Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   06-12-12 21:00

Здравейте, от няколко дни имам проблем с този принтер. Дъщеря ми нещо беше побарала компютъра, а фотошоп-а беше активен. Не знам какво е натискала, но от тогава всички снимки излизат твърде тъмни когато ги печатя през фотошоп. Ако използвам друга програма всичко е наред. Дайте идея къде да гледам. Сменях профили, настройвах принтера, но проблема все си остава.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: compur   
Дата:   06-12-12 22:09

в настройките за отпечатване и тип на хартията

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: bozo   
Дата:   06-12-12 22:14

Дропбох от сорта на "Printer manages Colors"

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   07-12-12 08:15

Регулирането на цветовете от принтера е изключено, а за хартията имам профили от factor.bg, които използвам. При печат, в настройките на фотошоп съм дал на Color Handling: Photoshop Manage Colors. Мастилата съшо за оригинални.

Като казвам тъмни, имам предвид с поне 1-2 стопа по-тъмни, което е доста.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: didesignbg   
Дата:   07-12-12 08:42

Поне един скриншот от принт менюто няма ли да ти се откъсне, да е поне разсъждение по картинка, аман от тези преразкази с елементи на разсъждения [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   07-12-12 09:14

http://files.manofoto.com//razni/epson1print.png


Чекбокс-а Black Point Compensation съм го изключвал, но пак е много тъмно.



Публикацията е редактирана (07-12-12 09:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: GM   
Дата:   07-12-12 09:49

грешен профил...не трябва да е Glossy, a Epson L800 Katana Luster Photo [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   07-12-12 10:03

Правилно, точно заради тъмното започнах да ги сменям, иначе използвам на Катана профилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: didesignbg   
Дата:   07-12-12 10:06

Като казваш по-тъмни имаш предвид по-тъмни от отпечатани с друга програма, или по-тъмни от това на екрана?
Като маркираш отметката match print colors във фотошопското принт меню има ли промяна на яркостта на снимката?
Също гледам че принтираш от профил аРГБ, предполагам че идва доста по-широк от това което принтера може да възпроизведе. Това обаче няма отношение към сегашният ти проблем. По-скоро добра практика преди принтиране да конвертираш към профила на принтера, ще виждаш какво пращаш към него.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   07-12-12 10:12

По-тъмно принтира само през Фотошоп. С друга програма си излизат нормални. Отметката match print colors не ми помага. По принцип работя в Adobe RGB, но последно сменях и цветното пространство, за да се убедя, че и в RGB е същото положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: didesignbg   
Дата:   07-12-12 10:23

Тя хубаво не ти помага отметката, но нещо по пътя по който сопата дава на принтера е счупено и трябва да се намери къде, та какво все пак се случва като я включиш, как се променя малкото изображение? Също може да пуснеш и out of gamma warning-а.
От коя програма печаташ и са ок нещата? Тя има ли включено управление на цвета? Файла с какъв профил ти е? Принтера с изключено управление ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   07-12-12 10:32

Ами пробвал съм да печатам от програмата, която си идва със софруера на принтера Epson Easy Photo Print, както и с Irfan View. Първата мисля, че има управление на цветовете, но не го ползвам защото добавя много контраст и засилва saturation-a.

Като я включа тази отметка match print colors, цветовете доста се променят на снимката и излизат нереални, но пак тъмно. Например почва да избива магента.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: didesignbg   
Дата:   07-12-12 11:18

Тази опция ти показва какво фотошоп ще подаде към принтера. И информацията която сега даваш има много отношение към проблема.
Отвори си снимката във фотошоп така както си я дал на скриншота. Както си е в аРГБ, я конвертирай към цветният профил който ползваш за печат. Снимката ти избива ли пак в странни цветове и потъмнява? Не е нужно да извършваш конверсията само с превю отметката.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: compur   
Дата:   07-12-12 12:45

трябва да направиш convert to profile за снимката си, като дадеш и правилния профил, естествено.

при отпечатването, в диалоговия прозорец, даваш за опцията Rendering Intent: Relative Colorimetric.



Публикацията е редактирана (07-12-12 13:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   07-12-12 13:05

Благодаря за отговорите, понеже сега съм на работа, довечера след като се прибера вкъщи ще пробвам да видим какво ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   07-12-12 21:08

Всичко е наред, оказа се от чекбокса black point compensation :)

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   11-06-13 08:10

Повдигам темата защото отново ми се появи този проблем и сега е още по-плачевен. Явно последния път с чекбокса black point compensation съм решил проблема, но съм правил и други настройки, които съм забравил.

Та принтера вади толкова тъмни изображения, че все едно лицата на хората са намазани с катран. Помагайте. Сменях профили, конвертирах изображенията в различни цветови пространства, но разликите са много минимални. За да излезе нещо близко до оригинала, се налага така да просветля снимката, че да прегори всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: pepi34   
Дата:   11-06-13 15:04

При деца непрекъснато баращи по компа проблема може да е навсякъде включително и в уиндоуса. Пробвай и на друг комп ако имаш възможност. Един бог знае за кво иде реч в твоя случай.Ако на друг комп всичко е ок, направо преинсталирай цялата система на чисто и всичко ще се оправи.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: BOZO   
Дата:   11-06-13 16:09

Няма как от самосебеси принтера да реши и да почне да принтира тъмно...

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   11-06-13 16:33

Това с преинсталацията и аз си го мислех, но имам извънредно много работа в момента, за да отделя време и за това. Със сигурност нещо съм пипнал, но понеже не бях печатил доста време, не мога да се сетя какво съм барал.

И пак интересното е, че го прави само през photoshop-a. С други програми печати нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: compur   
Дата:   11-06-13 16:48

сигурно си казал на Фотошоп да ти печата цветовете, а не драйвера на принтера...
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   11-06-13 16:54

Точно така съм казал, искам фотошоп да управлява цветовете и така съм го ползвал до сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: BOZO   
Дата:   11-06-13 17:32

E премести отметката на принтера да ти управлява цветовете и пробвай пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: mano   
Дата:   11-06-13 20:07

Пуснах го и пак боза. Мъча се цяла вечер. Казах на шопа да работи с профила на хартията ми, после пробвах няколко варианта с печата и след около 30-40 опита, започна да излиза нещо по-нормално. Сега си мисля, че е време да взема един спайдър назаем и да калибрирам монитора защото може остатъчната разлика да се дължи на липсата на калибрация.

Отговори на това съобщение
 Re: Epson L800 принтира много тъмно
Автор: BOZO   
Дата:   11-06-13 21:55

Свали си тестово изображение от интернет преди да бъзикаш монитора с калибратор.
От колор мениджмънта на фотошоп сложи Print на document, color handling - printer manages colors, rendering ident - Relative Colormetric.

Профила на файла трябва да ти е sRGB IEC61996-2.1

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »