Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с панорама
Автор: nepredvidim   
Дата:   05-02-11 01:36

В следващия пост... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: nepredvidim   
Дата:   05-02-11 01:45

Имам проблем с панорама, снимам със статив, но не мога да сглобя правилно панорамата, но не като подравняване на кадрите, а като осветеност, експозиция да станат еднакви като една снимка. Четох за разни техники в интернет, но не можах да се справя.
Работя с ФШ CS3.
Имам предположение че се дължи на големия брой кадри, но ме съмнява дали е само това. 10 снимки са, от File -> automate ->photomerge -> оттам си избирам снимките
Ето и стъпките през които минавам: избирам опцията


http://photo-zona.net/images/user51354/album11634/large/1296862544_llfl6812_Clipboard01.jpg


но резултата е следния:


http://photo-zona.net/images/user51354/album11634/large/1296862545_mudg9390_Clipboard02.jpg


т.е. всеки кадър си или по-светъл или по-тъмен
у фотошоп има опции за изравняване, пробвам със следните две:


http://photo-zona.net/images/user51354/album11634/large/1296862540_szmu5872_Clipboard03.jpg


но ми дава следната грешка:


http://photo-zona.net/images/user51354/album11634/large/1296862543_mpln4641_Clipboard04.jpg



и резултат няма. [smilie8]
Някакви идеи?



Публикацията е редактирана (05-02-11 01:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: Svetlio70   
Дата:   05-02-11 01:49

Ами срещу слънцето си поне това виждам според сенките на дърветата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: nepredvidim   
Дата:   05-02-11 02:01

и? снимките би трябвало да могат да се изравнят, примерно спрямо първата или .... незнам

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: yavorberov   
Дата:   05-02-11 02:08

Съществуват няколко варианта за причина на тази грешка. Аз правя същото но с ЦС5.
Най вероятно е от голямата разлика в яркостта на кадрите. Не знам с какво е снимано, но панорама се прави най-успешно с изцяло ръчни настройки - исо, бленда, скорост, бял баланс поне аз така го правя и е без грешка. Тази функция за изравняване може да се шашка от големите разлики и многото кадри. Не съм най-сведующия по въпроса, но и на мен ми се е случвало при кадри с различна експонация. Пробвай ги на по-малки части по 2-3 кадъра. А истината е в добрия изходен материал. Също може и да е от версията на фотошопа и колко добре е изпиратстван...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: ka7   
Дата:   05-02-11 02:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: atrifonov   
Дата:   05-02-11 02:30

по принцип панорами се снимат на М, със статив, вертикално кадриране, RAW формат и т.н, но при новите версии на фотошоп най- важното условие е припокриването на кадрите- всичко останало би трябвало да го напасне

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: yavorberov   
Дата:   05-02-11 02:34

Друг тънък момент е как да се избягва дефекта от винетирането - много просто, с голямо застъпване на кадрите, аз го правя като измествам така апарата, че във всеки следващ има само 1/3 ново изображение, тоест кадрите през един се застъпват по средата с 1/3. И ако можеш си задавай белия баланс по келвини.


https://photo-forum.net/static/site_pics/177/a_1294407231_PLOVDIV_Panorama2aforum.jpg



това е част от панорама от 12 кадъра снимана е при изгрев срещу слънцето по гореописания метод с твърд 50мм обектив.



Публикацията е редактирана (05-02-11 02:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: sprintgb   
Дата:   05-02-11 08:18

доооооооообре.
вие побъркахте ли се бе,какви стативи,какви работи.....
тази е от ръка и не панорама ли?
https://photo-forum.net/static/site_pics/197/p_1296114981_Untitled-1.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: cicomanco   
Дата:   05-02-11 09:23


http://photovirage.com/blog/wp-content/uploads/2010/12/37.jpg


Това също е от ръка , на приоритет бленда![ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: atrifonov   
Дата:   05-02-11 10:47

еми нали и аз това казвам- най- важното е застъпването на кадрите с поне 25%

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: Pavel   
Дата:   05-02-11 10:59

Просто си инсталирай AUTOPANO PRO от www.kolor.com и забравяш за проблема ти, но не Autopano GIGA. Пък ако ти хареса може да търсиш лекарства, ръце, крака и т.н.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: asahi   
Дата:   05-02-11 11:58

Няма най-важно! Всичко е важно. Доста важно е да се знае как работи и какво може софтуера за сглобяване, че да можеш при заснемането да избегнеш проблемите.

Панорама от двайсетина кадъра от ръка, събрана в PTGui:


https://photo-forum.net/static/site_pics/164/s_1184969249_18_for_web.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: cicomanco   
Дата:   05-02-11 12:00

..оди после доказвай че Земя-та не е кръгла...[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: yavorberov   
Дата:   05-02-11 12:07

Айде пак философстване на тема: "Може и така". да в определени ситуации става и с полу автоматични настройки и заключване на експонацията, напълно автоматични настройки, едно към гьотира, но си има и правилен начин, който е препоръчителен. Както има правило да не изключваш компоненти от работещ компютър, понеже може и да им е за последно, правил съм го и то без никакви последици(без да искам в работещо състояние си маханах SATA кабела на харда), но това не го прави правилно.
Да и аз снимам без статив понеже е по-бързо и знам, че винаги има фира по краищата при монтажа.
И понеже не съм някакъв мастит панорамист /макар, че от няколко месеца само това снимам/ хората са го написали: http://www.panoguide.com/howto/panoramas/shooting.jsp

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: nepredvidim   
Дата:   05-02-11 13:26

еми, аз снимах със статив, и приоритет на бленда (еднаква за кадрите) и на константно ИСО, но на Auto white balance и в JPEG. Нямам възможност за задаване на точни градуси Келвин от фотоапарата.
Когато пробвам да сглобя само първите 3-4 кадъра те са подравнени, като експозиция и др. т.е. софтуера се справя (като не ми дава грешка при Auto blend layers), това ме навежда на мисълта че по-големия брой кадри (10) се оказват проблем за програмата. Понякога, за да се обхване целия хоризонт се налага повече от 2-3 кадъра, както ме бяха посъветвали по-горе.
Не се съмнявам че може да приведете примери с перфектни панорами от 20-30 кадъра, въпроса ми беше каква е техниката точно на снимане и сглобяване при обработката.
Ако съм на M режим, да използвам ли функцията на апарата за определяне на скорост примерно, или да си я задавам една и съща на всички кадри при метода 'опит-грешка' И ако оставя скорост и бленда константа според мен ще има още по-големи разлики в кадрите, като осветеност... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: yavorberov   
Дата:   05-02-11 13:46

Щом с малка група от кадри нямаш проблем, да не би на компа да не му достига ресурс? Макар че в този случай ще ти го изпише като проблем.

А иначе не е нужно да са келвини - и настройките за слънчево, облачно и т.н. са напълно достатъчни.

Допълвам само защото пропуснах преди малко да отговоря. Да когато е на М първо избираш едно средно положение измерваш с някой от полуавтоматичните режими или примерно с опцията за пейзаж и закотвяш на него скоростта, блендата - препоръчително поне 8 или 9 за пейзаж, белия баланс и фокуса даже е препоръчително да е заключен. Нищо не пипаш по апарата и само щтракаш. Видях че имаш чудесен пейзажен обектив 135мм а и 50 също става. Та идеята е че като настройките са ти непроменени няма да има разлики между кадрите и преливането ще е плавно. Иначе при оставяне на автоматичен някой от режимите той винаги ще се опитва да компенсира някоя от зоните и така само по себе си кадрите ще са добри, но не и близки.



Публикацията е редактирана (05-02-11 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: geopal   
Дата:   05-02-11 14:00

http://photos.leung.us/panos2007a.pdf


Нещо много добре написано и полезно [smilie24]

Иначе верно пробвай с друг софт, не знам защо не ти ги блендва

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: flancer   
Дата:   05-02-11 14:03

"Просто си инсталирай AUTOPANO PRO от www.kolor.com и забравяш за проблема"
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: asahi   
Дата:   05-02-11 14:17

nepredvidim, проблемът ти е, че не знаеш и съответно не можеш да ползваш правилно методите за определяне на експонацията и оттам прилагането им в твоя фотоапарат. Това, което го пишеш "еми, аз снимах със статив, и приоритет на бленда (еднаква за кадрите) и на константно ИСО, но на Auto white balance и в JPEG." е дълбоко погрешно като практика.

Накратко:
1. Определяш откъде докъде ще снимаш и разглеждаш поето през окуляра.
2. Според обектива и ДОФ-а избираш бленда, на която ще снимаш.
3. Намираш най-светлата и най-тъмната точка. В режим А без корекции с избраната бленда правиш по една снимка в тези точки. От получените хистограми си правиш извод с каква скорост ще снимаш.
4. Според характера на светлината избираш един фиксиран режим за бял баланс. Ако ще снимаш в РОУ пропускаш.
5. Включваш на М. Въвеждаш избраната бленда и получената скорост.
6. Снимаш си кадрите бързо, с еднакво фокусно разстояние, 30% застъпване, като почваш от ляво горе. За последенкадър аз правя един диагонал на хоризонта, та да ми е по-лесно после да открия кои файлове са за тази панорама.
Понякога се случва да се налага изключване на АФ, защото се бърка от разни работи.

Забравяш за Ауто. В моето 40Д ауто исото не се променя и по оставям така, но при теб може да е различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: nepredvidim   
Дата:   05-02-11 15:17

благодаря на всички за отговорите. [smilie24] Мисля, че се получи сносна тема.
Инсталирах си Autopano Pro, сега я разучавам, опитах с кадрите по-горе и нямаше разминаване в различните снимки, т.е. получи се добре, без контрастни преходи. Явно софтуера е добър.
Предполагам метода на Asahi е най-добър, но като че ли ми се струва на този етап малко сложен и времеемък, а понякога времето е голям фактор, но сигурно ще опитам.
135 мм ми обектив е доста добър и рязък наистина, но досега не съм го ползвал за панорама, предпочитам по-широкоъгълните.
Все пак не ми е ясно ако снимам в режим М панорама и задам някакви усреднени стойности за бленда и скорост и фокус дори как така кадрите ще станат еднакви като експозиция. Мисля че ще е точно обратното. В примера от 2-ия ми пост има и кадър почти срещу слънцето, той би следвало да е най-преекспониран по този метод, а някой от крайните да е по-недоекспониран, все пак 10те кадъра обхващат почти 180 градуса от хоризонта... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: yavorberov   
Дата:   05-02-11 15:56

Значи точно това е идеята, по този начин се снимат панорами за да се постигне резултат все едно е снимано с фишай. Накрая трябва да се получи кадър, който все едно е един общ. Ако снимаш с широк обектив примерно на 18мм като краен резултат ще имаш кадър с по-светли и по-тъмни зони както е в твоя пример - освен ако светлината не пада перпендикулярно отгоре и всичко е равно осветено, но това ще е скучен кадър.
Хубаво е да се снима с по-дълги обективи, поне от нормален 50мм нагоре за да се избегне колкото се може повече ефекта изкривяванията на оптиката, които при по-широкоъгъните обикновено са по-големи.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: hotsnail   
Дата:   05-02-11 16:00

Вижте темите за панорами се обезмислиха през 2010-а

Купи си Сони па си щракай панорами ако искаш и 3Д.

Просто това с шопа, с кмето и леля му да лепим снимки па да мъкнем стативи, нодални глави и подобни глупости.....забравете тоя филм, свърши.

https://lh6.googleusercontent.com/_nZBbt9tts08/TJPNrW69uYI/AAAAAAAALFs/ULb9ugo5qc8/s800/DSC01810_1.j

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с панорама
Автор: geopal   
Дата:   05-02-11 16:42

@hotsnail,
по принцип си прав, за пейзажи...
ама айде някой със сони да ми направи 360/180 хдр панорама на интериор с перфектен стич без пано глава и статив [smile] бирата ще е от мен
[shtrak] Каньонът е готин, браво!
Иначе доста напредна софт-а: изкривявания, грешки в експозицията от неправилно снимане, долу горе замазват положението

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »