Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: jumbo   
Дата:   18-05-12 16:48

Сериозна дилема имам [smile] ! Ориентирам се към едно от двете. Комплектите с китов обектив + дългофокусен до 300 мм са на еднакви цени. Никона е по-лек (което има значение за мен) но пък е с по-малка леща (52 мм филтри) и по-малък сензор. Всъщност физическия размер е почти същия, но пикселите са по-малко (това не е важно). Оказва се че обективите за Никон са по-евтини в момента! Нямам никакъв опит с Никон и някакъв (не голям) опит с Канон. Моля за съвети от хора ползвали тези машинки. Само да не стане дебат "Левски-ЦСКА" не база пристрастия [smile] Предварително благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: tonyf   
Дата:   18-05-12 19:32

Nikon D5100 Sensor Rating

Canon 600D Sensor Rating

Overall rating



Compare lenses

Compare lenses

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: pefoto01   
Дата:   18-05-12 19:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: tonyf   
Дата:   18-05-12 20:04

Забравих - тук с търсачката към сайта ще откриеш много теми за сравнение на двата модела помежду им или с други апарати.

Горните линкове са само за статистика и нямат особено значение за теб, мен или който и да е любител, важно е кой апарат ще ти пасне на теб; и двете машинки предлагат почти едно и също, с малки разлики, плюсове и минуси в полза на единия или на другия. Избери си апарат който ти е удобен и лесен за работа на теб, индивидуално е.

Сензорът на D5100 всъщност е малко по-голям от този на D600, а не по-малкък, както пишеш. Пикселите му са малко по-малко. Това е хубаво, не е недостатък. Сензорът (матрицата) на D5100 е един от най-сполучливите за момента по мое мнение.
Разликата във Фи-то на обективите не знам в какъв контекст го споменаваш. По-добре гледай милиметрите на фокусното разстояние, светлосилата, стабилизация и т.н. според това какво ще предпочиташ да снимаш, а не диаметъра на обектива.

И - приятно снимане! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: jumbo   
Дата:   19-05-12 00:24

Много точно мнение - покрива моментите на колебание [smile] Да, матрицата е с фактрор 1,5 а на канона е 1,6. Ясно че по-малко пиксели на малко по-голяма площ е предпоставка за по-добро качество на картината. Чух за по-добрата матрица на Канона - накланям към него [smile] и бил по-добър jpg формата - с добри корекции на аберациите при записа на файла. Фи-то има знаение по три причини: малко тегло (+), по-малък светлинен поток (–), налични много филтри с размер 52мм (+) [smile]. Светлосилата на кита била равна ... т.е. минуса май го няма. Има и други фактори - бърина на фокуса, дълбочина на корекциите в RAW/NEF, сила на батериите. Абе ще взема една карта памет и ще ида да направя еднакви снимки пред магазините и ще сравнявам разулатите :-)))

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: jumbo   
Дата:   19-05-12 00:33

МНОГО благодаря!
Убедително предимство на Никонската матрица [smile] Той ще да е накрая като че ли [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: mitaka33   
Дата:   19-05-12 23:53

Няма смисъл да сменяш Panasonic DMC-FZ8 с Nikon 5100 - с обективите ще дадеш поне 2500лв. без видима разлика в качеството на снимките. По-добре събирай за ФФ втора ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: ZENON   
Дата:   20-05-12 00:06

Аре още един професионалист се изказа. Май некой не може да мисли с горната глава.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: io_bs   
Дата:   20-05-12 00:52

Jumbo, диаметърът на резбата филтри не определа колко светлосилен е обективът. За сметка на това пък има едно нещо, дето се казва бленда... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: jumbo   
Дата:   21-05-12 10:01

Точно затова поясних че свтлосилата е еднаква, т.е. размера на фи-то е само разлика в корпуса на обектива, а не в оптиката. Но пък ми спестява купуването на всички филтри, които имам и които на 58 мм са доста по-скъпи. Всъщност след няколко пробни снимки почвам да клоня към Канона !!! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: jumbo   
Дата:   21-05-12 10:11

mitaka33: Пробвах и двата апарата в събота. Верно е - Никона не ме впечатли. Приятен е за работа, но снимките му някак не са. Цветовете бледи, усеща се по-малкото пиксели. Сега ще ги сравня на най-добрия ми монитор (в офиса) и да видим. Докато Канона, освен че не е по-тежък, нито по-голям, дава съвсем друго качество! И при него вече разликата с Панасоника е доста голяма! Не ми е до парите, ама пълноразмерните са много масивни и професионални. Ще ми развалят кефа от снимането [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: pefoto01   
Дата:   21-05-12 15:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: chefo1979   
Дата:   21-05-12 15:49

"На всички Никони цветовете са по-сочни и топли от Канонските,които пък са по-бледи и измити."

Толкова са сочни, че потичат и разлепват гумите...
Ал Никонайда, по-полека, много пяна и слюнка хвърчат кога някой каже дума против светинята...
Човека пробвал и си казва мнението - не е професионалист и може използваните понятия да му бягат.

Сега сериозно, встрани от сектантските изказвания - на 550D/600D дисплея е прекрасен и понякога снимките изглеждат брилянтни на него, но след това, показани на обикновен дисплей си личат дефектите - имай го в предвид. Разгледай снимките и на двата обстойно, преди да вземеш решение.

Също така помисли и за бъдещето - ако имаш приятели с едната система, предпочети нея - ще можете да си разменяте обективи.
Аз лично повече харесвам Никона, но няма да си нарежа вените като някои хора тук, ако предпочетеш Канона - при тия две фирми има леко разминаване между моделите - градацията е следната (приблизително) - 1100D, 3100D, 600D, 5100D, 60D и нагоре са D7000 и 7D.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: mitku   
Дата:   21-05-12 15:51

chefo1979 [smilie24]
И аз повече харесвам D5100, но щом човекът си е харесал 600D, значи най-добре да си вземе него. Не е важно кой/какво му препоръчва - важното е на него да си му е кеф какво е избрал. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: jumbo   
Дата:   21-05-12 16:51

pefoto01 - Спестих си описанието как свалих снимките в къщи и ги сравних на един монитор, в Corel Photo-Paint X5 и на Photoshop една до друга и мерих не само визуално цветовете, а и им свалих RGB компонентите и т.н. [smile] Не си мисли че отивам на техника за 2000 лв без да имам някакви познания [smile] Днес правя подобен тест на Full HD монитор, калибриран и пак така излиза! Така че цветовете "бледи и измити" ги отнасям към Никонаааааа [smilie3] А за настройките: не съм правил специални настройки - продавача каза че всичко е нулирано. Сложих програмен режим, ISO100 и т.н. без фокуси, това е. Пикселите се различават при зум, разбира се - детайлите (лица, табели) са по-ясни при едно и също увеличение (на PC-то [smile] ) заради по-ситния пиксел при почти един и същ физически размер на матрицата на Канона. Не агитирам никой - просто е любопитно мнението на хора, които наистина са ползвали тези машинки. А, нещо важно: мисля че Никона работи само с обективи с моторче за автофокуса, забравих серията ... Не че ще купувам 10 обектива, но това си е ограничение в избора. Дали е така?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: sirkhann   
Дата:   21-05-12 17:02

Щото D7000 има няколко стопа повече динамика, ако се досещаш. Оттам трябва да бутнеш мъничко контраст, за да докараш "сочност". [smilie3] Ама ти разбираш много, що ти обяснявам изобщо.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: io_bs   
Дата:   21-05-12 17:17

Последното е така, но пък и всички обективи от последните 20-на години са AF-S и биха работили с D5100. Канонът също ще работи само с обективи с автофокусен мотор [smilie3]
Ето тук има студийни тестове на D5100 и 600D, можеш да гледаш разликите при JPEG, RAW, високo ISO и т.н.
Не знам защо смяташ, че тези 2 МП повече ще те оправят. DxO Mark пък изкарват никонския сензор по-добър - по-голяма динамика, по-добро високо ISO...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: sirkhann   
Дата:   21-05-12 17:24

По-добър е и то ВИДИМО. Имал съм 7D, сега имам D7000. Сензорите са същите като при другите два апарата. D7000 е адски аматьорски фотоарапат, въобще не ми пука в кое време на деня снимам с него и при каква светлина. Канонът иска мисъл, пък и работи добре от 8 до 9.30ч сутрин и от 18 до 19.30ч вечер. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: didesignbg   
Дата:   21-05-12 17:29

Последното е така, но пък и всички обективи от последните 20-на години са AF-S

[smilie5]
Не че никон не работят стабилно, но един голям процент от актуалните им твърди обективи все още са AF-D. Дали питащия има намерение да ги ползва е друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: mitku   
Дата:   21-05-12 17:39

Е, оставете човека... като си е харесал Цанон - да го взема. Няма значение кое/как е и кой бил по-по-най - важното е, че той си харчи собствените пари и трябва да вземе това, което на него му е кеф. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: sirkhann   
Дата:   21-05-12 17:40

Мнозинството AF-S обективи са нови разработки и са отлични. Не същото може да се каже за EF/EF-S канонските филмови буркани. А новите обективи на Канон са толкова скъпи, че няма смисъл да коментираме каквото и да било.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: chefo1979   
Дата:   21-05-12 18:14

"Мнозинството AF-S обективи са нови разработки и са отлични. Не същото може да се каже за EF/EF-S канонските филмови буркани. А новите обективи на Канон са толкова скъпи, че няма смисъл да коментираме каквото и да било."

Абе като почнете да се изказвате като селски кметове: "Е те туй бива, туй не бива" - нещо конкретно да кажеш или въздуха ти дойде в повече и реши да поизпуснеш малко?
Ало, категоризатора, старите Канони били филмови, новите били скъпи - ти си май във филм, ама не канонски...
Недей се излага бе човек - и двете фирми имат маса обективи свестни, и скъпи и евтини...
Колегата каза че за момента (подчертавам, за момента) се е спрял на Канона - окей, това повече му допаднало. Ще каже какво му се снима, и ще му препоръчат обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: tonyf   
Дата:   21-05-12 22:49


jumbo, а ти RAW-файлове ли сравняваш или JPEG?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: pefoto01   
Дата:   22-05-12 02:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 или Canon EOS 600D
Автор: Zardinax   
Дата:   22-05-12 02:10

Нормално е човек, като не знае как да си използва екипировката, да приказва глупости. Единственото значение е кой седи за апарата. А като започнат да ми сравняват кой бил по-добър и с какво, направо ме разсмиват. Който иска да върви към по-мощни модели, нека първо се научи какво могат по-слабите. Май всички са забравили за фотографията и спорят за електроника вместо да спорят за светлина.
В ръцете на невежа и диаманта е просто парче камък.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »