Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   05-06-12 11:52

Здравейте, колеги.

Имам нужда от малко помощ и насоки относно новия апарат, който мисля да си взема.

Спрях се на Sony, но сега въпросът е NEX5 или NEX 5N.

Като изключим очевидната разлика при двата - цената, какви насоки бихте могли да ми дадете при избора. Кой е по-добър?

Търся си апарат, който да прави качествени снимки, да фокусира добре, снимките на тъмно също да са ок, а резолюцията - около 800x460 примерно за уеб блог.

Просто се чудя оправдана ли е цената за 5N или и 5 би могъл да ми свърши не по-малко добра работа?

Мерси предварително за съветите [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   05-06-12 12:19

И едно уточнение - снимките ще се оразмеряват на около 800x460 за уеб блог [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: V-plod   
Дата:   05-06-12 12:20

за web и фотоапарат за 200-300 лв ще ти свърши перфектна работа
Аз снимам с Lumix ls 80 и си се представя превъзходно

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: ZENON   
Дата:   05-06-12 12:36

5N

off/
aз пък снимам и с други тела, но никой не ме пита в тая тема за това [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   05-06-12 12:36

Трябва ми и на тъмно да прави много добри снимки с високо качество и без шум. Освен това да прави качествено видео.

Със сигурност ще е Sony, но се чудя, тъй като ще се оразмеряват снимките, какво може да ми даде 5N повече от 5 за тази цел.

Някой може ли да помогне? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: Suggs   
Дата:   05-06-12 12:46

1) NEX 5N е по-добър.
2) За това, което искаш, и NEX 5 ще ти върши работа.

Не виждам какво повече може да се каже.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   05-06-12 13:31

А какво може да ми даде повече NEX 5N и с какво би ме ощетил 5? Някакви наблюдения?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: s_dyakov   
Дата:   05-06-12 13:50

5н има порт за електронен визьор и подобрен сензор за работа с щирокоъгълни телеметрични обективи по широки от 35мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   05-06-12 16:26

A на тъмно дали ще има голяма разлика в снимките от единия и другия апарат? При NEX 5 има ли по-голям шум на снимките, ще се справя ли добре?

Освен това често ходя по концерти, клубове, където има доста фактори - различните светлинни ефекти от прожектори, понякога трябва да се приближи картината, а и обектите се движат... Ще има ли осезаеми разлики в снимките на NEX 5 от тези на NEX 5N и какви са те?[smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: mugen   
Дата:   05-06-12 16:36

Сензора в 5N е по-нов и малко по-добър, но и този на NEX-5 е достатъчно добър. [smile]

s_dyakov е писал за опционалният визьор и широките обективи.


Нещо, което на мен лично не ми харесва в NEX-5 е, че почва от ISO-200 нагоре, 5N има и 100, но и това не е толкова важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   05-06-12 17:19

За обективите - и аз видях това, но честно казано мисля да взема комплекта с 16mm +18-55mm и да не правя повече ъпгрейди.

А някой правил ли е снимки на тъпно с 5 и би ли качил 4-5 да видя [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: insofia.net   
Дата:   05-06-12 18:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   05-06-12 19:58

insofia.net, мерси за информацията.

Току-що се обадих в Sony Center - петък-събота ще го получат, в понеделник вече ще е изложен и по магазините. Ще трябва да му се отдели внимание и на него определено [smile] [shtrak]

А по темата - наистина гоня максимално добро качество, но просто се чудя оправдано ли ще е да взема 5N или 5 ще е ок.

Някой може ли да качи снимки на тъмно с 5.

Мерси и за мненията!

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: hotsnail   
Дата:   05-06-12 20:22

Значи разлики между 5 и 5N

5N добавя:

1. Възможност за визьор
2. Ръчен контрол на видео т.е. ако искаш хубаво видео 5n
3. Нов сензор дето носи +2 Мегапиксела; малко по-добро исо високо исо
4. Много малки но важни подобрения по интерфейса. Например има възможност да се изключи exposure preview т.е. може да се ползва лесно за снимки в студио
5. touch screen

Снимал съм много с 5 при слаба светлина. Апарата се представя супер. Имам доста гaлeрии направени с 5-цата

Нощни разходки

Концерт

разни технически снимки има и на тъмно

Относно снимките на тъмно 16мм и 18-55 и 24/1.8 фокусират добре. 50мм-ия малко бави, не е зле, но 18-55 по-бързо и уверено работи на слаба светлина.

За снимки на тъмно на сгради от ръка НЕКС е най-доброто нещо правено до сега от човешко същество!!! Сериозно. Има възможност да сглоби много снимки и да ги насложи за да свали шума. Това колкот и да е странно работи. аистина е добре после да смъкнеш резолюцията но цвят, динамика и нисък шум се постигат перфектно (губи малко резолюция). С 18-55 дето има вградена стабилизация си шампион просто. Другите мъкнат стативи ти просто си снимаш :-) За макс качество и на теб ще ти трябва статив т.е. ако искаш да са супер остри снимките ...няма начин.

За ралзиките от Сони НЕКС и сапунер. Въобще не са пренебрежими дори на 800х600 снимки.

1. Имаш контрол на дълбочината на фокуса със НЕКС. Сони сапунерките го правят това и софтуерно ама е гадно.

2. При НЕКС има исо 6400 коеото е доста прилично ако смалиш на тоя размер дето си дал. А 5н сигурно и на 12800 ще се справи. Сапунерка над 800 исо просто не става.

Ок това е горе долу. НЕКС-5 сега от къде ще намериш новичък? Имаше промоция на много тънки пари минлата година ама...сега няма да е толкоз евтин ако има въобще нали? 5н от друга страна е много по хубав за видео и за снимки на тъмно. 5н е зряла версия на 5-цата.

Ако бюджета обаче е важен, а видеото не чак толкова...5-цата е хубав апарат. Аз си купих 7-ца ама си пазя 5-цата и дори и се кефя като я хвана - мнгоо компактна, мнгоо здраво направена. И има едно предимство има твърд протректор на екрана на щракалки - това е задължитлено!!! Пази го много добре апарата. 5н и 7 са с лепящи се протектори на екрана ....малко ме съмнява колко ще са ефективни...лепящия се протектор има предимство че не влошава видимостта на слънце.

Та това е. Няма да сбъркаш с кой да е от двата. Най-доброто на пазара са далеч пред всички други.

ПП Качих снимки.

ППП Ако имаш въпроси по детайлни пиши.

ПППП Горе одбавих мако информация за режимите с много снимки



Публикацията е редактирана (05-06-12 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   06-06-12 11:24

hotsnail, благодаря ти за изчерпателния отговор. Точно от такава информация имах нужда. [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Снимките са наистина добри, само тези от концерта ме притесняват, малко по-добро качество ми се ще да прави, та сигурно ще се ориентирам към 5N.

Някой може ли да качи снимки на тъмно на Sony NEX 5N за сравнение?

Между другото вече се оглеждам сериозно и за закупуване. Открих няколко оферти в eBay, но за жалост да намериш апарат с читава гаранция (дори и няколко месеца само) е доста трудно.

Да не говорим, че някои казват, че има гаранция, но всъщност тя не важи за България, защото се оказва, че гаранцията за у нас важи само, ако апаратът е купен от страна членка на ЕС. Т.е. ако апаратът е купен от САЩ или Азия, дори и с пълна гаранция, дори и нов - не става за България.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: s_dyakov   
Дата:   06-06-12 13:39

За най тъмното недей се зарича - имаше някакъв хакнат панасоник дето снимаше черно бяло видео на исо 12800, и с 0.95/25 си виждаше в абсолютна тъмница като бял ден. Но това е извращение някакво :)

За нормални снимки Нексовете са добре дори и Некс-3 да се вземе резултатите ще са добри и сравними с тези на 5/5н.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   06-06-12 15:02

Да, мен точно това ме интересува.

Дали при еднакви условия ако NEX 5 и NEX 5N застанат един до друг и снимат, а след това двете снимки се оразмерят 800x400 - дали ще се вижда с просто око разлика между тях?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: kocemak   
Дата:   06-06-12 15:19

Няма да има разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: hotsnail   
Дата:   06-06-12 16:38

Според мен ще има много малка разлика в полза на новия 16мп сензор. 16МП сензор е по-добър. Дори 24МП сензор е по-добър.

Снимките от концерта са JPEG от апарата смален от гугъл. С лайтрум и малко игра и смаляване с избран праивлно алгоритъм резултатите 800х600 ще са доста по-добре.

Те и тези не са зле ако ги увеличиш с лупата имат доста детайли - гугъл обаче не знае че искам да намаля шума при смаляване и се опитват да запазят някакъв детайл дето в случая е шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   07-06-12 12:47

А след като разликата е минимална в снимките, дали според вас си заслужава инвестицията в 5N, защото разликата в цената не е малка...

И освен това ми е важно да знам дали ако снимам с NEX 5 с малкия обектив (16 mm) на тъмно ще бъде същото, ако снимам с NEX 5N с 16 mm обектив на тъмно?

Мерси за отговорите предварително! :)[shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: JohnyWalker   
Дата:   07-06-12 13:21

Автор: Suggs
Дата: 05-06-12 12:46

1) NEX 5N е по-добър.
2) За това, което искаш, и NEX 5 ще ти върши работа.


Много добре казано.

5Н се справя пъти по-добре от 5. Но ти щом ще го свиваш до уеб е без значение. Макар че 1 стоп отгоре винаги има значение.

Ако питаш значи имаш парите, вземи 5Н все пак няма да го сменяш всяка година.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-06-12 15:22

>И освен това ми е важно да знам дали ако снимам с NEX 5 с малкия обектив >(16 mm) на тъмно ще бъде същото, ако снимам с NEX 5N с 16 mm обектив на тъмно?

Може би с 5н ще е малко по-остър по краищата заради сензора,
но пък надали можеш да изкараш свястна нощна снимка с него.
Някой по светлосилен обектив си търси за нощни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: bgprinter   
Дата:   07-06-12 16:26

ЕТо ти снимка от Сони Некс 5 на тъмно от ръка

https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/fgbp3203.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/131/1339075448_GARABPnet.jpg



ето и една през деня


https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/dsiu1948.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/144/1339075479_FF_DSC0021Net.jpg



и двете са на по 900 пиксела по дългата страна, прецени си дали стават за нет или не. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: photolin   
Дата:   07-06-12 17:34

bgprinter, благодаря ти за снимките.
Нещо не ме удовлетворява качеството на снимката на тъмно.

Сега намерих и цените на 5 и 5N. В нета има нови (матрица + 18-55 mm и светкавица)
NEX5 - 670 лв.
NEX5N - 1100 лв

т.е. разлиаката е 430 лева... Дали си струва?

мМежду другото някой попадал ли е на оферта за 16 mm втора ръка или дали продава и на какви пари?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony NEX 5 или Sony NEX 5N
Автор: kocemak   
Дата:   07-06-12 17:40

Автор: photolin
Дата: 07-06-12 17:34

bgprinter, благодаря ти за снимките.
Нещо не ме удовлетворява качеството на снимката на тъмно.
[smilie11] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »