Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: dove_free   
Дата:   23-02-12 17:06

Здравейте. Вечерно време в нормално осветена стая при преминаване на режим AUTO с Nikon d5100 (чисто нов) ми отчита ISO auto 1300.
В резултат получените снимки не са с добро качество. На тях също е отчетено високото ISO.
В същото време светкавицата на апарата се отваря автоматично още преди започване на снимането, но това не се отразява върху високото ISO, което е отчетено с включването на апарата. Обектите в непосредствена близост стават твърде осветени, в добавка към ниското качество на снимката като цяло.
При преминаване в режим P , задавам ISO 500, примерно и снимките стават добри, но на практика режим AUTO в такива ситуации ми е неизползваем. Това нормално ли е, може ли да се коригира? Благодаря ви!


Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: kvakioh   
Дата:   23-02-12 17:07

Така се почва, първо на Auto, после Р, после А, после S докато стигнеш до M. Действай!

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   23-02-12 17:08

Като използваш АутоISO определяй горна граница.

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: atrifonov   
Дата:   23-02-12 17:09

прочети си внимателно ръководството и сам ще си отговориш на много въпроси[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: bordon   
Дата:   23-02-12 17:18

Апарата автоматично вдига исо-то, за да компенсира /по зададени параметри при АUTO/ евентуални недобри светлинни условия. По възможност си нагласяй ръчно /или в определена граница, ако имаш възможност/.
За светкавицата - виж си менюто и деактивирай тази функция.

Успехи :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: dove_free   
Дата:   23-02-12 17:21

Задаването на горна граница в режим AUTO не действа.
За другите режими няма проблем - мога да задам.
Притеснява ме не само високо отчетената стойност на ISO, но и това, че тя не се променя с отварянето на светкавицата.
С предишните ми фотоапарати не е било така. Отварянето на светкавицата е променяло и ISO-то с което е направена снимката.
Единствените ми притеснения са дали всичко е наред с апарата, иначе реда до усвояването на режим "M" е ясен ))


Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: mopt   
Дата:   23-02-12 19:08

Това е новата логика на Никон - вдигат ИСОто дори и при пусната светкавиц за да има и фон на снимката. Спомням си истерията като излезе Д7000 [smilie5] [smilie5]
Аз лично снимам на М, когато използвам светкавицата (външна обаче, не вградената).

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: deathzone   
Дата:   23-02-12 20:28

Мога да те отърва срещу някой лев.

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: pefoto01   
Дата:   23-02-12 20:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: bpavlov   
Дата:   24-02-12 02:22


Като начало най добре не ползвай едновременно ауто Изото и светкавицата. Аутоизото е за снимане на режим А без светкавица, със светкавица се снима на М и ръчно зададено Изо, а светкавицата доекспонира колкото е необходимо.
С две думи, аутоизото нито ти трябва, нито помага при снимане със светкавица

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: kapitancho   
Дата:   24-02-12 02:27

dove_free,
това което направиха Никон беше меко казано малоумно.
По-гнусна картинка от такава със светкавица и на високо ИСО, няма!
Дори е по-добре без светкавица и високо ИСО.
Бях пускал и официално оплакване с предложение да се добави нова опция в менютата за избор на поведение, но уви, резултат няма.

Това, което се случва е, че вместо да се понамали поне малко ИСО-то, то остава почти същото, евентуално с 1/3 по-ниско, спрямо това, което би избрал апаратът без светкавица. Идеята за запълваща светлина на теория е добра, но на практика, Никон не предлагат никакъв начин да се определи правилно какво да става. Т.е. ако имам предмет на метър и фон на 4 метра, чудесно - фонът ще се вижда що годе. Но дори и да снимам примерно стена с предмети (сцена без фон), пак се избира това поведение.

Тук веднага идват изцепките за настройки из менюто. Е, такива няма. От менюто може по няколко начина да се направи така, че да не вдига ИСО-то. Но тогава то седи на базовата си стойност и ако се окаже, че със светкавицата на може да се освети сцената, вместо да се вдигне ИСО-то, както ставаше примерно с Д80, сцената остава недоосветена.

Това е горчивата истина. Заради тази глупост, на Д7000 съм си изхабил и U1 и U2 позициите, за да имам бърз достъп до светкавица без АУТО ИСО, което пак е по-добър вариант, отколкото да снимам със светкавица на ИСО 3200.

P.S. bpavlov, понякога си трябва. Виж по-горе.



Публикацията е редактирана (24-02-12 02:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: deathzone   
Дата:   24-02-12 07:54

Пре д90 дори и на ауто можеш да определиш исото от менюто и да го зададеш.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: dove_free   
Дата:   24-02-12 11:31

Благодаря ви за мненията. Мрачният оттенък от "върховата технология" явно не е само при мен))
Колкото и да е напред човек в материала със настройките на ръчните режими, явно ще трябва да изпрати и жена си на курс по фотография, защото ако му се наложи да излезе по време на някакъв празник, фотоапарата ще бъде неизползваем за нея.
Все пак в стая с размер 3 на 5 метра, осветена с 3 крушки от по 75W апарата да минава на ISO 3200 и то да не се влияе от активирането на светкавицата - малко е прекалено [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: deathzone   
Дата:   24-02-12 11:40

Колега подозирам, че нещо на теб не ти е ясна материята. Ето как хората го правят на Д7000.

Solution:

Go to "Custom Setting Menu"


Select e - Bracketing/flash and go to e3 (flash cntrl for built-in flash


Scroll down to "CMD - Commander mode and follow the arrow to the right


Make sure the first option (Built-in flash) is in Mode = TTL, Comp = 0. Don 't touch the other settings.

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: dove_free   
Дата:   24-02-12 12:17

AUTO режима на апарата не се влияе от Custom Setting Menu.
Относно ръчните режими - това са зададените стойности и настройки, които ти си посочил.
На режим AUTO в стая при ISO 3200 - режима на практика е неизползваем. Това е озадачаващото!

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: kapitancho   
Дата:   24-02-12 12:23

deathzone,
грешно подозираш. Принципно е3 ми е изнесена на четвърта позиция в "My Menu". Но и това не е панацея. Слагането в commander mode не прави по-хитро ауто-исото. То просто се изключва. Оттук пак нацелваш гредата, защото ако снимаш на тъмно нещо, което е на 10 метра на бленда 8, при ИСО 100 и светкавица, мощността не е достатъчна. Разбира се, апаратът не се сеща да вдигне малко ИСО-то, след като е изчерпал възможностите си откъм мощност на светкавицата. В тази ситуация, при Д80, Д90 и другите по-стари, апаратите вдигаха дискретно ИСО-то, примерно до 400 и снимката пак ставаше. От Д5000 насам - ГРЕДА!

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: pefoto01   
Дата:   24-02-12 15:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: pefoto01   
Дата:   24-02-12 15:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   24-02-12 15:18

Добре, наистина - каква е логиката като снимаш със светкавица да използваш AutoISO? Определено не споря - просто наистина някак си не ми се връзва.
За мен най-лесно като използвам светкавичка, особено външна е да съм на ръчни (М) на камерата, за да мога да си определя и каквато скорост искам и каквато бленда искам (и двете неща ми дават свобода), и съвсем естествено и каквото намеря аз за необходимо ISO - да речем ниско. И когато светкавичката е на iTTL от нея се очаква да компенсира всичко това, изработвайки точния импулс. И общо взето така се получава. Да снимам на светкавица, на TTL, на P и на AutoISO, и ако му дам той да избира точките в които ще фокусира и ще мери, някак си ще се чувствам некомфортно и най-малкото, няма да зная какво точно ще ми се получи.
Споделете също така - това наистина ли така се получава с ограничението за AutoISO от горе? При D90 си работи, но не съм пробвал никога със светкавичка дали ще работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   24-02-12 15:19

Гледам, че пишете по-горе за варианта като снима жена му ...
Ами именно де - не се изисква да определяш сам точната експозиция дори като си на М, защото осветлението ще компенсира по зададената от теб [smile] Нещо аз не разбирам точно проблема, може би? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: pefoto01   
Дата:   24-02-12 15:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   24-02-12 15:41

А, не, от полза си е AutoISO [smilie24] Като снимам в сравнително променливи условия го включвам на D90, като задавам горна граница на ISO и минимална скорост и той просто прави сам това, което по-рано с 40D правех на ръка [smile] Не ми е хрумвало да го правя като снимам със светкавица, поради причините по-горе - като снимам със светкавица нямам нужда да сменям ISO, защото очаквам светкавичката да променя импулса и така да компенсира. Иначе снимам на М, защото мога като сменям скоростта да регулирам осветеността на фона и като сменям блендата да регулирам дълбочината на фокус. И не променям ISO, държа си го ниско. Та затова не съм срещнал нужда от AutoISO и светкавичка. Може и да става въпрос за вариант, за който не се сещам - затова питам.
А това, че на D5100 не му работи ограничаването на ISO ми стана интересно - това само като се снима със светкавица ли не работи?

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: deathzone   
Дата:   24-02-12 16:03

Колеги, тука хората са го направили. Мисля си дали не е бъгав софтуера?
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=37533751

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: kapitancho   
Дата:   24-02-12 16:10

pefoto, HSgeorgiev,
вие не ЧЕТЕТЕ май :)

Принципно е3 ми е изнесена на четвърта позиция в "My Menu". Но и това не е панацея. Слагането в commander mode не прави по-хитро ауто-исото. То просто се изключва. Оттук пак нацелваш гредата, защото ако снимаш на тъмно нещо, което е на 10 метра на бленда 8, при ИСО 100 и светкавица, мощността не е достатъчна. Разбира се, апаратът не се сеща да вдигне малко ИСО-то, след като е изчерпал възможностите си откъм мощност на светкавицата. В тази ситуация, при Д80, Д90 и другите по-стари, апаратите вдигаха дискретно ИСО-то, примерно до 400 и снимката пак ставаше. От Д5000 насам - ГРЕДА!



Когато ползваме АУТО ИСО без светкавица, ние искаме да се подсигурим, че ако не е достатъчно светло, благодарение на автоматично вдигнато ИСО-то няма да имаме тъмна снимка. Ако е светло, ИСО-то си е 100.

1:1 е и при ползване със светкавица. Ако е светло (т.е. светкавицата може да освети сцената), ИСО-то (ТРЯБВА) да си е 100. Като се озори светката, ИСО-то се вдига по аналогия с горното.


deathzone,
това, което написах преди 2-3 часа си е в пълна сила за описания в твоя линк режим - ауто исото заминава на марс за печурки.
Ето какво има като отговор в същата тема, която си цитирал:
AutoISO is completely disabled when the popup is set to Commander Mode (and popped up)
Even with a D lens focused at infinity and set to f/16 (the situation in which the D90's AutoISO+TTL combo would normally crank up the ISO in order to increase the flash's range), it stays down at ISO 200



Публикацията е редактирана (24-02-12 16:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Високо ISO при Nikon d5100 в режим AUTO
Автор: dove_free   
Дата:   24-02-12 16:25

Ограничаването на ISO не работи само и единствено в режим AUTO. Със или без светкавица няма значение.
Ако със апарата всичко си е ОК, значи технологията за измерване на осветеността в този Nikon е наистина от последно поколение [smilie3]
С прилагане на допълнително насочено осветление в стаята ISO-то пада до 1300 в режим AUTO (това е поносимо), но ако си останат запалени само лампите в стаята (3бр по 75w - ориентировъчно) - то ISO от 3200 надолу не пада по никакъв начин.
Стария ми апарат в същата ситуация прави снимките на ISO 600-800. Говоря за режим AUTO пак.
Режим "P" решава проблема, но се питам дали някой би споделил подобни данни за ISO тук при същите условия:
AUTO, вечер в стая с 3бр лампи? -
При мен застопорява смайващото - auto ISO 3200!!!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »