Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: sakuraki   
Дата:   10-10-12 19:13

Здравейте! Днеска поснимах птички и други щуротии, за да пробвам обектива, но едно не мога да разбера. Има ли начин да сменям блендата на М режим, че не знам как, а и в упътването не намирам как става. Обектива е 100-300 усм. Защо искам ли, защото като е на Av и не мери както трябва и стават тъмнички. Мерето е на spot, разбира се и не е барано друго. Недоекспонира (май така беше думата [smilie18] ) като го насоча най - често към небето, ето един пример:

http://farm9.staticflickr.com/8461/8074294482_cdd49976d2_c.jpg



А когато не е към небето си мери правилно като хората, ето пак пример

http://farm9.staticflickr.com/8180/8074125887_ebe29a7a71_c.jpg



Та се чудих затова, дали може на М режим да управлявам блендата, че искам да си глася скоростта.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: steeens   
Дата:   10-10-12 19:19

Що ти трябваше да сменяш системата? Тамън си беше свикнал.
Нямаш ли си копче изнесено за бленда и друго за скорост?

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: sakuraki   
Дата:   10-10-12 19:26

За скоростта имам скролерче, но за блендата не знам при М режим не мога да я пипам или аз не знам от къде. При Av режим скролера ми служи за блендата, но при М не знам. А за системата, смених я, защото тази втората снимка никакъв шанс (почти) нямаше да фокусира с к-р през толкова много треви. Пробвал съм и само, назад-напред, назад-напред и без успех, при к-5 не беше така, но за него пари нямаше [smilie5] . Пък нали все нещо ново трябва да се опита, догодина никон, по - другата година сони и така [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: vladod   
Дата:   10-10-12 19:27

Блендата се сменя от голямата врътка отзад, НО лостчето за включване на апарата трябва да е на най-горната позиция [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: jrr   
Дата:   10-10-12 19:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: sakuraki   
Дата:   10-10-12 19:37

Фокуса ми показва, че е върху врабчето, не върху небето. Небето ако ще и бяло да е, не е главния обект то в снимката [smilie5] . Говоря за примерно такова

http://farm9.staticflickr.com/8454/8074355242_0c442e56e1_c.jpg



Гълъбът е добре, поне на моя монитор, но небето е отишло. Иначе аз исках да затворя блендата в режим М и да си наглася скоростта аз, че иначе после като я светна се получава малко шум, те

http://farm9.staticflickr.com/8029/8074361244_519c057818_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: Chipsy   
Дата:   10-10-12 19:39

Затуй съществуват упътвания на тия апарати, ама като няма кой да чете ...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: marconi   
Дата:   10-10-12 20:10

тцтцтцтц [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: GenaDP   
Дата:   10-10-12 20:17

RTFM, дет се вика...

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   10-10-12 20:51

ай стига глупости, да губи време да чете - направо да сменя системата, то апарата толко си може [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: steeens   
Дата:   10-10-12 21:22

[beer] [beer] [beer]

Full Manual Exposure

In this mode you select the aperture and the shutter speed from any combination of the above (plus BULB for shutter speed, apertures limited by the lens used). Top dial selects shutter speed, rear dial selects aperture. Half-press the shutter release and the meter on the viewfinder status bar and top LCD will reflect the exposure level compared to the calculated ideal exposure, if it's outside of +/- 2EV the indicator bar will blink either + or -.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: steeens   
Дата:   10-10-12 21:25

sakuraki, както спомена vladod , пробвай с задната врътка.[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: BirdOfPray   
Дата:   10-10-12 22:05

RTFM [smilie23] [smilie24] [smilie23] [smilie24] [smilie23]


https://photo-forum.net/joro/emoticons/sim20_tn.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: sakuraki   
Дата:   10-10-12 22:31

i red the fucking manual already [smilie18] Шегата на страна наистина прочетох упътването, пише и в първото ми мнение, но там от където го четях, пишеше само от врътката, не пишеше, че трябва да е на най - последното, а аз не се и досетих.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: asahi   
Дата:   10-10-12 22:45

Ваеми първо изчети целия менюал, че да знаеш кое-къде е. После само ще си правиш справки.
Един курс ще ти е от полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: sakuraki   
Дата:   10-10-12 22:55

А курс, глупости [smilie18] . Когато си взех за първи път дслр, отидох на един курс и ни обесниха само за бленди,светлина,исо и т.н. Иначе сега намерих оригиналното упътване за 40д и там си пише, че трябва да е на най - горното, за да функционира.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: steeens   
Дата:   10-10-12 22:57

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer] [smilie24] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: asahi   
Дата:   10-10-12 23:10

С metering mode оправяш ли се?

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: sakuraki   
Дата:   10-10-12 23:15

Мда, имах проблем с тях когато минах на дслр и затова седнах и прочетох кой мод, за кое е най - добре. В крайна сметка най - удобен ми остана spot metering и с него си карам, че почти винаги слагам обекта в средата и после кропвам/прекадрирам

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: io_bs   
Дата:   10-10-12 23:21

Ужас...

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: steeens   
Дата:   10-10-12 23:24

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer] [smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: BirdOfPray   
Дата:   11-10-12 02:03

"Та се чудих затова, дали може на М режим да управлявам блендата, че искам да си глася скоростта."


http://ashkansoltani.org/docs/images/image03.jpg




"...пишеше само от врътката, не пишеше, че трябва да е на най - последното, а аз не се и досетих."


http://25.media.tumblr.com/tumblr_ma5vdqthnb1qdyg71o1_1280.jpg




"Недоекспонира (май така беше думата ) като го насоча най - често към небето, ето един пример: {трагичен пример}"
+
"В крайна сметка най - удобен ми остана spot metering и с него си карам, че почти винаги слагам обекта в средата и после кропвам/прекадрирам"


http://theminorityreport.co/stixblog/files/2012/07/demotivational-posters-quadruple-facepalm.jpg





ТО АКО имаше "най-удобен" режим на мерене на експонацията, само него щяха да оставят хората... обаче те гадовете - не! ..направили няколко, да се обърква човек...

А може просто да няма "най-удобен", а да е "подходящ за конкретния кадър и условия на снимане" (и той да е различен, в различните случай) или "неподходящ за конкретния кадър и условия на снимане" ..

А КАТО направим уговорката, че на практика, когато се снима на Мanual режим, начина на мерене на апарата е без значение (освен информативно за фотографа, чрез индикацията по скалата), защото не се отразява на РЪЧНО зададените от фотографа параметри бленда и скорост.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: pefoto01   
Дата:   11-10-12 02:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: imitev   
Дата:   11-10-12 06:22

И аз питах навремето и мен ме нахраниха...

В упътването е така написано, че е лесно да се объркаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Мерене на 40д и нагласяне на блендата в М режим. Как?
Автор: chefo1979   
Дата:   11-10-12 09:04

Колега, като прекрадрираш той апарата ти заключва само фокуса, но не и меренето - т.е. като прекадрираш на Спот, спота постоянно си дава нови показания, съобразени с новия обект, към който е ориентиран (той не само спота де, всяко мерене си мери в реално време и дали си заключил фокуса - меренето не му дреме).
Ако искаш да заключиш меренето - имаш един бутон дето е АФ/АЕ лок - като го натиснеш ти заключва експозицията и моментното състояние на скорост на затвора и бленда за няколко секунди (това е за полуавтоматичните режими, Ав и Тв, при М си настройваш всичко сам и светломера може да си показва квото си иска) - във визьора се появява * символ.
Ако пък ти се струва по-удобно можеш да си смениш АФ/АЕ бутоните - т.е. с тоя бутон под палеца да става фокусирането, а със спусъка да става заключване на експозицията - и това е вариант, пробвал съм и не е толкова странно и някои го намират много удобно.
Отделно при Ав и Тв режимите задната контролна шайба (ако е включена - лостчето в най-горно положение) ти задава корекция на експозицията - много удобно.

Поздрави и наслука!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »