Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   14-06-11 10:11

Първо да кажа, че изчетох де що изрових във форума преди да пусна това.

Ситуацията е такава: снимам с 20D, на 100 ISO сцена в която има бяла сграда на фона на синьо небе. За да излезе небето снимам с поларизационен филтър, експонирам по сградата, небето излиза плътно синьо, сградата ослепително бяла - красота! Отивам в къщи, отварям файла и в небето виждам някакви артефакти като шум, но не знам дали е шум това - като точки по-тъмно и по-светло синьо.

Възможно ли е на 100ISO при наличие на супер много светлина да се появи шум? Имам и други кадри такива - достатъчно светлина, 100ИСО, но в тъмните части кадъра е шумен?!

Моля, дайте някакви връзки или материали да чета, защото явно не разбирам защо и как стават тия артефакти.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   14-06-11 10:18

И аз съм наблюдавал същият ефект - камерата беше 40D, обектива 28-70/2,8, и пред него евтин поляризационен филтър. Получаваше се точно такава леко псевдо зърниста структура в небето, каквато и ти описваш. Отдадох ефекта на ниското качество на използвания от мен филтър тогава. Много не се задълбочих, защото само за проба използвах тогава поляризационния филтър. Иначе проверих - без филтъра при същите (или почти същите) условия нямаше никакъв дигитален шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: diver   
Дата:   14-06-11 10:22

Ех ,
ако имаше една снимчица за да видим за какво говориш.....!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: mugen   
Дата:   14-06-11 10:23

Всъщност май при бяла сграда и синьо небе не ти е нужен филтъра, защото заради бялото небето и без това остава недоекспонирано, а с филтъра става още по-тъмно и се появява шум.

Имам снимки точно в такива ситуации и май от тогава не съм слагал CPL филтъра [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   14-06-11 10:24

Мне е от филтъра май, защото ми се получават кадри с този (д)ефект и без да слагам филтър. Не са само в небето.

Примерно снимам цвете някакво и отзад в дефокуса ми се явява пак този дефект. Има светлина, ниско исо, без филтър.

Снимам между другото снимам почти винаги с корекция минус една трета бленда, но едва ли е от това ...



Извинявам се, че нямам снимка. Довечера може да сложа пример като се прибера в къщи. Така или иначе, който може да ми помогне вероятно е виждал тези артефакти. Поне така се надявам.



Публикацията е редактирана (14-06-11 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: sk.   
Дата:   14-06-11 10:26

Абе, много много не разбирам, ама дали с друг филтър положението ще е същото?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-11 10:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: jekopj   
Дата:   14-06-11 10:37

В какъв формат е снимано?


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   14-06-11 10:41

RAW

И не не е мръсотия. Мръсотията се появява на едно или няколко места, а не по цялото небе или навсякъде в по-тъмните области от кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: stzz   
Дата:   14-06-11 10:49

20Д!
Ами то този полупроводников черкуляк наречен CMOS-сензор(и останалата полупроводникова сволоч де) да не би да е безсмъртен!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   14-06-11 10:54

Ами след като е пробвано и без филтър и пак има такъв ефект - значи трябва да се мисли за нещо друго [smile] Добре е да пуснеш CR2 файлчето довечера. А между другото - с какво го конвертираш и колко конвертора маже/шарпи при това?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-06-11 11:16

Шум в червения канал. Взеха да го заглаждат от поколението на никон д300 и се получава отвратителната пластмаса.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-11 11:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: burnmaster   
Дата:   14-06-11 11:25

Аз като привърженик на други марки онзи ден се заиграх с едно 400Д/чиято матрица е на една полоса с тази на 20Д/с една 85-ца и останах приятно изненадан.В трудни за отснемане ситуации канончето не извади шум в тъмното ,запази чуден детайл и цветово никъде не се издъни.Предполагам че проблема на колегата е от мърсотиика по сензора.
Ето едно примерче


http://img822.imageshack.us/img822/7752/img5629y.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   14-06-11 11:46

Guesswho, да, много прилича по форма на Line FPN от фигура 6.
Поне артефактите в небето.

Тва значи ли, че спасението е друг апарат? To и 5дето има такъв тип матрица ....



Публикацията е редактирана (14-06-11 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: satyno   
Дата:   14-06-11 12:26

Дори "артефактите" да се дължат на друго, възможно е недоекспониране. За Канон 400Д и Канон 40Д компенсацията ми по подразбиране е била +2/3 при всички други настройки на 0.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: guesswho   
Дата:   14-06-11 13:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: gecata   
Дата:   14-06-11 14:26

Шум от недекспонирано небе, няма значение , че си на 100аса. Често ми се случва дори със скъп полфилтър. Снимай на ръба на прегарянето на бялото. Ако си в Роу дори да ти покаже прегаряне в бялото на хистограмата не се притеснявай, защото това е хистограмата на жипега. После когато си потъмниш небето до нужното няма да имаш зърнистата структура която наблюдаващ сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   14-06-11 14:43

Мерси на всички за идеите. Ще пробвам с друга експозиция, както и без филтър. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: asahi   
Дата:   14-06-11 16:59

Филтър шум не вкарва. Покажи кроп от това шумно небе, ама необработено.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   14-06-11 23:29

Показвам нагледен матрял:

небето:


http://photo-zona.net/images/user586/album5350/large/1308083206_cbwd0634_nebe16.JPG




цветенце:


http://photo-zona.net/images/user586/album5350/large/1308083203_rnil0348_zelenshum.jpg



Ето за това говоря. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: burnmaster   
Дата:   14-06-11 23:40

Аз не забелязвам проблем.Ако ще те успокои ето ти подобна сцена 100%.пак с Канон.


http://img853.imageshack.us/img853/3295/42741462.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: asahi   
Дата:   14-06-11 23:44

Проблем не виждам, освен петното на матрицата. Цветът на небето не е монохромен. Само така ни изглежда. На снимката обаче всичко излиза.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: mugen   
Дата:   14-06-11 23:58

Напълно нормално, всички са такива.
Може би ако го гледаш на лаптоп или нещо от сорта да ти итзглжда още по-зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: burnmaster   
Дата:   15-06-11 00:08

Frida перфектното небе ,без зрънца и микроартефакти с Кроп сензор не се постига.Лично аз знам какво те притеснява,и когато искам безупречни небеса ползвам еддин друг сензор.
Примерче:

http://img31.imageshack.us/img31/2780/dsc01891rd.jpg

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »