Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За снимане на архитектура
Автор: mooneclipse   
Дата:   03-05-11 11:50

Ще бъда много благодарна за малко напътствия относно снимането на сгради и градски пейзажи. Не съм се занимавала досега с този тип фотография и ми е тъмна Индия.
Целта е да си направя хубави туристически снимки- тип картичка.Това, което не искам е отрязани сгради като резултат- искам да са с цялата си височина и широчина, да не се получават изкривявания в перспективите.
Ще разполагам с 35мм PC обектив, 20 мм и 50мм.
Това, от което се опасявам, е че с 35мм PC пак няма да се вижда цялата сграда, защото не съм с фул фрейм камера. Конкретни въпроси:
- възможно ли е да направя поредица от снимки, които после да бъдат правени като "панорама" на 1 сграда? Техники за снимането на такъв тип / от това как точно се върти трипода, каква е препоръчителна бленда за снимане на такива сгради, за да не се получи пък някакви други дефекти- забелязала съм, че при 16 или 22 не винаги е идеално + след това с коя програма трябва да се снаждат?
Благодаря предварително![smile]



Отговори на това съобщение
 Re: За снимане на архитектура
Автор: zed   
Дата:   03-05-11 11:54

Ти зададе въпроси за цял курс по архитектурна фотография от перспектива до постобработка.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимане на архитектура
Автор: mooneclipse   
Дата:   03-05-11 11:56

Еее, ако може кратък курс[smile]
Като за горе- долу схватливи ученици.

Отговори на това съобщение
 Re: За снимане на архитектура
Автор: i_viper   
Дата:   03-05-11 12:00

Снимай от съседна сграда.

Отговори на това съобщение
 Re: За снимане на архитектура
Автор: chill   
Дата:   03-05-11 12:19

Ще разполагам с 35мм PC обектив, 20 мм и 50мм.
Това, от което се опасявам, е че с 35мм PC пак няма да се вижда цялата сграда, защото не съм с фул фрейм камера.


35mm PC е ОК.
Ако не се вижда цялата сграда, отстъпи назад :)

Техники за снимането на такъв тип / от това как точно се върти трипода,

Ако не те мързи, чети това. Не е зле да го прочетат и тези, които все още си мислят, че камерата трябва да се върти около "нодалната точка" (коя от двете?).

Така че, ползва се панорамна глава за статив, като се настройва за всеки апарат/обектив - http://www.panoguide.com/howto/panoramas/panohead.jsp


каква е препоръчителна бленда за снимане на такива сгради, за да не се получи пък някакви други дефекти- забелязала съм, че при 16 или 22 не винаги е идеално

Струва ми се, че за сграда (отвън) ти е необходим доста плитък DOF, така че бих пробвал с "най-острата" апертура за обектива, нещо между f/4 и f/8, ако си с PC/TS и/или снимаш фронтално.

Ако не снимаш с PC/TS обектив, ясно е, че може да се наложи f/11-f16.

след това с коя програма трябва да се снаждат?

Photoshop и Photoshop Elements вършат чудесна работа.

Kolor Autopano е супер бърза за лепене, но нещо не ми харесва как се справя (т.е. как не се справя) с осветеността.



Публикацията е редактирана (03-05-11 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: За снимане на архитектура
Автор: iordanov   
Дата:   03-05-11 14:38

Тук

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »