Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Малка планинска разходка в Швейцария - снимки и кратък разказ
Автор: djogata   
Дата:   15-08-11 15:16

Пуснах темата първоначално в клуба (понеже така и така си вися най-вече там), но си мисля, че всъщност съдържанието е достатъчно фотографско, за да пусна темата и тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Малка планинска разходка в Швейцария - снимки и кратък разказ
Автор: djogata   
Дата:   15-08-11 15:18

Миналата седмица бях на конференция в Швейцария (Цюрих). Реших обаче, преди да се потопя в типичните симпозиумни занимания (бягане по конферентни зали през деня и обиколка на баровете вечер), да използвам факта, че така и така съм в Швейцария, и да се поразходя малко. Резервирах билет за 1 ден по-рано от нужното, и така имах 24 часа на разположение преди старта на конференцията.

Кацнах в Цюрих в 8 часа вечерта, и в 9 вече бях в кола под наем, на път за Цермат. Избрах точно Цермат, защото бях там преди 2 години, но случих отвратително време, така че не успях да видя нищо. Затова силно се надявах този път да успея да се поразходя.

Пътят Цюрих-Цермат е 220 километра, но поради планинският терен (трябва да се премине поне един високопланински проход) отнема около 4 часа. Аз избрах да мина през прохода Фурка (2440м), понеже беше общо взето най-пряко. Пътят беше тесен (на много места твърде тесен за две коли), и виещ се стръмно на десетки осморки, но за сметка на това...... от 1700м нагоре беше изцяло обвит в мъгла, гъста като мляко, и движеща се на кълба - все едно извираща от някакъв врящ казан. Неприятно, заради видимостта от едва десетина метра (вече беше станало тъмно), гадаенето дали идва някой срещу теб и дали ще може да се разминете - но същевременно и донякъде интересно, заради призрачната обстановка. Все пак, изчезването на мъглата в момента, в който превалих най-високата точка на прохода, си беше облекчение и ми позволи да довърша пътуването си доста по-бързо.

До самият град Цермат не може да се стигне с кола, защото превозни средства с двигател с вътрешно горене са забранени. Достъпът до града от последното село, до което има автомобилен път (Tasch) се осъществява с влакчета. Е, в крайна сметка се добрах до Tasch 10 минути преди тръгването на последният влак [smilie5]

След като отседнах в хостела (явно паметта ми е къса и затова правя тази грешка за втори път - като изключим ниската цена, всичко останало в този хостел е около и под нивото на БГ хижа), станах рано сутрин и се отправих в посока Матерхорн.

Е, рано, рано... тръгнах в 7 сутринта [smilie5]

Имах намерение да тръгна доста по-рано, по тъмно, за да мога да си намеря някое местенце високо над селото, откъдето да снимам Матерхорн на зазоряване. Да, но това означаваше, че ще мога да спя само 1-2 часа, а аз след дългото и уморително каране бях доста скапан, така че реших да си почина малко. Затова, при тръгването нагоре слънцето вече ярко огряваше околните върхове, както се и вижда на първата снимка:



В далечината, огряна от слънцето, се виждаше и целта ми за деня - хижа Hornli, разположена на 3260м н.в. на един от ръбовете на (небезизвестният) връх Матерхорн - на снимката хижата се намира в дясната част на кадъра.



Взех лифта до Шварцзее (Schwarzsee, 2550м.н.в) и оттам тръгнах към хижата. Маршрутът, въпреки суровият пейзаж наоколо със страховито извисяващият се Матерхорн, и въпреки относително голямата надморска височина на крайната цел, минава всъщност по доста добре уредена пътека, която не е проблем за туристи с прилична физическа подготовка. Бих казал, че маршрутът много прилича на изкачването на връх Полежан от хижа Безбог в Пирин, и като трудност и като тип терен. Даже и разликата в надморските височини е подобна. В прекрасното време, което имах късмета да уцеля, беше изключително приятна разходка.

Ето и снимки от изкачването до хижата:

Отражения в езерото:




По-близък поглед:


Тук вече сме на 2925м надморска височина, или точно нивото на Мусала :)



Гледка към Монте Роса (Doufourspitze) и Glacier du Tacul.


Почти на хижата


Ето ме и мене


Ледникът под източната страна



Матерхорн отблизо:



Обратно към Цермат



Гледка на изток, в подножието на връх Дом


Алпийска идилийка от района на Шварцзее:



След хубавата разходка бях обратно в Цермат в ранният следобяд. Прибрах се в Цюрих по същият път, през прохода Фурка, но тъй като сега пътувах в светлата част на деня успях да се полюбувам на ледника Rhonegletscher, даващ началото на река Рона - или каквото е останало от него, горкият много го е закъсал, очевидно се е отдръпнал и изтънял значително само за последните 15 години, чак ме беше малко страх в такъв топъл летен ден да вляза в ледената пещера - имах чувството, че има вероятност ледените коридори да се сринат върху мен [smilie21]

Между другото проходът Фурка и съседният му Гримсел са рай за мотоциклетисти - красиви гледки, хубави осморки, по които да си играеш с мотора - беше просто пълно с возещи се на две колела, и очевидно се забавляваха [smilie5]

Ето няколко снимки и от тази част на разходката:





Скали, перфектно полирани от ледника:






Проходът Фурка:






Прибрах се в Цюрих точно навреме за откриването на конференцията, където заедно с колегите по професия ме чакаха вурстчета с картофена салата (блях!), но за щастие и хубава, леденостудена бира в обилни количества, която, смятам, добре заслужавах след дългият и уморителен ден - и от която се възползвах с удоволствие [cool]

Това е, дано снимките са ви харесали (пуснах доста, така че темата си е направо фУтУграфска).

За писанията ми... аз си знам, че не мога да пиша, така че тук изненади едва ли ще има [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Малка планинска разходка в Швейцария - снимки и кратък разказ
Автор: Lalinda   
Дата:   15-08-11 16:23

Предполагам, че на живо е било много по-хубаво. И цветовете са били по-приятни, тези малко магентавеят.

През зимата, както вече споменавах тук-таме, бях на гости в Алпите на един фотограф, с който всеки ден шетахме нагоре-надолу из южните склонове на Алпите между Кунео в Италия и Дин (Digne) във Франция.

Снимах на филм, а той ми нареждаше какво и как да го снимам... Често вдигах апарата, но той казваше: Няма смисъл, това не е хубаво и няма да бъде по-хубаво и на снимка.

Заснех 6 филма, които му оставих, тъй като така или иначе композициите бяха, да речем, негови, само дето аз държах фотоапарата, а той - мен, над пропастите, оставих му и 4 незаснети, нещо нямах ищах за снимане...

За съжаление, ако човек не познава района, малко трудно е от раз да направи нещо наистина хубаво... Иначе окото лъже...

Да дам за пример един японец, командирован от издателството си да направи за 30 дни календар в Хималаите, пък останал там 3 години. Забравих му името, но мога да проверя у дома в албума му и ви го кажа. Има на какво да се научи човек.

Алпийският фотограф пък бе останал в Алпите 17 години и познаваше всяко камъче наоколо... Иначе не бе оттам, просто минавал, харесало му, останал... Публикувал е и десетина албума...

Ледниците отблизо наистина са много прашни...

Джога, препоръчвам ти, ако не си ходил, да отидеш и в циркуса на Гаварни в Пиренеите, ако имаш някоя конференция в Памплона. Ние така направихме. Съчетахме научното с приятното.
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Малка планинска разходка в Швейцария - снимки и кратък разказ
Автор: siluet   
Дата:   15-08-11 16:25

Благодаря [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Малка планинска разходка в Швейцария - снимки и кратък разказ
Автор: promis   
Дата:   15-08-11 17:58

Много готино, Джога! Благородно завиждам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Малка планинска разходка в Швейцария - снимки и кратък разказ
Автор: glubalu   
Дата:   16-08-11 11:11

добра информация и добри снимки накратко супер.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »