Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: dimityrv   
Дата:   31-03-11 23:30

Здравейте, аз съм любител фотограф и от доста време разглеждам и се чудя дали има смисъл, вземайки в предвид настоящото ми любителско ниво, от инвестиране на много пари за поляризационен филтър (като много пари имам предвид над 70-80лв) или ще ми върши работа и такъв от 20-30 лв. Също така четох няколко поста на подобни теми но не успях да разбера кое прави някой филтри по-скъпи от например някои обективи (освен ефектът който ще има върху снимките естествено), а други са на една и съща цена с например UV филтър. Благодаря предварително [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: hash   
Дата:   31-03-11 23:37

За 18-55 няма смисъл от скъп филтър. По-евтините може да не достигат резолюцията на хубавите обективи или да дават някакво отклонение в цветовете, но в твоя случай не мисля, че това ще е проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: jivkojj   
Дата:   31-03-11 23:40

Ето тука има тестове на пол. филтри:

http://www.lenstip.com/115.1-article-Polarizing_filters_test.html


На брой не изглеждат да са много, но производителите на филтри не са чак толкова много и в същност тея тестове покриват доста голяма част от филтрите, които може да намериш. Ориентирай се по означенията. Например DHG има и Soligor и Marumi и други, които са практически еднакви, но на различни цени. По същия начин има различни Pro1 Digital, но са Hoya, пак така има и HMC от различни брандове, но си е пак Hoya.

Относно това дали скъп или евтин, според моите наблюдения - евтините вършат добра работа за по-широки обективи, докато за дълъг обектив трябва марков филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: bobihot   
Дата:   01-04-11 03:07

И малко по-широките са капризни- трябва да е тънък и други особености. Това за под 20мм.
Някой ако има повече опит да каже.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: gbrain   
Дата:   01-04-11 07:16

За филтри ти препоръчвам само най-скъпите -

Този -> http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=20&cat=53&product=4502&show=additional


Или този -> http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=20&cat=53&product=1518&show=additional


На практика поляр ефекта е еднакъв и при двата, но първия трудно се драска, по-твърд е от обикновено стъкло.



Публикацията е редактирана (01-04-11 07:18)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: jivkojj   
Дата:   01-04-11 11:26

И малко по-широките са капризни- трябва да е тънък и други особености. Това за под 20мм.

Явно зависи от обектива. И на 18-200 имах и сега на 16-85 купих нормален филтър, но не винетират.

dimityrv, сега забелязах, че имаш и китака 18-55mm. Ако е за него - ще е трудна работа с пол. филтъра, защото челната леща се върти.



Публикацията е редактирана (01-04-11 11:27)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: digitalgab   
Дата:   01-04-11 12:08

Евтините пола и НД филтри обикновено от китайски произход, въобще не са от стъкло, а от една пластмаса, забравих и сега името.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: dimityrv   
Дата:   01-04-11 17:15

ами по скоро за 50mm 1.8 ще го ползвам, но главно затова пуснах този пост поради факта че хич ама хич не разбирам, какво влияние ще окаже на филтъра това че челната леща се върти..?

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: gbrain   
Дата:   01-04-11 17:23

Тези филтри са CPL - circular polarizer, демек въртиш си филтъра и получаваш различна степен на поляризация. Това че обектива е варио, няма отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: guesswho   
Дата:   01-04-11 17:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: jivkojj   
Дата:   01-04-11 17:29

gbrain, линейните филтри също се въртят за да постигнеш ефекта който желаеш, точно както и кръговите.

Това филтъра да е circular има отношение към работата на камерата, а не начина на ползване.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: neuromancer   
Дата:   01-04-11 17:30

значи първо фокусираш, и после въртиш филтъра. Ако отпуснеш копчето и преместиш малко апарата, той може да фокусира на друго място и да завърти филтъра не както си искал. Т.е. за да го ползваш трябва да внимаваш и да знаеш какво правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: harvester_vn   
Дата:   01-04-11 17:55

Последно си взех един Sigma DG wide, доволен съм. Принципно бих предпочел B+W, но при мен ставаше въпрос за 77мм и разликата в цената беше чувствителна.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛА филтър - въпрос???
Автор: gbrain   
Дата:   01-04-11 21:28

Ахам, ясно не знаех това. Исках да кажа само, че по-добре да е нещо качествено, т.е по-скъпо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »