Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 "Прегаряне" на бял фон
Автор: CaracolStudio   
Дата:   05-02-13 08:57


Здравейте

Здравейте искам да ви попитам за снимането на бял фон как точно го „прегаряте „ а модела да не „прегори „ .За да го направя перфектно бял слагам 2 светкавици с чадъри на фона и отпред модела гледам доколкото ми позволява да е максимално по напред от фона на поне 2 метра .Самият модел го осветявам със софтбоксове или пчелни пити и т.н .Понякога се получават нещата ,но доста често се получава едно прегаряне на модела и седи мъгляв .В другият случай когато модела е праивлно експониран фона сивее ...

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: gogzy   
Дата:   05-02-13 09:05

Потърси "The OneLight DVD". Има доста полезни съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: prisonbreak   
Дата:   05-02-13 09:47

Осветяващ го отделно с други светки.И после в шопа си добиваш евекта които желаеш?

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: n1x0n   
Дата:   05-02-13 10:36

Ако ти стои "мъгляво", най-вероятно прекаляваш с преекспонирането на фона.
Друг въпрос е, че ако модела ти е на 2 метра от фона - трудно хем ще осветиш самият фон равномерно, хем ще опазиш модела от паразитна засветка по контура на тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: autosvet   
Дата:   05-02-13 10:45

Каква схема за осветяване точно ползваш?

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: prisonbreak   
Дата:   05-02-13 11:22

Както написах.Остави го да си сивее, пък после си го едитни в Шопа. Става за 5 мин. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iasen2   
Дата:   05-02-13 11:30

prisonbreak [smilie24] , общо взето така се работи при 90% от случаите при липса на голямо студио . Ако се разгледаш из онлайн магазините ще видиш че не само ти имаш същите проблеми :)
Връщането на светлина от фона рязко намалява контраста в модела и аберациите стават видими.
Ползвай повече от две светкавици за осветяване на фона , като ги пускаш на по малка мощност . Сега поне евтини моноблокове колкото щеш :)
Чадърите не са добро решение в този случай , ползвай рефлектори . Аз ги удължам с още картон за да не връщат към модела
Успех !



Публикацията е редактирана (05-02-13 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: Sokola   
Дата:   05-02-13 11:48

постави прегради(параван)между светките за фона и модела,
така ще ограничиш отразената светлина

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: CaracolStudio   
Дата:   05-02-13 12:05

Благодаря ви за отговорите

Ще пробвам вариянтите с фона да сивее а после в camera raw да го изгоря :)
Просто в моента не мога да си позволя по голямо студио все пак не правя пари от тая работа .Въпреки ,че съм виждал хора да снимат в къде по малки студиа и пари да правят :Л) .

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: n1x0n   
Дата:   05-02-13 13:03

Еми ако искаш бюджетно решение - правиш си 2 броя V-образни отражатели, които хем ще ти дадат по-равномерно осветяване на фона, хем няма да ти "цапат" модела.


http://www.brettsimison.com/blog/wp-content/uploads/2012/02/lighting_diagram_v-flat.jpg



Колкото до "оправянето" при обработката - не прихващай вредни навици отрано. Нещата, които лесно се оправят при снимането не ги оставай за "оправяне" после.

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: CaracolStudio   
Дата:   05-02-13 13:59

Дам допада ми идеята виждал съм в един клип на Марк Уолъс от Адорама да прави така ,как да ги направя тези отражатели може да ги хвана с дървена рамка и панти ама от какъв материал да са ?

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: autosvet   
Дата:   05-02-13 14:15

Бял картон, че по-издръжлив и не пуска. Може и друг здрав, но не пропусклив материл. Ако искаш още по-здраво ковеш едно парче тънък МДФ/фазер и го боядисваш с бяла боя или обличаш с бял плат. Може и с парчета стеропор за изолация.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tzl   
Дата:   05-02-13 14:26

@CaracolStudio,

Съдейки по факта, че "понякога се получават нещата", мисля, че проблемът не ти е в това дали става с чадъри или не, а в самата техника на осветяване на белия фон. С чадъри става, само с рефлектори става, както и с бели отражатели (които си ги представи като високи правоъгълни "чадъри".

Ако "понякога се получават нещата" с чадърите, значи могат да се получават винаги с чадърите. Надявам се чадърите ти да са отражателни, а не дифузни.

Добри съвети са ти дали хората, обаче мисля, че проблемът ти е в разбирането как става, а не в модификаторите. В блога бях писал преди време една тема за това как снимам на бял фон и ако ти е интересно може да видиш как да направиш нещата със светломер и без светломер.

Но пак смятам, че щом "понякога се получават нещата", е друга причината. Сподели първо дали ползваш дифузни чадъри или отражателни.



Публикацията е редактирана (05-02-13 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: sky-fan   
Дата:   05-02-13 14:57

Фона винаги трябва да ти е 2-3 стопа по-осветен. Най-добре се получава ако светката за фона е зад обекта долу ниско и не се хваща в кадър. Отразената светлина не е проблем, защото е търсена в случая, стига да е добре контролирана. Много зависи и на какво разстояние ти са светките за фона от самият фон. Пробвай да ги нагласяш една по една според блендата на която искаш да снимаш. Примерно правиш бленда 8 и почваш от фона с 2-те светки докато стане бял. След това добавяш обекта и кей светката.

Със светломер става най-добре, но и без него стават нещата, но малко по-трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: CaracolStudio   
Дата:   05-02-13 14:58

Имам 4 дифузни и 1 отражателен ... Когато ходих да си купувам отажателен чадър пича от Дайнафос ме изгледа и ме попита защо ми е отражателен а не дифузен ... знам че за импулсните лампи отражателните са по добре а дифузнуите ги слагам на ръчните светкавици .

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: autosvet   
Дата:   05-02-13 15:11

А това за чадърите също не е много истина и много зависи какво и как снимаш. Просто трябва да си на ясно кое какъв ефект ти дава и колко светлина разсейва. Тогава ще можеш да ги комбинираш правилно. При всички положения е хубаво да имаш по двойки еднакви от различните масово ползвани модификатори. Примерно два еднакви софтбокса, два еднакви дифузни и два отражателни чадъра, защото често се иска симетрично осветяване.

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: iasen2   
Дата:   05-02-13 15:11

Ти пича от динафос не го слушай , и аз при мен имам едни чадъри дето не ги ползвам за нищо [smilie24] и една фасунга за лампа :))))))

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: CaracolStudio   
Дата:   05-02-13 15:15

Трябва да си взема значи още един отражателен чадър .Имам още 2 софтбокса еднакви .А за светломер ,парите за светломера предпочитам да ги налея в бюти диш и някой спот + стойка тип жираф :Л)

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: prisonbreak   
Дата:   05-02-13 15:23


https://photo-forum.net/static/site_pics/152/1360070522_lighting-diagram-1360070429.jpg


Моята система на редене е такава. После в шопа си ги дооправям ..


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tzl   
Дата:   05-02-13 15:26

Не знам за какво са ти толкова много модификатори, но ти си знаеш.

Фонът можеш да го осветиш и с 1 чадър и 1 лампа с рефлектор. Има хиляди начини. Целта е да е осветен равномерно.

Ти сам спомена, че мястото ти е малко и затова дифузният чадър го ползвай само за осветяване на хората, но не и за осветяване на фона, защото бялата повърхност ще отрази светлина навсякъде в обратна посока, включително и към камерата. Имайки предвид, че преекспонираш фона, тази светлина ще е доста по-силна от основната и ще ти намаля контраста всеки път.

Ако имаш широки рефлектори (примерно 60* или повече), можеш да направиш това осветяване и само с 2 рефлектора.

Иначе аз лично смятам, че прецизната светлина от 2 аксесоара на кръст е по-важна от множеството аксесоари и лампи.

Специално снимането на бял фон е особена работа и много се претупва, защото се смята, че е лесно и просто.



Публикацията е редактирана (05-02-13 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: CaracolStudio   
Дата:   05-02-13 15:35

ОООО не смятам че е лесно и просто за мен да снимам на черно е много по лесно на този етап .Имам един рефлектор само ще пробвам с един рефлектор и един чадър

Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: prisonbreak   
Дата:   05-02-13 15:58

Заиграй се повечко с Шопа, там е истината. Тази снимка е направена на бял фон.
https://photo-forum.net/static/site_pics/164/1355641731_Fashion--Studio-Session-2-711-small.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: "Прегаряне" на бял фон
Автор: n1x0n   
Дата:   05-02-13 20:51

Ако човек има студио 10х10х5 метра и мощно осветление, може и с 1 тяло да направи читав бял фон... иначе си иска повечко тела и v-flats или подобни големи отражатели. [smilie3]

2 бленди отгоре са максимума, който човек трябва да си позволява, защото повечето бели фонове почват да прегарят след това, пък прегаряне не е добре да се допуска. Точно то скапва контраста, контурите и т.н.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »