Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 15:59

Ей, доживяхме да пиша нещо и в основния форум [smilie5]
И то причината не е, че клубът е затворен, ами защото наистина имам въпрос като за тук [cool]

И така, мисля да пенсионирам моя Никон Д300, и да мина към някой от фулфрейм камерите от по-ниските класове.

При сегашният ми набор обективи, 18-70DX, 50/1.8, 70-300VR, това означава, че ще трябва да се разделя с широкият зум, и да взема и поне един нов обектив.

Снимането ми е основно природа, туристически, и семейни снимки. Засега си мисля за един Никон Д600 заедно с едно 24-70/2.8. Комбинацията от 24 мегапиксела, леко тяло + защитата от влага и прах пасват идеално на нуждите ми. Имам обаче малко притеснения, защото няма как да тествам апарата в реални условия. Най-вече се чудя дали апарата няма да ми е неудобен, след като съм свикнал със солидната изработка на Д300, също така системите за фокус и мерене са различни. Какво ще кажете вие - имате ли впечатления от меренето и фокуса - дали са толкова добри, колкото и на Д300, или ако са още по-добри, нямам оплаквания [smilie5]

Купуването на по-скъпият апарат д800 не мисля, че е оправдано с оглед на типа снимки, които правя. Също за обективите се чудя - 24-105 е по-евтин от 24-70, има повече обхват и стабилизация, но е по-тъмен, и не съм сигурен колко добре се представя. Някой има ли опит и с двата обектива?

Има и съвсем друг вариант - да махна изцяло Никонската система, и да взема един 5Дмк2, или 6Д, пак с 24-70 или 24-105. За канонските обективи ясно, че са с подобно качество като това на никонските, и даже са с по няколко стотинки по-евтини. Как са телата обаче, не може да е нямало тема Канон 6Д срещу Никон Д600, какъв беше резултата?

За който ми даде правилният съвет, черпя
[beer] [beer] [beer] [beer] [beer]


А за който не ми даде правилен съвет, черпя само
[beer] [beer] [beer]

[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: qpalzm   
Дата:   23-02-13 16:06

Сигурен ли си че искаш да ти тежи тоя фул фрейм?Продай си всичко и вземи олимпус ом-д ем5 + няколко обектива е моят съвет..качеството му е много добро.Влаго и прахозащитено тяло е.Много по-малък е от топузите..Аз лично не виждам смисъл да минаваш на фул фрейм освен ако не искаш да ти тежи повече с минимално по-добро качество..

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: cicomanco   
Дата:   23-02-13 16:11

[smilie24] Оли![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 16:30

Стига с тия олимпуси бе хора [smilie5]

Не искам кропка, още по-малко пък формат 4:3

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 16:34

А и разликата в качествата не е хич минимална. Искам фулфрейм със сравнително нисък шум.

Ако има влаго- и прахо- защитен фулфрейм, с налични варио-обективи, по-малък от Никон Д600, и на подобна цена, бих си помислил

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: batzeto   
Дата:   23-02-13 16:54

Аз пък въобще не разбрах за какво ти е да минаваш на ФФ при това - "Снимането ми е основно природа, туристически, и семейни снимки. "
[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: serjy   
Дата:   23-02-13 16:56

вземи си новия 7100 ако искаш нова играчка [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 17:01

Ми искам да мина на фулфрейм, защото качеството от кропката не ме удовлетворява. Шуми. 12 мегапиксела са малко малко, а ако взема кропка с повече мегапиксели, става още по-зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: autosvet   
Дата:   23-02-13 17:07

Защо просто не си купиш обективи и евентуално по-ново кроп тяло като Д7100?

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 17:18

Добре де, а защо трябва да е кроп тяло? Освен известна разлика в цената, с какво Д7100 е по-добър от 600?

Ако имате предвид обективите, единственият ми кроп-обектив е 18-70, който и без това смятам да пенсионирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: batzeto   
Дата:   23-02-13 17:18

Явно имаш излишни пари за даване...които аз лично бих вложил по-скоро в стъкла, а ако шума е основния фактор - смятам, че и на D7000 ще се зарадваш, пък защо не и на новото Д7100!
Не знам, човек... ти си знаеш и макар да подозирам, че вече си го решил и си рекъл фулфрейм, та фулфрейм! Специално за туристически и семейни снимки да те дразни толкова много шума, не вярвам. Природата няма какво да я мислиш, освен ако не снимаш в тъмни сенчести гори, че колко да е тоя шум...Преди всичко опитай с някой светлосилен обектив от рода на Токина 11-16/2.8 и ми се струва, че дори и за последното ще останеш доволен... а после ще черпиш [beer]

Разгледах ти и кадрите, че и тия на здрач - не видях лоши с тази резолюция! [smilie24]



Публикацията е редактирана (23-02-13 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: realnoncho   
Дата:   23-02-13 17:27

За лекото Д600 добре, ама 24-70 не е малък...

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 17:36

Е, то е ясно, че първо ще купя обективи, но бих искал да сменя и тялото.

Всичките тези, които ме навивате за Д7000-7100, имате ли фулфрейм апарати? Обективно погледнато, каква е разликата в картинката? Поне от ситуациите, където аз съм имал шанс да сравня снимки в реални условия, има очевадна разлика.

Между другото, снимките ми на здрач в профила май са снимани с Панасоник ФЗ50 (световният шампион по шум), но на ИСО100 със статив.

Но тогава имах време и желание да се занимавам. Не ми се снима вече със статив, обичам да се разхождам по разни интересни места и да цъкам. Със сегашната комбинация, освен че малко не достигат мегапиксели, има и шум, ако ми се наложи да вдигна ИСО-то. Но не е чак болка за умиране, в момента лимитиращият фактор за качеството на картинката на сегашната ми система са по-скоро обективите. Бих искал да имам около 24мм на широко, и ако остана на кропка, не виждам обектив, който да може да се съревновава по качество с 24-70 или 24-105, освен 16-35 или 17-35, но на тях пък им е къс обхвата откъм телефотото.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 17:38

Realnoncho, еми аз Д600 не го избирам по теглото - бих предпочел апарат с изработката на Д300, ама тогава отиваме на Д800, и 1000-1200 лева отгоре като цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 17:48

Още не сме си отговорили на основните въпроси:

- как са фокуса и меренето на Д600?

- струва ли си 24-120/4 вместо 24-70/2.8?

[beer] [beer] [beer]


Сега се сещам за ощи нещу, което не ми влиза много в главата, защото сегашният ми апарат не снима филми:

За снимане на филми в домашна обстановка какви дължини на обектива обикновено ползвате? На мен ми се струва, че нещо от сорта на 24-70 би било идеално. [smile]



Публикацията е редактирана (23-02-13 17:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-02-13 18:13

Djogata, не трябва да питаш за ФФ, че всички ще те убеждават, как няма смисъл и колко са по-добри кропките с различни кроп фактори.[smilie5]
Не мога да ти дам съвет, кой точно модел да си купиш, но си взем
и непременно ФФ, защото е много по-добре. Казвам го, като човек с опит на ФФ и кроп и то от висок клас - 5Дм2 и 7Д.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: victory13   
Дата:   23-02-13 18:17

съвета ми е да си вземеш статив /до тук 3 бири поне[cool] /

когато и да си вземеш фф, няма да сбъркаш [shtrak]
по отношение на късия обектив, имам резерви много, и те съветвам да проучиш алтернативите [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 18:21

Виктори, имаш предвид 24-70 ли? В какво са ти резервите? Че като гледам разни тестове, 24-70 бие 24-120 по повечето показатели, пък е и по-светлосилен. Или имаш предвид, че е къс?

(Иначе статив си имам, но 3 бири все пак получаваш) [cool] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: victory13   
Дата:   23-02-13 18:27

скъп и тежък... ако ги преглътнеш, няма по-добро май

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: bgprinter   
Дата:   23-02-13 18:39

Така като те слушам апарат от този клас не ти трябва. Вземи си нещо от сорта на Сони Некс, Оли Пен, Фуджи Х-серията и т.н. И не говори против тях преди да си поснимал лично и да си видял резултатите. Има толкова светлосилни обективи, че няма да направиш разлика между фулфрейм или кропка дори има знчително по-светлосилни обективи отколкото при огледално рефлексните системи, достатъчно е да погледнеш в къщата ха Voigtlaender.

И всичките тези правят прекрасни филми. Ако си продадеш системата на Никон, която подозирам че не си използвал с всичките й хубости, ще ти останат пари за качествена оптика на едно Сони примерно или на едно Фуджи Х. След като искаш мегапиксели, мисля Сони Некс 7 е твоят апарат. Вземи си един обектив на Сони за да имаш автофокус и си купи механични обективи на Цайс-Фойгтлендър-Лайка, чието качество няма да намериш ни при Никон ни при Канон.

Естествено огледалнорефлексната система ще ти липсва от към бързина и удобство, но не и от към качество, а и с новите компактни апарати идват куп предимства - не ти трябват раници, специални чанти, ще го носиш по-често със себе си, и поради тази причина ще имаш повече фотография.

Преди два месеца снимах с един Пен и един Лайка-Панасоник обектив закачен на него 40/2 мисля беше. Еми не отстъпва по нищо на по-големите китюци. В профила ми има едно фото с Фойгтлендър 28/1,9 закачен на Сони Некс 5 - супер обектив, на старо върви 800 лв, а такава 28-ца за огледално рефлексни апарати с това качество на тази цена просто няма ! Идеален за пейзажи - точно за теб.

С две думи- за пейзаж АФ не ти трябва така или иначе. За градски туризъм също. Единствено ако си снимаш бягащите деца ти трябва някакъв АФ, но с това се справя всяка компактна система.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 18:45

За скъп, скъп е... За тежък, тежък е... Ще трябва да го сравня наживо с другите варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: pmartinov   
Дата:   23-02-13 18:46

D600+24-120 [smilie24]

Меренето и фокуса са много добре [smilie24]

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: batzeto   
Дата:   23-02-13 18:51

Виж, сега - според мен лошо няма да направиш като вземеш ФФ, аз лично не те навивам да не взимаш - щом си заделил една сума и си готов на тази стъпка - скачай с двата крака, но харча няма да се спре до смяната на тялото, както и сам си го казал! Това, което ми прави впечатление е, че щом задаваш подобни въпроси, при условие, че и ти самия не знаеш какво ще ти даде ФФ тялото - просто не си готов за такова, особено след описанието за какво ще се ползва! Ако очакваш някой да те убеди, че Д7000/7100 ще е по-добър избор спрямо, който и да е ФФ - това няма как да стане, но веднага възниква въпроса с какво Д600 е по-добър от Д800/Е, нали така? Всичко си е въпрос на финанси, което ни връща в изходно положение, а именно - това, което те посъветваха повечето - да не даваш излишни пари, за нещо от което самия ти не си осъзнал, че имаш нужда и не си вадиш хляба с него! Смяната на тялото не е направила никой по-добър фотограф, а разликата в кадрите, които снимаш няма да е толкова осезаема, че да си струва една торба пари, само за кефа, но пък от друга страна, ако имаш повече финансови възможности и си набавиш хубави стъкла сигурно разликата ще значителна, а личното ти удоволетворение ще е голямо! Аз лично ако разполагах с неограничен бюджет също бих направил такъв преход от Д300 към ново ФФ тяло+хубави обективи, но не така стои въпроса за всички ни и за това се опитваме да ти спестим парите, като препоръчваме варианти, с които да постигнеш сходни резултати и пак да останеш доволен! The choice is yours! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 18:58

БГпринтер, не съм особено съгласен с теб.

Първото нещо, с което категорично грешиш, е, че ако си продам Никон системата, ще останат пари за нещо.
Д300 е вече толкова остарял апарат, че се продава за жълти стотинки. От обективите само 70-300 може би държи някаква цена. Като цяло, оптимистично 1500-1800 лева за цялата система, може до 2000 лева ако сложим и филтрите.

Другото с което не съм съгласен, е да ми говориш за 28 милиметра на кроп и за пейзажи. ОК, в някои случаи става, но моят опит показва, че най-много се ползва широкият, и дългият край на обхвата на един зум обектив. Да кажем нещо от сорта на 24-30мм, и 100мм, всичко приравнено към 35мм. 28мм на 1.5 кроп отива към 42, което си е тесничко. Като цяло, обективът задължително трябва да е зум, защото обикновено като правя снимки нямам време да сменям обективи. Ако пък е и механичен и трябва да фокусирам ръчно, просто забрави.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дилемка за избор на фотоапарат
Автор: Djogata   
Дата:   23-02-13 19:22

Хора, никъде горе не съм писал нищо за бюджети.

Искам да си взема нов апарат, за да имам по-добра картинка, и да мога да записвам филми. А ако ще си вземам нов апарат, не виждам защо да не е фулфрейм. Д600 се продава на същата цена, на която се продаваше и Д300, като си го купих. Д300 беше изключително добър апарат за времето си, нито за минута не съм съжалявал, че съм си го купил, и мисля, че съм използвал голяма част от възможностите му, като изключим многото кадри в секунда, които рядко ползвах.

Затова не ви и питам дали цената му си заслужава, питам ви дали от Д600 ще съм поне толкова доволен, колкото и от Д300. Ясно е, че има милион модела, които могат да извадят някаква картинка, която в идеални условия ще се доближава до тази от фулфрейм камера, но все пак предпочитам да си купя фулфрейм камера.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »