Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Olympus: quo vadis?
Автор: Jankoff   
Дата:   07-08-12 13:35

Вече две години Olympus лазят по нервите на почитателите си. Освен че дълго време не извадиха по-силен сензор за разлика от конкуренцията, накрая дори прекратиха производството на DSLR и заложиха на функционално ограничените PEN-ове. А напоследък по света сякаш има възраждане на DSLR. Моето впечатление е, че се увеличават туристите с нормално изглеждащи фотоапарати за сметка на сапунеркоподобните [smilie5] [smilie18]. Вижте и класацията на най-продавани фотоапарати на Амазон, където безогледалките са далеч след DSLR безогледалките са далеч след DSLR!
Вече няколко пъти изпробвах EPL1 със забодени чрез адаптер различни 4/3 обективи на него спрямо Olympus E-520. Двете системи дават сходни резултати като картинка, но фокусът на EPL1 с 4/3 обектив е бавен, а освен това handling-ът му е много далеч от E-520. Разликата е като да караш малка кола и лимузина. Малката кола се тресе на всяка неравност и не доставя удоволствие.
Предстои Photokina 2012 и се знае, че там Olympus ще извадят няколко нови неща. Решаващият въпрос е: накъде отиваш, Олимпус? (Кво вадиш, Олимпус? [smilie5] [smilie18])
Дали се отива към окончателно ликвидиране на изключително успешната E-серия с прекрасните обективи на системата и заливане на пазара със сапунеркоподобни? Или към лансиране на нов представител на E-серия с новия мощен сензор? Или поне на
адаптер за поставяне на 4/3 обективи на микро 4/3 тела?
Поне една от тези възможности Олимпус са морално задължени да реализират! Не бива един водещ производител на DSLR да изчезне от сцената заради сапунеркоподобните - които стават за праймов%

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: sirkhann   
Дата:   07-08-12 13:37

Щом Сигма продължават да произвеждат фотоапарати...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Jankoff   
Дата:   07-08-12 13:44

Съобщението ми е малко изядено, а, когато е първо, не може да се редактира. Затова да продължа мисълта си.
Не бива един водещ производител на DSLR да изчезне от сцената заради сапунеркоподобните, които стават за праймове, но, както постепенно става ясно, за тях не може лесно да се направи сериозен светлосилен зум обектив!
В следващите дни лично аз ще следя с интерес 43rumors.com, където собственикът на сайта обикновено получава достоверна информация за предстоящите събития. Дано да се появи поне една радостна клюка за щанда на Олимпус на Photokina 2012!

И едно уточнение за това, че в Амазон безогледалките са далеч след DSLR по продажби! Заемащата най-предно място безогледалка е EPL1 и тя е едва на 64-то място. А преди нея има множество DSLR-и, включително и от по-висок клас.


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: tziko   
Дата:   07-08-12 13:50

Нямаше ли някъв скандал скоро(преди 1-2 год) за някви злоупотреби сред борда на директорите на Олимус? Ако не бъркам това може да е причина последните години да са доста назад спрямо конкуренцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Ivan_A   
Дата:   07-08-12 15:46

Jankoff, виж друга статистика:

http://www.cameradebate.com/2012/mirrorless-market-share-2011-2012/


Google намира и други, но цифрите са сходни.


Слуховете за Оли Е7 се носят:

http://www.43rumors.com/category/rumor/


За мен, сензор с големина 4/3, в тяло- голямо и тежко, колкото ФФ камера губи смисъла си.[smilie23]


Е-М5 и бъдещи подобни + компактни, качествени обективи - дано това вади Олимпус.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (07-08-12 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: hotsnail   
Дата:   07-08-12 15:55

искам да видя на E-M5 ревюто на ДхО

Имам очакване за големи изненади в добра за Олимпус посока.

Та мисля че Олимпус си решиха проблемите с високото исо и ниската динамика и ще има изненанди. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-08-12 15:59

На първите 20 места в тази класация (която не е ясно колко е меродавна) има 4-5 ентри левел Дслр-а/ и то на средни и задни места. Преобладават сапунерките.

Оли не са големи като Каноникон и няма как да се борят с тях на пазара на ДСЛР-и и затова си създават нова пазарна ниша. Мисля че хода им е правилен. Правят уникални неща и са пионери в област където големите фирми са по скоро консервативни с цел да не си засегнат продажбите.
За мен ДСЛР-ите са отживелица която ще остане само за професионална употреба а запалените любителите които нямат професионални изисквания могат да си ползват пълноценно и много по малките и леки безогледални камери като Пен серията. Жалко наистина за Е серията но така или иначе това е естествения подбор. Оцелява това което се продава. Мен също ме е яд че ще спрат ЕП серията метални тела с външен визьор и според слуховете няма да има ЕП-4 но явно е прекалено луксозна за да могат да я поддържат.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Hexanon.IP   
Дата:   07-08-12 16:12

Ivan_A [smilie24] тъкмо преди 15мин. бях в м4/3 rumors.



Публикацията е редактирана (07-08-12 16:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: pganev   
Дата:   07-08-12 18:09

Jankoff, не разбра ли, че след няколко години ДСЛР-ите тотално ще бъдат изтласкани от безогледалките и сапунерките(Сони RX100 е много добро), освен във високия клас. Обяснимо е желанието ти да намериш подходящо тяло за наистина качествената оптика на Оли, която имаш, но Оли са по-практични и надали ще хабят ресурси да развиват нещо, което само ще задълбочи загубите им. Говориш за автофокуса на EPL1, ами просто сравни с по-новите Пенове и ще видиш драстична разлика. Разбира се, че със старите обективи и адаптера надали ще е толкова забележимо. А колкото до матрицата, то новата от Сони е много добра и скоро ще се появи и в Пеновете. Така че по-разумно е да се отървеш навреме от старите кютуци, докато все още можеш да вземеш някакви прилични пари за тях.


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: batdin   
Дата:   07-08-12 18:53

Хубаво-фокуси-мокуси,но на някои хора просто им е по-удобно да снимат сс огледално-рефлексен.А Оли бяха от най-леките такива...

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Jankoff   
Дата:   07-08-12 20:06

Във връзка с изказването на pganev за "кютуците".
Огромен шум се вдига как, видите ли, с безогледалките много се било понижавало теглото спрямо DSLR. Справката сочи следните тегла на тела с батерии:
Olympus EM-5 - 425 g
Olympus E-520 - 490 g
Olympus E-600 - 515 g
И каква е "печалбата"? Тя е съответно 65 грама и 90 грама при EM-5 спрямо E-520 и E-600. Неясно е защо E-600 е по-тежък от иначе по-обемистия и по-удобен за захващане E-520, но както и да е. При обективите безогледалките наистина имат малко повече печалба в теглото, но пък е налице загуба на качество и светлосила - нещо много по-важно от някакви си 200-300 грама. При обема предимство почти няма, а и той е по-малко съществен. Ето защо не виждам причина Олимпус или която и да е друга фирма да изостави нещо, което е доказано, качествено и удобно, за сметка на нещо ново, което уж е по-малко и по-леко, но което има явни недостатъци в далеч по-важните области. [smilie11] [smilie9] [smilie10]
Не бих имал нищо против да използвам 12-60 върху EM5 заради сензора - стига да работеше добре фокусът. Но винаги ще предпочета срещу някакви си 65 грама в повече да имам грипа на E-520! В това отношение Е600/620 е стъпка назад. Според мен е от огромна важност какъв захват предлага апаратът - това има пряко влияние и върху снимките, и върху удоволствието от снимането.
Искам E-550 като продължение на Е-520 - с новия сензор и новата стабилизация! Друго ново може нищо да не поставят.
А да обсъждаме ли "грандиозната идея", понеже EM5 просто няма къде да го хванеш, да му се лансира такъв грип, който струва ПОВЕЧЕ от ...... цял нов апарат PEN? [smilie11] [smilie22] [smilie2] [smilie10] [smilie9]
Умопомрачителна "търговска концепция"!

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: kirilius   
Дата:   07-08-12 22:33

pganev го е казал най-точно. Олимпус не искат да инвестират повече в нещо, което ще им донесе загуби и си създават своя пазарна ниша, където ще са сред лидерите. Инак и на мен ми се ще да завинтя един светлосилен зум с голям диапазон (защо не 12-150?) на Е-М5, но като няма, снимам с каквото има [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Jankoff   
Дата:   07-08-12 23:02

Ще видим дали ще стане точно така. [smilie8] Има огромна олимпийска общност по света, която отдавна настоява да не се спира Е-серията, а фирмата нe бива да не се съобразява с клиентите си. Има и един особен ефект при PEN: "всяко чудо за два дни". Цената на EPL1-тялото беше паднала до неотдавна до 139 евро в Германия. А и в момента доста по-новият модел EPM, както видяхме вече, може да се намери за 229 евро (319 с обектив).
Е, няма DSLR, който така бързо да губи цена - и едва ли скоро ще има. А 319 евро е цена на що-годе сносна сапунерка - която иначе няма шанс да се мери с безогледалка. [smilie10]
Дали пък безогледалките няма скоро тотално да изядат сапунерките? [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Ivan_A   
Дата:   07-08-12 23:25

"... фирмата нe бива да не се съобразява с клиентите си." - прав си, но фирмата е доказала, че не и пука за клиентите.
- ОМ серията - зарязана. /независимо от клиентите./
- АФ филмовите Оли опити - зарязани. /независимо от клиентите./
- 4/3 телата/системата - почти зарязани ... [smilie2]

Някакъв мъдрец бил казал, че ако нещо стане веднаж, може и да не се повтори.
Ако стане два пъти - ще се потрети.

Олимпус са иновативна фирма, кефят ме и поради това съм отново с тях - и не се надявам, че няма да ме зарежат.
Ще! [smilie2]

Малки са - не могат при Големите - с големи тела и малки сензори - не става. [smilie2]

Поне там, където могат, да го правят добре. [smilie24]



Публикацията е редактирана (07-08-12 23:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: gg26   
Дата:   08-08-12 01:14

@Jankoff предимството на м43 не е в телата, а в обективите и да зумовете трябва да са тъмни за да са леки .Аз имах 14-54 f2.8-3.5 II който фокусираше супер на ЕПЛ-3, но проблема въобще не беше автофокуса и никога не е бил , просто този обектив макар и 100 грама по лек от 12-60 беше прекалено голям и неудобен за пена и не беше много по-бърз от тъмния зуум .Сега вместо 14-54 имам лумикс 20мм ф 1.7 и 45 мм ф 1.8 и китовия 14-42

14-54mm 2.8-3.5 II = 440 г

вместо това

45 ф1.8 = 116 г
20 ф1.7 = 100 г
12 ф 2 = 130 г (този го нямам още )

общо 346 грама

и тези праймове са поовече от 1 стоп по бързи .
Не казвам че тази система е за всеки , ако предпочиташ зумове и си "Про" ...



Публикацията е редактирана (08-08-12 01:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Jankoff   
Дата:   08-08-12 08:35

Ivan_A: "с големи тела и малки сензори - не става".
Малкият сензор има недостатъци, но дава и някои изключителни предимства, например:
- обективи от типа 12-60 няма при никоя друга фирма и вероятно не може да има при по-гоям сензор, освен ако не е "чудовище";
- обективи с дълги фокусни разстояния, които не са големи, тежки и скъпи (например 70-300).
gg26 пише за праймовете и за това, че е преминал на тях от 14-54. Аз съм раздвоен от два възможни сценария:
(1) Съобщава се, че ще има E7 или E720 с новия сензор и новата стабилизация - чакам ги тях, за да им закача 12-60. Ще стане убийствена система!
(2) Съобщава се, че остават само EM5 и подобни безогледалки. Вземам EM5 или подобен и го използвам алтернативно с 12-60 и някакъв прайм, според ситуацията. С 12-60 фокусът ще е по-бавен, но за туризъм не е голям проблем.
Лошото, обаче, е, че не знаеш какво ще се случи. [smilie10] Затова следя непрекъснато 43rumors и се надявам да са верни предварителните слухове за ново 4/3 тяло!
Ха, дано! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Hexanon.IP   
Дата:   08-08-12 10:11

Извинявам се,че малко измествам въпроса,но все пак темата е за Олимпус. Може ли някой който е по-напред с нещата (и с английския) да ме светне,ще има ли ПЕН 5ца с визьор??? [smilie11] Като влязох в м4/3 rumors се зарадвах,ама после в темата май объркано ми стана... Та ако някой знае,моля да сподели! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: karan4o   
Дата:   08-08-12 10:15

Малки са - не могат при Големите - с големи тела и малки сензори - не става. [smilie2]

Поне там, където могат, да го правят добре. [smilie24]


За големината на матрицата, която използват го правят перфектно
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: djfroggy   
Дата:   08-08-12 10:35

Автор: Hexanon.IP
Дата: 08-08-12 10:11

Извинявам се,че малко измествам въпроса,но все пак темата е за Олимпус. Може ли някой който е по-напред с нещата (и с английския) да ме светне,ще има ли ПЕН 5ца с визьор??? [smilie11] Като влязох в м4/3 rumors се зарадвах,ама после в темата май объркано ми стана... Та ако някой знае,моля да сподели! [smilie24]

Няма още 5 серия на ПЕН. Предполага се,че поне един от моделите на 5та серия ще е с вграден визьор, но засега са само слухове.
Единствено Е-М5 има визьор.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Hexanon.IP   
Дата:   08-08-12 10:58

djfroggy[smilie24] благодаря! За Е-М5 ми е ясно. Но тъй като за мен ПЕН серията е най-интересна,значи все пак 5ца с визьор може да има!!! А в кръга на "желанията" колкото по-ретро дизай има,толкова по-добре (мое предпочитание).[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: Jankoff   
Дата:   08-08-12 14:12

Съвсем прясна клюка - уж ще пускат Е7. И това е само наполовина добра новина, защото пак ще трябва да спестяваме от закуски. И, както се беше изразил един колега по-горе, да мъкнем кютуци.
[smilie5] [smilie18] [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-08-12 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: kapitancho   
Дата:   08-08-12 14:17

Много ме е яд на Олимпус, защото имат прекрасни тела и чудесни компактни обективи, ама пустата песен "шуми маТрица" така и не отшумява. Просто качеството при четирицифреното ИСО си е гадно и това си е.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: merakov   
Дата:   09-08-12 06:52

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: batdin   
Дата:   09-08-12 08:26

Да ги бяха направили по 4 мегапиксела-нямаше да шумят толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Olympus: quo vadis?
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 08:44

е колко пък толко шумят? снимам с е-п3 и не мога да се оплача от нещо. новият о-мд какво му е?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »