Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Lumix TZ6 и ефект
Автор: New.bie   
Дата:   03-02-11 14:56

Здравейте,
абсолютно бос съм във вашата област, но хората казват, че с проба и питане се учи човек. Собственик съм на скромната сапунерка TZ 6 и бих искал да ми кажете възможно ли е и аз да снимам с такъв ефект като на следната снимка:
http://alfa.kachi-snimka.info/images/jdv1296734560z.jpg



т.е. да е фокусирано на даден предмет, а задния фон да е размазан /ако е възможно и всичко преди свещите/

Извинявам се, че не мога да обяснявам точно, но всичко за мен е ново.

Благодаря Ви за помощта

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: PeterPAN   
Дата:   03-02-11 15:00

може и с филтри в шопа търси за боке..

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: El_Fuego   
Дата:   03-02-11 15:01

Теоретично е възможно. На практика е трудно постижимо.

П.П. За начало прочети това.



Публикацията е редактирана (03-02-11 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: kapitancho   
Дата:   03-02-11 15:35

Можеш, разбира се! Зумваш на максимално и снимаш отдалече. Няма да се размаже чак като на снимката, но би могъл да получиш нещо подобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: Suggs   
Дата:   03-02-11 15:38

Или опитай макро режимите.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: New.bie   
Дата:   03-02-11 15:43

PeterPAN идеята ми беше дали е възможно само с апаратчето.
El_Fuego благодаря, прехвърлих го набързо и го сложих във фаворитите да го прочета когато се поосвободя малко. Струва ми се, че няма да ми е ясно всичко там примерно когато става дума от къде се нагласят примерно скорост на блендата и какво точно е фокусното разстояние и другите термини, но което не разбера ще питам.

kapitancho максималното оптично е 12х, а след него има някакво цифрово. При 12 ли да опитам или и след него до максимума?

Suggs само трябва да знам къде точно се намират тези режими [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: boni   
Дата:   03-02-11 15:45

На практика не е възможно поради няколко причини.
Първо ако снима на макс зум отдалече при всички положения няма как да се отдалечи от тези обекти, за да има тази гледна точка. Това е снимано в църква.
Второ няма да стане, защото ще трябва да снима при ниска осветеност в църквата.
Трето няма да стане, защото дори и да снима отдалече близките до свещта обекти пак ще са на фокус, защото са твърде близо до основния.
Четвърто - макро режимите са за снимки на малки неща от много близо, горната снимка не е такава.
Пето - ако ставаше със сапунерка, хората нямаше да си купуват ДСЛР със светлосилни обективи.

Заключение - със сапунерка не става за съжаление. Нужна е камера с обектив, който има голям работен отвор, а такъв обектив може да се сложи пред голям размер филм или матрица.



Публикацията е редактирана (03-02-11 15:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: PeterPAN   
Дата:   03-02-11 16:50

Използвай това

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: boni   
Дата:   03-02-11 16:53

Хубаво давате идеи за софтуерно размазване, но не споменавате, че е нужно страшно много време за селекция и обработка на една снимка само и също така не споменавате, че софтуерът не може да направи плавния дефокус от по-близки към по-далечни обекти, което прави снимката пластична и естествена.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: PeterPAN   
Дата:   03-02-11 16:55

Примери

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: PeterPAN   
Дата:   03-02-11 16:57

Човека пита как да го направи с ресурсите дето има [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   03-02-11 17:00

Ами те примерите, които си дал потвърждават тезата на Бони...
Защо са точно такива, а не да речем хора с развети коси, дребни детайли на фокус в предния план и дефокус назад... Тези примери с новите инструменти в PS предполагат селекция за не повече от 30 секунди. Но в реалността не винаги е така [smile]
Между другото - един друг вариант е комбинация между получаването на донякъде плитък фокус по нормалния начин (доколкото е възможно) и след това подсилването на резултата с подобни софтуерни инструменти - дори на места да е трудно селекцията може да се пренебрегнат отчасти и да не личи много.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: Suggs   
Дата:   03-02-11 17:18

Цитат:

"Четвърто - макро режимите са за снимки на малки неща от много близо, горната снимка не е такава."

Всъщност, при Panasonic-ите има и т.нар. теле-макро режим:


http://picbg.net/u/29353/40576/519014.jpg


Това е от упътването на TZ6.
Приблизителен превод: "Подходящ е за заснемане в близък план, например на птици, които биха отлетели, ако се приближим, или за размазване на фона и подчертаване на обекта. "Теле Макро" се включва автоматично, когато оптичният зуум се приближи до максимума - 10x и повече. Може да се фокусира на разстояние не по-близко от 1 м."

Резултатите са горе-долу такива:


http://picbg.net/u/29353/20666/332910.jpg



Съгласен съм, не е същото, както при DSLR, но това позволява апаратът.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: boni   
Дата:   03-02-11 17:36

Резултатите са такива, защото обектите зад лястовиците са отдалечени от тях. Пробвай в ситуация като горната със свещите. Няма да стане и няма как да ползваш теле макро и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: V-plod   
Дата:   03-02-11 18:02

Използвай фокусиране в една точка SPOT
Също така пробвай с телемакрото
Ако си достатъчно упорит/а може да направиш чудеса, дори са сапунка.
Има и още нещо - погледни в търсачката на форума. През годините доста нещо се изписа за този ефект ( боке/ bokhe )


Отговори на това съобщение
 Re: Lumix TZ6 и ефект
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   03-02-11 18:02

Така е Бони [smilie24] , но може би и автора пита повече принципно. Затова може би трябва да му дадем най-простите зависимости:

- колкото по-голямо увеличение (по-голям зум [smilie5] ) използваш - толкова по-силен ще бъде ефекта на дефокусиране на задния фон.
- колкото по-близо си до обекта, който фокусираш - толкова по-силен ще бъде ефекта на дефокусиране на задния фон.
- колкото по-отворен е обектива (с по-малко число [smile] - да речем бленда 2.8 е доста по-отворено от бленда 8) - толкова по-силен ще бъде ефекта на дефокусиране на задния фон.
- колкото по-голямо е разстоянието между обекта на фокус и задния фон, който искаш да бъде дефокусиран - толкова по-силен ще бъде ефекта на дефокусиране на задния фон.

Друга тема, но свързана - селективната дълбочина на фокус е прекрасен начин за акцентиране на определен елемент от композицията, но далеч не е единствен [smile] . В тази връзка може да се акцентира още и чрез:
- чисто композиционни прийоми - например да поставиш обектите върху които искаш да акцентираш на по-особените места в кадъра (правило на третините, златно сечение и т.н.) да използваш естествени линии на композицията да водят погледа до обекта, който искаш да акцентираш, небалансирани или балансирани по определен начин композиции и т.н.
- акцентиране на желания обект чрез осветлението
- акцентиране по силата на контраста - използване на контрастни цветови схеми и т.н.
- и още други ...
[beer]

Редакция: няма да променям, да ми се смеят, за назидание [smilie5] Ама на първия ред "авторА пита" да се чете "авторЪТ пита" - много идиотска грешка [cool] undefined



Публикацията е редактирана (03-02-11 18:10)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »