Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 09:50

Здравейте,
Някой правил ли е инфрачервен филтър от фотографска лента... Интересува ме с каква светлина е най добре да го експонирам.
Предполагам че е с източник на светлина който не излъчва в инфрачервения спектър за да може негатива след проявяването да пропуска ИЧ светлината :)

Пояснявам. Филтъра не ми трябва с фотографски цели а по скоро като капаче за дистанционно за телевизор отпред (не точно за това но долу горе с такава цел)

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: alsash   
Дата:   04-01-11 09:52

по добре става от ДИСКЕТА....ама не от всяка[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 09:52

П.С. извинявам се предварително ако не съм се изразил технически правилно или съм объркал термините ;) Не може всички да са умни кат нейви

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 09:59

пробвах с дискета обаче пропуска много малка част от светлината.... иначе не ме бърка дори да пропуска леко във видимия спектър

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: pif   
Дата:   04-01-11 11:27

Първо филма е чувствителен само към видимата светлина. Той има 2 положения - некспониран и експониран. Ако му преекспонираш и трите слоя то е нормално фима да е черен на цвят. И тъй като пигментите на 3-те цвята във филма са доста тесноспекърни и трите пигмента пропускат инфрачервената светлина.
Много по важно е да се избели добре филма, защото ако остане сребро по него то ще спира ИЧ.
А щом е за дистанционно - какво те бърка дали ще пуска видима светлина? Диода на дистанционното е над 800 нанометра където човека не вижда.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 11:33

както съм написал не е точно за дистанционно но за нещо подобно :) трябва ми да спира колкото се може видимия спектър :). Благодаря на всички, взех една еднодневка фотоапарат и му изкормих лентата...
малка авария стана че я извадих без да е навита в кутийката и може малко да съм я осветил макар че беше тъмно в стаята ама тя така или иначе ще я осветявам ;-) не е проблем. Ще гледам да я осветя днес и да я нося за проявяване в някое фото... дано не ме гледат странно

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: Shmidt   
Дата:   04-01-11 11:47

klez

Ние вече те гледаме странно [smilie10]

Дигни завесата за какво точно ти трябва това.

И един съвет - за какво са всичките тези разходи за еднодневка и промиване - след като можеш да отидеш в някое фото ателие и да ги помолиш учтиво да ти изрежат осветената първа част на някой филм(вече проявен).

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 12:31

хъмз
оки де
1. еднодневката я взех щот ми трябва лампичката от светкавицата :) и една друга лампичка от там от вътре от нея
Филма ми трябва за ИЧ филтър за една уеб камерка :) която трябва да вижда само един инфрачервен светодиод а всичко друго да е черно (или почти черно ... )

:-) качество и т.н. не се гонят.

А иначе във фотото ме гледаха доста странно
даже имаше един възрастен човек до тая жената която приема поръчките и гледаше много подозрително и вика 'не го земай тоя филм!'
:-)



Публикацията е редактирана (04-01-11 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: pif   
Дата:   04-01-11 12:48

Ама ако си мислиш, че лампите в стаята не излъчват инфрачервено или пък телевизора или дневната светлина - дълбоко се лъжеш. Тея неща се правят с дихроични филтри с много остър срез и много тясна лента на пропускане. Такива имам само за видими честоти. За инфрачервени имам само широколентови.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: neuromancer   
Дата:   04-01-11 12:48

трябва да е диапозитивен филм, нееекспонираната част. Чисто черна. Поне за фотографски цели. Нали идеята е да спира видимата, а да пуска ИЧ

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: Freckle   
Дата:   04-01-11 12:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: Canon   
Дата:   04-01-11 12:56

диапозитивния филм има и много по-висока плътност от негативния в недоекспонираните зони - над 1000 пъти по-малко пропуска от видимата светлина

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: pif   
Дата:   04-01-11 13:01

Ако ще си говорим за по по най - си има кинолента. Тя пък е още доста по плътна от диапозитива.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 13:18

аха... ами ще тествам как ще стане да ви кажа и ще видим :)
след малко ще отида да взема проявеният филм
аз съм пробвал с едно надраскано стъкло от дистанционно... то пропускаше и малко във видимата област и т.н. но като намаля чувствителността на камерката и изключа Auto Exposure работеше перфектно :) цаката е инфрачервения светодиод да се вижда доста по контрастно от останалото. довечера ще постна резултати

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 13:18

п.с. иначе филма във еднодневката беше Кодак 400 аса

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 13:39

Взех филма... не е напълно черен ама е доста тъмен, и леко кафенее такъв

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: pif   
Дата:   04-01-11 13:44

ти не накара ли лелката във фотото да ти изкара по една снимка от кадър ???

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 13:50

:D защо ми е бяла снимка? :Р да видя дали добре съм го експонирал ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-01-11 14:37

трябваше да снимаш с недоекспониране нещо наситено зелено, та на негатива да стане тъмночервено.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Инфрачервен филтър от лента
Автор: klez   
Дата:   04-01-11 14:56

ми не съм са сетил :-) пък с лента никога не съм снимал... т.е. снимал съм с някви 'сапунерки' :) имам един зенит трябва да го извадя да го изчистя малко да пробам да напрая някоя снимка с него че ми е любопитно

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »