Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: RossT   
Дата:   01-02-13 19:57

Един въпрос не ми дава мира и това е защо снимките ми (система Canon) изглеждат в Lightroom 4 значително по-зле по отношение на баланса на бялото, отколкото, когато ги отварям с приложенията на Canon - Zoom Browser и DPP. Разликата е драматична в полза на Canon приложенията и никакви настройки на Lightroom не ми помагат да получат дори близко цветопредаване. Ползвам качествени и клалибриран IPS монитор, пробвал съм на 2 други монитора със същия резултат. Принципно Lightroom 4 е много по-доброто приложения за работа, с много повече възможности и предпочитам да го ползвам, но ми се струва абсурдно, че ми се налага да ползвам 2-те приложения едновременно и да проверявам през Zoom Browser резултатите от корекциите направени с Lightroom 4. В Lightroom съм качил Matt's presets, които максимално се доближават до настройките на Canon - Standard, Neutral, Portrait и т.н., но те не ми помагат особено.

Ще съм благодарен, ако някой сподели неговия опит. Във форума няма много писано по темата...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: compur   
Дата:   01-02-13 20:13

Темата е обещаваща! Отивам за пуканки! [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: photostoykov   
Дата:   01-02-13 20:17

Колега, в какъв формат обработвате вашите снимки - CR2 или JPEG?
Че ми стана обидно да не споменавате такова важно обстоятелство! [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: RossT   
Дата:   01-02-13 20:31

CR2 разбира се. После сравнявам и jpeg output от 2-те системи и реално Lightroom се справя добре (гледано през Zoom Browser), с изключение на лекото пресилване на контраста. Детето ми има едни розово-червени дрешки, където разликата е много видима. Големият проблем е в баланс на бялото и общия изглед - снимката просто не изглежда наред и близка до цветове от реалността. В случая определено не съм жерта на самовнушение или предварителни очаквания - база за сравнение са ми цветовете от реалността, а не кое ми изглежда по-шарено....



Публикацията е редактирана (01-02-13 20:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: LKanev   
Дата:   01-02-13 20:46

Тез пусни канони.. Както и да ги гласиш все цветовете им измити.. И аз отивам за пуканки!

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: JeT   
Дата:   01-02-13 20:47

"...база за сравнение са ми цветовете от реалността, а не кое ми изглежда по-шарено..." - ами добре си усетил нещата :)
По принцип е възможно и в Lightroom и във Photoshop да постигнеш доста сходен(!) резултат, но не си струва загубата на време.

Защо не пробваш следния начин на работа:
1. RAW-обработката я правиш в DPP и после без да конвертираш, и запомняш файла => направо"
2. "Alt+P" и файла ти се отваря във Фотошоп (ако има нужда да правиш по-сложен ретуш, монтажи, ефекти и т.н.)

П.П.: С писане във форума едва ли ще се получи. Най-добре е да се снима примерен файл и да се направи демостративна обработка с няколко различни програми, за да видиш разликите.



Публикацията е редактирана (01-02-13 20:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-02-13 21:00

Аз ползвам само АЦР от както съм със Канон.
DPP от интерес си сложих и си направих няколко теста.

ДПП-то има по натурално цветопредаване и сякаш при добър баланс разработва по фино детайла.

Определено с АЦР работя по-бързо ,а функциолноста му е много по-добра.Предлага голям набор от корекции.И си остава най-добрата програма за ваденена максимум динамичен обхват от сензора. [smile] Боичките са му на моменти малко "странни" но се коригира.



Публикацията е редактирана (01-02-13 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: RossT   
Дата:   01-02-13 21:08

За тази разлика става въпрос. Photoshop има същия проблем като Lightroom, защото рендирането е едно и също:

В ляво - Photoshop CS6 с профил Camera Standard, защото на другите омазва още повече, а вдясно - Zoom Browser. Принципно снимката необработена не изглежда добре, защото е снимана на лоша луминисцентна светлина с розовеещи стени и тавани...



Публикацията е редактирана (02-02-13 20:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-02-13 21:11

Така само гадаеме - дай примерни снимки с ЛР и ДПП.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-02-13 22:21

С какви настройки е кадъра от ФШ ? Другия от Zoom Browser е просто по -контрастен и сатуриран , но избива в розово.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: RossT   
Дата:   02-02-13 09:10

Както писах, Photoshop CS6 е с профил Camera Standard, с цел да се доближим максимално до възпроизвеждането на Canon, а този от DPP не е обработван за баланс на бялото или каквото и да било друго, пак за целите на сравнението. Розовите отенъци се коригират лесно с баланса на бялото в DPP. Може би трябваше да избера по-добра двойка за сравнение, защото тази снимка е снимана с дифузьор на светкавицата, който стопляше цветовете доста и всички такива снимки имаха нужда от корекции по WB.

При всички положения, не обсъждаме конкретния кадър, а това, че би следвало снимката отворена с 2-те приложения да не е така различна преди обработка...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: iasen2   
Дата:   02-02-13 09:29

Как правиш белия баланс ?
И двете снимки са с грешен или изчанчен бял баланс , та затова питам . Абсолютно няма значение каква ти е светлината, щом снимаш в RAW.


Може и да си писал по горе ,ама съм недоспал и не съм го видял .



Публикацията е редактирана (02-02-13 09:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: iasen2   
Дата:   02-02-13 09:45

Я земи прати един РОУ , да ми опраделим ние белия баланс да видим какъв ще бъде резултата .

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: RossT   
Дата:   02-02-13 10:00

Хайде още един опит с друг кадър, вече с по-добър WB, защото виждам, че разговорът отива в друга посока. Да не забравяме, че идеята не е да се обсъждат конкретните снимки, а как те се възпроизвеждат от 2-те платформи.



Публикацията е редактирана (02-02-13 20:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: iasen2   
Дата:   02-02-13 10:08

Та от какво си недоволен ? Апарата ти , нито лайтрума , нито канонския конвертор няма как да разберат кой е правилния цвят , ако не е направено измерване . Измерването по принцип е сравнение с еталон и умножаването на резултата с коефициент .
Еталона ти е сива карта 18% . Тука не виждам никъде сива карта . Ако искаш по прецизен контрол има цветен паспорт . той създава профил на апарата за конкретната ситуация . той също е еталон .
Та как определяш белия баланс . с пипетата какво търсиш , че да цъкнеш на него . ако в двата конвертора си цъкнал на една и съща точка с един и същи неутрален цвят , да видим резултата .
Ох много ми се спи , някой да ми направи кафенце [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: RossT   
Дата:   02-02-13 10:17

Пак да обясня за неразбралите - и двете снимки не са минали корекции с изключение на тази от CS6, където е избран Camera Standard Profile, за да се доближим максимално до цвета на Canon. А сива карта в случая би ми трябвала, ако съм сляп. Цветовете на снимката в дясно са много по-близо до реалността. Снимката, както е рендирана от CS6 вляво зеленее. Но, ако ще и да синееше, въпросът е защо има толкова съществена разлика, като не би трябвало, след като снимките не са обработвани.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: iasen2   
Дата:   02-02-13 10:23

Защото алгоритмите са различни . по точно коефициетите по подразбиране . Както ти казах по горе конверторите са слепи , просто стрелят на посоки , ако улучат добре , ако не ............да пълнят форумите .......

А сива карта в случая би ми трябвала, ако съм сляп , колега аз имам 3 карти , сега събирам пари за цветен паспорт ...... .

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: photostoykov   
Дата:   02-02-13 10:41

Я колегата RossT да обясни пунктуално с какви настройки на апарата е снимал примерния кадър?
1. Каква настройка на белия баланс е задал - AWB, K, Daylight, конкретна стойност?
2. На какъв режим за експониране е направен тестовия кадър - Program, M?
3. Какво ISO е задал - Auto, Manual стойност?
4. Каква настройка на светкавицата е задал - E-TTL, Auto, М?
5. Какъв е вида на дифузора?
6. Таванът и стените имат ли някакъв цветен оттенък?



Публикацията е редактирана (02-02-13 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: Tantris   
Дата:   02-02-13 10:54

DPP и ACR имат различни алгоритми за "проявяване" на RAW. При фирмените софтуери се набляга на добро цветопредаване, но третирането на шума изостава в сравнение с това на ACR.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: RossT   
Дата:   02-02-13 14:57

За колегата photostoykov, като изтеглиш RAW file-a ще си отговориш на всички въпроси. Втората 2-ка снимки е снимана без дифузьор затова е по-малко "стоплена" и съответно по-близо до реалността.

Към Ясен - конвертора на Canon никак не е сляп, ами си работи страхотно. На мен болката ми е, че той вижда и рендира пикселите и цветовете перфектно, но софтуера, с който върви е много ограничен като функционалност. Едни вид търся начин да накарам Adobe софтуерите да реднират снимките както, или съвсем близо до, DPP / Zoom Browser на Canon и щях да съм предоволен. Те от Canon са си го казали в презентацията на DPP "Nobody knows a Canon colour better than a Canon engineer..." и съм склонен да им вярвам. Просто се чудех, че толкова рядко се дискутира един за мен съществен проблем.

Това дава частичен отговор на проблема в Lightroom 4, но пак сме далече от целта:

http://www.mattk.com/2012/07/02/lightroom-4-presets-camera-calibration-profiles/#comments



Публикацията е редактирана (02-02-13 14:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: hotsnail   
Дата:   02-02-13 15:17

RossT млако разцъкай тия програми. Адоби или ДхО нямат за цел да ти направят идентична картинка с JPEG-а на апарата. Тия пък на производителите точно това правят. От там идва разликата.

С Лайтрум или АЦР може да докараш мнгоо близка визия до това на апарата или софтуера дето ти дават с него.

Пък кадрите с мешана светлина.... нищо не показваш с тях освен че сега се учиш. Поснимай на вън в хубав ден. Погледйа филмчета как се работи с лайтрум и така.

Иначе да по подразбиране най-вероятно канонския софтуер ще ти даде най-добър резултат и най=близък до JPEG от апарата.

Те се да доста сложни роу конверторите. Дори с ДхО като си взех нов апарат преди година и много се бях разочаровал. Има там една функция да ти просветлява сенките и беше супер с 12мп апарат, ама с новия апарат с 24мп нещо не работеше като света. Оказа се, че има разни прагове в-ху колко гоелми детайли да работи и те се мерят в пиксели та подразбиране на 24мп снимки тая стойност се оказа супер малка и недостатъчна. Ама е тая глупост ме ядосва около месец.

Това ти го пиша щото по-често неграмотноста и липсата на опит карат хората да скачат в крайности.

Иначе има разлики как се справят РОУ конверторите съмнение няма. Иди виж на ДПР скоро правиха сравнение. Лайтрум за моемнта е най-доброто като функции, гъвкавост и т.н. За някои неща DxO е по-бърз и по-лесно стават че и по-добри резултати вади. Понякога пък софтуерите на производителите са най-добри за дадени снимки.



Публикацията е редактирана (02-02-13 15:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom 4 срещу Canon Zoom Browser и DPP
Автор: iasen2   
Дата:   02-02-13 15:42

И дватете ти снимки не са добре , не знам защо си втълпяваш , че Канонския конвертор ети дава по добри цветове . Ама ти си знаеш най добре . Не каза как правиш белия баланс . Щом не си оправил белия баланс все тая как ще работи конвертора . Успех .

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »