mm е приличен на най-дълго за портрети. Вече ако искаш по-яко боке, взимай 85mm f/1.8 [smilie5] 50-цата може да е къса на моменти.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-02-13 13:08

Ако е на кроп ще му е добре и 50мм, но 85/1.8 си е класика...но за ФФ.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: kvakioh   
Дата:   24-02-13 13:12

50/1.4D ако апарата е с мотор, иначе 50/1.8G. Може и както казаха 85/1.8D или G.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: ikobek   
Дата:   24-02-13 13:17

Използвам D7000! И аз не съм съгласен,че 50мм на канона е гаден. За такава цена е перфектен обектив.
При 85мм се появява повече боке сравнение с 50мм?

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: Vinsent   
Дата:   24-02-13 13:34

Има един най-велик портретен обектив - Панколар 80/1,8. Появяват с в Ибей от време на време, но много поскъпнаха.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: io_bs   
Дата:   24-02-13 13:35

ikobek написа:
> При 85мм се появява повече боке сравнение с 50мм?

Да, а и ще имаш по-малка перспективна дисторсия, която би могла да е неприятна при 50 мм, ако снимаш хедшот отблизо.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: ikobek   
Дата:   24-02-13 13:39

Благодаря за мненията!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: CaracolStudio   
Дата:   24-02-13 14:28

Вземи си 50/1,8 евтин и хубав + 85/1,8 това е перфектната комбинация :)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: mcnicko   
Дата:   24-02-13 16:11

ikobek написа:
> При 85мм се появява повече боке сравнение с 50мм?

Да, а и ще имаш по-малка перспективна дисторсия, която би могла да е неприятна при 50 мм, ако снимаш хедшот отблизо.


От кога дефокуса се мери като количество? Все ми се струва, че е по-скоро качествена мярката...

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: svetljo_   
Дата:   24-02-13 17:49

GOSPODIN написа:

> Ако е на кроп ще му е добре и 50мм, но
> 85/1.8 си е класика...но за ФФ.[shtrak]

85 e класика и на кроп ~= 135мм ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: next_time   
Дата:   24-02-13 19:37

При 85мм се появява повече боке сравнение с 50мм

Колкото и правдоподобно да ти звучи това в деиствителност е пълна глупост.Два обектива с еднаква дължина и бленда имат еднакъв дефокус при еднакво предметно разтояние и еднаква големина на матрицата с която се снима.Разликата в дефокуса се нарича боке и най-често се описва с начина на предаване на светлинките в дефокуса - дали са с ясен контур или плавни или гевреци и т.н., но това е само едно от описанията и разбира се всичко е субективно.Боке да измериш количествено е ... все едно да кажеш че в 2+2=4 има повече истина отколкото в 1+1=2 защото 4 е по-голямо от 2.
Та при 85 има по-изразен дефокус в сравнение с 50мм, а бокето може да е хубаво или лошо независимо от фокусното разтояние.Набедения за най-добро боке обектив е 35/2 четвърта версия сумикрон.

А по темата - избора ти зависи от това как си представяш хубавия портрет.Аз в началото снимах на кроп с 50/1,4, но мазньоча не ми беше достатъчен, затова взех 85/1,4 и 105/1,8.В един момент усетих че мазньоча в повечето случаи разваля снимката вместо да я прави по-добра, започнах да затварям малко блендата, после малко повече, минах на ФФ и намалих милиметрите.В момента снимам предимно с 35мм и рядко с 50 и съвсем рядко на мах. отворено.Въпрос на вкус и на избор какво точно да влезе в снимката, не само като дефокус а и като зрителен ъгъл.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-02-13 21:08

svetljo_, не е ~= 135мм, защото е кроп от 85мм с визията на 85мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: batzeto   
Дата:   26-02-13 09:39

Ако имаш повече финанси вземи и двата, ако ли не вече си зависи, т.е. сам си избираш според фокусното разстояние, което повече ти допада. Аз лично имам 35/1.8 и 105/2.8 и сега бих взел 85/1.8 (сигурно стария D) при всички положения за портретен!
Ти обаче си свикнал на фокусно 50мм и предполагам повече би ти допаднал той, а за парите си е супер обектив, че и универсален!

next_time, поздравления за поста ти, казал си всичко необходимо в него![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: prisonbreak   
Дата:   26-02-13 10:07

фокусно разстояние: 85мм (127.5мм при DX формат)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: GOSPODIN   
Дата:   26-02-13 10:51

Не трябва такова елементарно приравняване,че се подвеждат и много хора и няма да обяснявам, защо е така пак. Кроп от 85мм. е, който прилича на изображението от обектив около 130мм., но не е , защото запазва всички характеристики на образа на 85мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за портрети
Автор: next_time   
Дата:   26-02-13 22:36

35/1,8 на кроп

http://www.photofilm.org/gallery2/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=2191&g2_serialNumber=...



Въпреки че има мазнотия не е портретен обектив както се вижда.Ако обаче някой не вижда очевидното ... на него ще се смеят.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »