Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: spiritch   
Дата:   13-03-12 09:04

Мисля да си взема Hoya HD за 10-22 на Canon, но се чудя, дали има смисъл да е УВ или само протектор, понеже съм чувал, че при цифровата фотография нямало нужда от УВ, ама не знам доколко това е вярно. Така или иначе смятам да му сложа нещо на обективчето за предпазване.


Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: cameraman   
Дата:   13-03-12 09:07

Мисля, че при толкова голямо стъкло, при такива ъгли на снимане ще имаш отблясъци от филтъра... аз лично предпочитам да внимавам с обектива, но да не слагам нищо отпред...

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: mitku   
Дата:   13-03-12 09:40

1. Мда... в голямото болшинство от случаи няма "нужда" от УВ-филтър. НО все пак има някои случаи когато е добре да има (на плажа да кажем или на пистата за ски). Във всеки друг случай УВ-то няма да ти даде нищо по-различно и няма да влоши нищо в сравнение с филтър без УВ (т.нар. "предпазен")... и обратното - "предпазния" с нищо няма да е по-добър в повечето случаи, а в няколкото останали, когато ще е нужен УВ - няма да върши тази работа. Така че, шом държиш да слагаш "предпазен" филтър - по-добре вземи УВ. [smilie3]
2. Гледай да е качествен (да, добре си се насочил - HD серията на Hoya са много хубави), защото ако е някой евтин, ще има "духчета" когато има светлинни източници в кадър.
3. Гледай да е тънък (slim серията) щом ще го слагаш на такъв широк обектив, за да няма много допълнително винетиране (нямам опит точно с този обектив и може и с по-дебел да няма проблем, но това могат да кажат хора, които са го ползвали... а не пречи да се "застраховаш" доколкото може и да вземеш тънък филтър).
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: spiritch   
Дата:   13-03-12 10:14

Благодаря за отговорите. Май се насочвам към този .

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: ZENON   
Дата:   13-03-12 15:41

Насочи се към сенник вместо филтър.
Сори, но не ми става ясно що давате пари за добри стъкла (това може и да не е) и после ги спъвате с разни "предпазни" филтри. Снимайте със сапунерка по-добре[smilie7]

Сори, колега, но наистина внимавай с обектива и му слагай сенника. Филтрите само при НУЖДА.

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: pefoto01   
Дата:   13-03-12 15:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: spiritch   
Дата:   13-03-12 20:57

ЗЕНОН, ами така съм решил. Чел съм, че някои ползват сенници, други филтри. Май е въпрос на предпочитание. А и май със сенник ще има повече винетиране. Така си мисля, може и да греша. Не съм сигурен дали този става. А обективчето, добро или лошо, то май друго широко за Canon кропка няма. Има де, ама на други производители.

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: neuromancer   
Дата:   13-03-12 21:09

сенник, който е проектиран специално за обектива не винетира (т.е. не влиза в кадър)

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: spiritch   
Дата:   13-03-12 21:13

И кой е той?

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: ZENON   
Дата:   13-03-12 21:56

spiritch,
опитвам се да те предпазя от дебилната грешка която се допуска масово. Малко ми прилича на това да увиеш дист. у-ние на ТВ с найлон... и тиксо. [smilie7]
Имаш свободата да го направиш, но не ти трябва.
По отношение сенника - казаха ти ...който е проектиран специално за обектива....
Пък и който не е проектиран специално за твоя обектив... стига да е за дължина като твоята (или да не закрива зрителния ъгъл на стъклото).
Мога да ти обясня горе-долу как да прецениш, но не е тук мястото или поне не в тази тема.
Така или иначе това с филтрите е глупост на глупостта.
Слагай ги когато ти трябват и просто внимавай с обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: asahi   
Дата:   13-03-12 22:05

Сенник и капачка [smilie24]
И е толкова просто [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: neuromancer   
Дата:   13-03-12 22:06

що бе, всеки е свободен да си увива дистанционното с найлон
"И кой е той?" - ми в Канон знаят кой е той

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: spiritch   
Дата:   15-03-12 00:24

Добре де, чичко Кен защо казва, че ползва УВ филтър за всичките си обективи, а пък сенникът му е излишен за този 10-22

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: mitku   
Дата:   15-03-12 01:14

Аз правя същото. Имам (хубави) УВ-та на всичките обективи (предимно Hoya HD и Pro1). НЕ ми пречат изобщо (за разлика от тях - пробвал съм със сенници, но ми пречат, тежат и заемат прекалено много място и се отказах от тях за сметка на филтрите). И НЕ ми дреме за форумните лафове за найлони и дистанционни и др. подобни. Аз си имам лично мнение. Всеки си знае за себе си как му е най-удобно. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: ZENON   
Дата:   15-03-12 10:15

След последните две мнения, няма какво да се добави [smilie7]

Не виждам нужда от темата, щом некой си снимал с филтри.

P.S.
Сенниците наистина са тежки, само ако са от олово. В останалите случаи само помагат, но както всичко останало на този свят, трябва да си наясно какво да правиш с тях.

P.P.S
Специално за spiritch. Разтърси се из гугъл за сенници и контраст на изображението.

Що ли си губя времето...



Публикацията е редактирана (15-03-12 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-03-12 10:16

За пръв път чувам подобно странно изказване, че сенниците са излишни щом има УВ филтър.[smilie10]
Едното НЯМА нищо общо с другото. Със сенника се спират паразитните бликове в обектива и съвсем на второ място го предпазват. С филъра само може да се докарат още повече бликове и "духчета" , а без сенника съвсем е сигурно, но на някои явно им харесва.

spiritch съветвам те да си купиш сенник и поларизационен и/или НД филтър + градиент, защото ще ти свършат много повече работа.[shtrak]

Ето го твоя сенник и то само за 18лв.
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=44&cat=94&product=3898&show=additional

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: spiritch   
Дата:   15-03-12 15:15

Благодаря Ви за мненията. Всяко е ценно за мен. Все пак повечето сте хора с голям опит във фотографията. Ако ползваш сенника или УВ филтъра само за предпазване на челната леща, може да се каже, че едното е излишно за сметка на другото (макар че, май, никой не го е казал).
GOSPODIN, този сенник е доста по-евтин от канонския, така че сигурно ще си го взема така или иначе(благодаря ти за предложението). За ND филтър и градиент ще мисля по-късно, а пък от поляризационния май няма много смисъл с ултра широк обектив, защото небето няма да е еднакво навсякъде.


Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: ZENON   
Дата:   15-03-12 16:52

Леле, човек... моля те не пиши повече [smilie7]
Опитваме се тука да ти кажем кое е по-добре за теб, но е ясно от време оно, че некои се учат от собствените грешки (излиза скъпо), други от чуждите [smilie5]

Виж сега. Пак ще се повторя и потретя и тва ще е за последно от мен.
Филтър се слага само при нужда. По-горе ти казаха какво има възможност да се получи, независимо от филтъра, а и не само това.
Сенника се слага поради няколко причини, като тази да пази обектива е най-малката (но не е за пренебрегване).
Сенник и филтър не се изключват взаимно. Ползват се поради различни причини.

Основното е да внимаваш с техниката. Няма филтър който да предпазва от немърливост.

Айде от мен един линк - обърни внимание на първите филтри и техните тестове, както и на първите две снимки от тестовете.
После пиши тука какво си видял.
http://www.lenstip.com/113.4-article-UV_filters_test_Description_of_the_results_and_summary.html


Това за УВ. За "протектор" ще е там пак.



Публикацията е редактирана (15-03-12 17:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Hoya УВ филтър HD или само протектор
Автор: spiritch   
Дата:   16-03-12 12:06

Имайте милост малко към прости хора като мен. Вероятно няма идеален УВ филтър и всеки такъв вняся някакво разваляне на качеството на картинката, което за моя майсторлък няма да е чак от толкова съществено значение. И все пак не ми е ясно, дали Hoya произвеждат HD протектора (без УВ защита) само за такива глупаци като мен.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »