Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Rebellious   
Дата:   12-01-13 23:21

Всички сме някакси свикнали да търсим удобството, факт е, че съвременните лаптопи доста ни ограничават най- вече като интерфейс, а и в доста голяма степен - и като производителност. Имам предвид работата с файлове от актуалните вече от доста време Д800 и 5D Марк 3. Та, опиташ ли даже да ги прегледаш на лаптоп и те хващат нервите от чакане за едно превю. И това на уж сериозни машини, с SSD-та, прилично като обем РАМ - 16 гиги, i7- ци и т.н.
Отделно ако трябва да правиш нещо по файловете. Чакането си става хронично...
Та, ако намалим очакванията към мобилния комп, не е ли по-добре да е с таблет с адекватен като резолюция екран и много удобен интерфейс, плюс Адоуб Фотошоп Тъч като начало? Ще се радвам ако пропуснете пуканките в тази тема! Поне на мен дилемата ми е интересна, а и мисля, вече много актуална. Та, вие сте...


Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: djfroggy   
Дата:   12-01-13 23:30

Наскоро разглежах снимки на новия таблет Нексус 10. Има резолюция 2500 точки по дългата страна, дисплея е ИПС 10 инча. Удоволствие е да разглеждаш или показваш снимки на такава машина. На iPad 4-то поколение резюлюцията е същата. Въпрос на свикване е да се справиш с фотошопа. Аз за тази цел съм решил да си купя Acer Iconia tab W700.Пълноценен Уин 8 таблет с възможност за безжична клавиатура.



Публикацията е редактирана (12-01-13 23:31)

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: tzl   
Дата:   12-01-13 23:42

Много зависи какво ще правиш и какво снимаш.

Ето някои от нещата, за които се сещам, че може да се ползва напълно естествено:
- Ако може да насмогне да отвори 25MB файлове;
- Ако ще показваш на клиенти снимките, които снимаш в реално време;
- За обработка на неща, които изискват само филтри и занимавка с плъзгачи;
- Лек ретуш на дребни работи по портрети на хора или махане на други несъвършенства по някаква снимка;

При записване на файловете в PSD те стават доста по-големи само ако добавиш няколко layer-a и това означава, че таблетът трябва да се справи спокойно с поне 100MB файлове. Ако не може, остава вариант само за работа с плъзгачите и да се показват снимки на клиенти.

Ясно е, че за монтаж на нещо по-сложно, ще е технически невъзможно най-малко поради големината на файловете и изискванията за много RAM и много дисково пространство.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: hotsnail   
Дата:   12-01-13 23:55

Ами аз пробвах с айПада , не става на тоя етап е отговора. Взех си ултрабук и горе долу...

Много бавно импортитра снимки. Не ще да ги отваря на пълна резолюция (показва и редкатира някакви 1600 пиксела или нещо подобно превюта). Нямаш дори прилично управление на файловете.

Ако си много упорит може да си свалиш снимките малко да ги пипнеш в JPEG и да ги качиш на мрежата , ама не е нито лесно нито удобно,

Най-малоумно то е като снимаш роу + jpeg няма как да импортираш само jpeg файловете, а дори най-якия айПад е едва с 64ГБ .....а аз си нося 4 карти по 32ГБ .....та не става за фото банка. Има вариант да изтеглиш и роу и jpeg и после да копираш на друго място jpeg и да изтриеш оригиналните копия......това се прави снимка по снимка.....пълно безумие.

Ако снимаш само роу успява да извади превю с ниско качество т.е. Това дето апарата записва в роу файла, то пак е към 1600 пиксела.

Отделно USB адаптера е покъртително бавен, направо ужасяващо туткав.

Та айПада в най-добрия случай става за компания на сапунерка или телефон да си гледаш снимките. Има и леки редкации, доста редактори има и са удобни.

Последно май се оказва, че и екраните на епъл са неподходящи за снимки. Не покриват дори sRGB т.е. гледаш някакви измислени цветове дето нямат общо с реалността.

Та може би някой АСУС със IPS екран и тегра 4 да свърши работа ама не съм сигурен дали и там има подходящ софтуер и смислен интерфейс



Публикацията е редактирана (12-01-13 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Canon   
Дата:   13-01-13 00:18

Всички сме някакси свикнали да търсим удобството, факт е, че съвременните лаптопи доста ни ограничават най- вече като интерфейс, а и в доста голяма степен - и като производителност. Имам предвид работата с файлове от актуалните вече от доста време Д800 и 5D Марк 3.

Зависи от класа на лаптопа, с дисплей 1920 х 1200 (IPS) няма интерфейсни проблеми, до 300-500МБ файлове се работи що годе прилично (общо 2 HDD = 830GB, 7200 об/мин), най-големия пакет за бач обработка, който съм пробвал с 650 файла х 21МП, за 5-6 часа ги конвертира.
Лаптоп на 3.5 години.

Оптимизация му е майката - на компонентите, софтуера като настройки и естествено вложените пари.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Frenchev   
Дата:   13-01-13 00:50

Аз за тази цел съм се спрял на това решение


http://www.lenovo.com/images/products/professional-grade/thinkpad/x-series/x230t/TPX230t-hero-ribbon


Компактно е и доста по функционално от таблет, а може да се използва и като таблет. Преди да си го купя бих го тествал, някой има ли опит с такова?

Иначе по темата, не мисля, че все още има таблет, който би вършил адекватна работа. Това по горе или нещо подобно ще е много по удобно и по бързо от който и да е таблет в момента на пазара.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: hotsnail   
Дата:   13-01-13 01:14

Зависи какво търсиш. Удобно е разтеглива работа.

Това дето показваш със сигурност не върши работа на айПад дори с тъч екран и с вин8. Просто забрави да си легнеш на диана и да си цъкаш. Да не говорим колко солидно са направени модерните балети на асус, епъл и Самсунг. Не стават за снимки май ама имат си други приложения - четене на поща, четене по мрежата, видео, книжки и подобни неща

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Frenchev   
Дата:   13-01-13 01:22

hotsnail, тук не говорим за лягане на дивана и прочие, говорим да свършиш работа на място, лек ретуш на снимка, бач и прочие.

Не виждам как с кой от последните таблети ще свършиш работа по бързо и удобно отколко с подобен лаптоп.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: BOZO   
Дата:   13-01-13 01:31

И как се прехвърлят файлове от D800 на iPad4 на място?

Таблетите не са предназначени за тоя тип работа.
За това си има десктопи и по-леки варианти с лаптопи.

За сериозна работа таблета е това:


http://printguide.info/images//Cintiq_24HD_touch-In_use_v2.jpg




Публикацията е редактирана (13-01-13 02:04)

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: CyberGene   
Дата:   13-01-13 01:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: MarinY   
Дата:   13-01-13 04:17

Интересно ми е, кои са тези професионални фотографи, които правят бърз ретуш на място?!
Журналисти? май не е много "етично"
Сватбари? това е съмнително.
Модна? или Будоар? май не.
А-а, сетих се За паспортни снимки! [beer]

Лаптопите и Падовете са за контрол. Да видиш кадъра в голям формат. За проба. Снимка се обработва на КОМПЮТЪР.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: valen_tin   
Дата:   13-01-13 08:28

аз на място гледам фокус, композиция, евентуално модела да се погледне да се коригира сам и това е. Цветове не ми трябват на място, обработване още по-малко. Къде ще седиш да обработваш на място ако примерно си платил на модел и студио и те чакат ...[smilie18]
та тази работа всеки лаптоп от последните 5-6 години може да я свърши по усб2 кабел (роу+джпег). Иначе уиндоуски таблет и на мен ми се струва добра идея, но заради това, че е по-лек и малък за носене.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: rorus   
Дата:   13-01-13 09:28

Когато човек не може да намери правилен отговор – не е лошо да помисли дали зададения въпрос не е грешен. Не мога да си представя ситуация, в която хората снимащи с хай-енд про-тела да имат нужда да предадат продукцията си веднага на място.

Самите камери са достатъчно средство да видиш фокуса, композиция, експозицията и т.н. за всеки фотограф със средни познания и опит. Когато снимаш трябва да се съсредоточиш върху снимането. Обработката – после в удобна среда и осветление на калибриран монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Rebellious   
Дата:   13-01-13 09:48

Rorus,
Съгласен съм с мнението ти, но с една забележка. Никой не може да си и помисли да мине без сериозна десктоп машина, плюс адекватен монитор за сериозна работа! Въпросът е, че тази конфигурация е закотвена на едно място, било в ателие, било на работно място, било у дома. А много често на човек му идва настроението да разгледа, подбере и селектира от натрупания " суров материал" в какви ли не обстоятелства! А в едно съм АБСОЛЮТНО сигурен, когато правиш нещо творческо с настроение, то се получава много по-истинско и добро, отколкото по някакъв график, съобразявайки се с обстоятелствата! Особено ако прибавим, че голяма част от времето ти е ангажирано и от друга, нямаща нищо общо, па макар и също творческа професия...


Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Rebellious   
Дата:   13-01-13 09:55

Та лаптопът не е особено удобен, размерите му, здравината му, малкия му екран /15 инча, нагоре само името е лаптоп/, цената му спрямо производителността и т.н. Нито е риба, нито е рак... Все пак съм отворен за идеи в тази насока...

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: hotsnail   
Дата:   13-01-13 09:58

@tzl е описал за какво е използваемо това нещо. Ако снимаш хора е удобно да има по-голям екран от този на апарата.

Всъшност сега като се замисля новите никони и новите нексове и 6Д има WiFi и някакви приложения по тия у-ва таблети, гоелми телефони и прочие. Може това да е отговора preview на бързо в-ху таблета на заснетия материал.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: didesignbg   
Дата:   13-01-13 10:26

Рано е още за това, таблетите имат екрана, но нямат мощта и инструментите за удобна работа със снимки. Донякъде Уиндоус таблетите са голяма стъпка в правилната посока, но хардуера все още не може да обезпечи нормална работа, може би още 1-2 поколения процесори. Телефонните ос-и не са подходящи за нещо повече от презентации/портфолио и донякъде дистанционно с лайф вю.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: wildheart   
Дата:   13-01-13 10:27

аз ползвам на ето този малкия брат

http://static.trustedreviews.com/4d8c62%7C1f96_9629-lenovow700secondscreen.jpg



ми добър е [cool] няма си кривя душата


Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: ludiakolio   
Дата:   13-01-13 11:24

Пробвай да сваляш и гледаш на линукс.Ретуш и качване в нета или дропбоксове директно от камерата става учудващо бързо,а и машината като че ли не се товари толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Rebellious   
Дата:   13-01-13 11:30

ludiakolio,
Би ли обяснил малко по-подробно и в детайли идеята си?[beer] И ако може, без "като че ли"... Предположения и хипотези не вършат работа.[thankyou] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: ludiakolio   
Дата:   13-01-13 11:38

И аз имах проблем с хроничното чакане на лаптопчето(лайтрум),че чак ми писваше.След качване на линукс и малко свикване с безплатния софт(като rawstudio,darktable,rawtherapy,ufr и gimp и др.) просто всичко се случва по-бързо на посредствен лаптоп(извежда 10мп от роу за около 1.5-2 сек. след обработка,а при обработката го няма това мислене безкрайно).Просто трябва да проучиш какъв линукс ще пасне най-добре на хардуера ти(лаптоп или таблет).

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: jingov   
Дата:   13-01-13 12:05

Мисля,че автора се е объркал нещо, с този тукняма никакви проблеми ,преди да разбереш вече е конвертнато ,обработено ....
Но на мен ми трябваше мобилен,който да замени настолното...
На нова година тифосах 80 файла за стартрейлс,без да се замисли[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: ludiakolio   
Дата:   13-01-13 12:19

Сега пробвах и на стар андроидски таблет едно dng,няма проблем преглед и извеждане.

Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Rebellious   
Дата:   13-01-13 12:45

Jingov,
Авторът хич не се е объркал да ти кажа![smile] G55VW е геймърска машинка и спор няма, че е добър като производителност, но екрана му куца. Пробвал съм го и имам впечатления. Не е IPS матрица и това го прави не дотам атрактивен за фотографски цели... Освен това и цената му е почти три бона, което в съчетание с гореспоменатия компромис, вече идва в повечко.
Просто пуснах темата за да помислим и обсъдим заедно. Мисля, че това би било полезно за доста хора тук.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: iPad 4-то поколение може ли да замести лаптопа за фотографа.
Автор: Canon   
Дата:   13-01-13 12:50

wildheart [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »