Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: vivtorio   
Дата:   05-10-11 11:50

Проблема е следния:
когато използвам китовия обектив 18-55 на Pentax K-r, матричната стабилизация работи. Когато обаче сложа стар MF обектив, без контакти, стабилизацията не работи, а в менюто на апарата настройките й стават неактивни. Също така когато снимам използвайки визьора, снимката е недоекспонирана, а когато снимам с LV, всичко си е ок.Апаратът е обновен с най-новия firmware.
Някой има ли идея дали това е нормално, и ако не е, какво е решението?
П.С.
Имам и Sony а700, но там нямам проблем със стабилизацията и измерването при същите MF обективи.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-11 11:55

Пробвай тази последователност:
1. Изключваш;
2. Махаш китовия;
3. Слагаш ръчката;
4. Пита те за обектива (колко мм е) - настройваш стойността;
5. Отиваш на "М" и си настройваш каквото ти е необходимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: vivtorio   
Дата:   05-10-11 12:02

Благодаря, ZENON, за бързия отговор!

Пробвах по описания от теб начин, но не ме пита нищо и стабилизацията пак не работи.

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: El_Fuego   
Дата:   05-10-11 12:28

Ако си беше дал труда да прочетеш ръководството за употреба , на стр. 167 от него щеше да видиш условията, които трябва да са изпълнени, за да работи стабилизацията...


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: sirkhann   
Дата:   05-10-11 12:36

Хахааа [cool] Айде сега да дойдат печените хора и да кажат как стабилизацията работи със стари ръчнофокусни обективи [smilie18] 1:0 за Пентакс!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-11 12:56

sirkhann,
ако не ти е проблем, не прави от липсата на опит некви генерални заключения.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: siluet23   
Дата:   05-10-11 13:11

Прочети си раздела за Shake Reduction в ръководството и ще ти работи стабилизацията когато си поискаш [smilie3]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: vivtorio   
Дата:   05-10-11 13:32

Благодаря на всички за отговорите (особено за директното насочване към стр.167 [smilie3] ) ! Сега стабилизацията работи. [beer]
Но така и не измерва правилно светлината когато снимам през визьора.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: siluet23   
Дата:   05-10-11 13:41

При ръчни обективи които не са А а са М мисля че меренето става само по централна точка ..така че най коректно е да се снима на М режим и да си настройваш експонацията както искаш ... ти на кой режим снимаш с този обектив ? и с кой обектив се случва това ...обектива А ли е или М ясно е че е ръчнофокусен но А обективите могат да мерят както афтофокусните а М обективите мерят само по централна точка и ако снимаш на Av режим всичко е ясно [beer]



Публикацията е редактирана (05-10-11 13:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: vivtorio   
Дата:   05-10-11 14:23

siluet23: апарата ми позволява да снимам само в режими "Av", "М" и видео. На "М" няма проблеми разбира се, но на "Аv" картинката e тъмна (дори и да компенсирам с експозицията, просто мери грешно).
Чудех се защто става така.
С А700 снимам на който и да е режим, и всичко е на 6, а мога и да избирам всеки от трите метода за измерване.
Явно това си е от апаратчето; може би защото е нисък клас... не знам. Или има нещо общо със самото LV. Досега не съм снимал с LV и не мога да кажа как е при други тела.
А обективите са "helios 44-2 50mm" и "hanimex 300mm mirror".

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: vivtorio   
Дата:   05-10-11 14:31

И още нещо забелязах - стабилизацията или не работи когато се снима през визьора, или просто когато снимам през LV е доста по-шумна и се чува и усеща как работи... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: simbon4o   
Дата:   05-10-11 14:32

като снимаш на А си вдигай експонирането на +2.0 и няма да имаш проблем, аз така правя и си работи перфе.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: vivtorio   
Дата:   05-10-11 14:39

simbon4o: [smilie24] Сега е без проблеми! Аз пробвах да вдигна само с 1 и като не стана се отказах [smilie18]
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: siluet23   
Дата:   05-10-11 14:43

да през лайв вю е доста по шумна ..а иначе не се чува просто ....даже някаде пишеше че не бива да се ползва с над 300мм обективи стабилизация през лайв вю че трака много опасно

иначе за компенсацията слушай simbon4o той има много опит с тия неща [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: ZENON   
Дата:   05-10-11 15:09

Стабилизацията в нормален режим (не LV) разботи само в момента на снимане. Затова и не го чуваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   05-10-11 16:33

ZENON [smilie24]

Нали е стабилизация в тялото [smile] Като гледаме през визьора няма смисъл да работи, защото така или иначе няма да се получи във визьора стабилизиран образ. Но когато използваме Live View образа, който виждаме на екрана е от матрицата - тоест стабилизиран, ако работи стабилизацията [smile] Та явно всичко работи точно както трябва [smilie24]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: spstefanov   
Дата:   05-10-11 17:02

При ръчни обективи разрешеното мерене е само централно претеглено и спотово, мултисегментното не работи. Най-добрия начин за снимане без да донастройваш е на позиция М с принудително мерене - т.е натискаш зеленото бутонче, апарата ти издава специфичен звук, като от работа на блендата и измерва абсолютно точно без никакви компенсации. Друга специфика на работа с ръчни обективи е фокусната точка, която е само една и е централна. И трето - ако обектива ти не е с Байонет PKA, а само PK /или с преходник от М42 към Пентакс, което е същото/ в менюто трябва изрично да се разреши работата с пръстен за ръчно определяне на блендата. Това за стабилизацията, което са ти показали колегите е точно така. Понякога се налага да прочетем упътването за работа с техниката :)


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: ilcoin   
Дата:   05-10-11 17:21

Към горното само да добавя, ако обектива е А (има позиция А на ринга на блендата), с него се работи спокойно на всички режими, като блендата се определя от врътката на апарата. Ограничението е само потвърждението по централна точка, меренето и необходимостта да се въведе фокусното разстояние заради стабилизацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: vivtorio   
Дата:   06-10-11 08:07

Благодаря отново на всички за наистина изчерпателните отговори! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: pefoto01   
Дата:   06-10-11 14:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: vivtorio   
Дата:   06-10-11 14:53

pefoto01: Благодаря ти за съвета! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: BoneFletcher   
Дата:   06-10-11 15:03

Само аматьорите четат менюъли!
Протата нямат време за глупости!

[smilie24] vivtorio


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: pefoto01   
Дата:   06-10-11 15:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем със стабилизацията на Pentax K-r
Автор: BoneFletcher   
Дата:   06-10-11 15:29

Аз ли кой съм? Аз съм прото на протата!
Ела в BattleNet и ще ти покажа кой е BoneFletcher и какво прави!
Иначе се подвизавам из 1x.com, ама ми е малко аматьорски и от скоро пускам снимки в 35photo.ru/, ама там съм с друг ник.

[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »