Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За бързината на Лайтруум
Автор: mik   
Дата:   02-10-10 10:11

Стария компютър сдаде багажа то той беше на 4-5 години вече и лайтруум вече не можеше да се ползва.Сега с нов пак не рендира бързо снимките дъното ми е с вградена видеокарта ако си купя външна ще ускоря ли този процес? РС е с ДДР3, АМД ФЕНОН процесор и сата 2 хард [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: bpavlov   
Дата:   02-10-10 11:13


Външната видеокарта няма да увеличи бързофействието на програмата. Само от процесора/броя на ядрата зависи.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: simbon4o   
Дата:   02-10-10 12:16

и рама!

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: asahi   
Дата:   02-10-10 12:21

И кеша на процесора, и бързодействието на дисковата система. N пъти увеличаване на тактовата честота не увеличава N пъти бързодействието на компютъра.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: ecobo   
Дата:   02-10-10 14:16

Ако си с Мак, видео-карата има огромно значение.
На Виндовс знам само за Фотошоп, че се ползва от процесора на картата, но нищо чудно и в Лайтрум да е така, не ползвам Лайтрум и затова не знам...

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: tyunkata   
Дата:   02-10-10 14:24

ДАаа! Като asahi! [smilie24]
Особвеноо внимание да се обръща на процесора, кеша му, ФСБ-то,RAM-та и бързината на диска.


Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: asahi   
Дата:   02-10-10 14:27

КАртата се ползва за визуализация. Ако се бави визуализацията нова по-мощна карта може да подобри нещата. За чистите сметки няма значение, известно на мен.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: ecobo   
Дата:   02-10-10 14:31

При Мак, когато процесора на картата не е натоварен, част от сметките се прехвърлят към него. Така знам аз :-)

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: asahi   
Дата:   02-10-10 14:40

Нищо чудно някой някъде да го е казал, ама дали е достоверно?
Вероятно тук трябва да се изкаже някой с доста специфични познания по ОС архитектури.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: bpavlov   
Дата:   02-10-10 16:30



ecobo, това не е така, просто когато нямаш бърза видеокарта, част от сметките се прехвърлят на централния процесор. Aко въобще има такъв случай, той е частен и важи само за определена програма, която САМА може да прехвърли сметки към видеокартата. Фотошопа ползва видеокартата само за визуализация, процесорните операции като Гаусов блър например си отиват само към CPU-тo


Специално за РОУ конверторите процесора е слабото място. Естествено, по подразбиране се предполага, че за нова система РАМ-а е поне 4 ГБ, затова не съм го споменал. И в конкретния случай по-бърз или по-бавен диск няма да даде разлика в конвертирането на 50 РОУ файла в 50 Jpega. А да имаш по-малко РАМ от 4ГБ при днешните гладни ОС е просто несериозно и смехотворно. Трябва си бърз 4-ядрен процесор с ГОЛЯМ кеш. Лайтрума поддържа и 4-те ядра и 64-те бита много добре

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: mik   
Дата:   02-10-10 16:47

Е аз съм с 2 гб рам памет дефакто не ми се товарят нито от процесора само за секунда две максимум и това е.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: bpavlov   
Дата:   02-10-10 17:03



Няколко пъти го прочетох изречението и не разбрах какво каза.
Единствения начин да ти тръгне по-бързо РОУ-конвертора е да си смениш процесора. При това не с някой по-скъп само с 25 долара, а такъв от 200 нагоре. За РАМ-а вече съм казал, най-евтините лаптопи вече са с по 4 ГБ, какво остава за настолен компютър. Сложи поне още два без да разсъждаваш има ли смисъл

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: surg   
Дата:   02-10-10 21:30

РАм трябва да е на макс скорост за дъното и процесора, повече от 4 Гб има смисъл само ако се работи с гигантски крайни файлове за професионалисти....

поне 2 ядра, процесор над 2.4 Ггхц, 4 ядра е прекалено скъпо...за не професионалисти
видео картата има значение за показване, но не и когато РАВ->ДЖИПГ се бави, това е от другите компоненти...

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: monochrome   
Дата:   02-10-10 21:41

Аз викам просто да си чакаш :). Търпение! :)

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: Kanonir   
Дата:   02-10-10 22:02

Сега с нов пак не рендира бързо снимките дъното ми е с вградена видеокарта ако си купя външна ще ускоря ли този процес? РС е с ДДР3, АМД ФЕНОН процесор и сата 2 хард


Краткия отговор е не карта - трябва ти бърз диск или дискове в бърз райд масив!

Разширения отговор - специално за превютата в Лайтруума са важни три неща - процесор, памет и бърз дисков достъп. Процесора и паметта са за фактическото рендване, бързия диск достъп - за да се запише максимално бързо превюто, както и да се намери/прочете максимално бързо, когато ти трябва.
Превютата по дефолт се рендват (малко или повече в зависимост от настройките) още когато ъплоудваш файловете в каталога на лайтруума, от там и тговора на втория ти пост, защо не виждаш процесора и паметта да се заемат - всъщност чакаш да се зареди вече рендвано превю записано на диска, а когато това е 1:1 фактическия обем на превюто е почти равен на обема на оригиналния файл, а при голям каталог това превю трябва първо и да се "намери".
Затова за да не чакаш е добре:
1: да накараш лайтруума да рендва превютата 1:1 когато не правиш нещо друго, а "initial" при добавянето на нови кадри в каталога да рендва по-нискокачествени такива;
2. да преместиш директорията с каталога/превютата (вървят заедно) на по-бърз диск или още по-добре бърз райд масив.


Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: borisyankov   
Дата:   02-10-10 22:10

Knanonir, много погрешна информация.
Превютата са в JPG формат, който се чете за изключително кратко време (дори да приемем, че не са кеширани).


Най-полезен ъпгред е процесор с 2-4 ядра. След това ъпгрейд до 4ГБ РАМ. Повече за малко пари няма какво да се направи.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: Kanonir   
Дата:   02-10-10 22:32

Превютата са в JPG формат, който се чете за изключително кратко време (дори да приемем, че не са кеширани).


Изключително погрешна информация поне що се отнася за моя каталог на лайтруума - 1:1 превютата не са в джипег формат а са "описания" в юникс база данни нещо от сорта на:

F00E7A37-421E-4862-BFB3-34C77E8283BF-eb43345f276fd65e8cb43e538ae77ecd.lrprev

което трябва първо да се намери, после прочете и според него описание да се запалят пикселите на монитора по определен начин...

Но може и нещо моя лайтруум да е сбъркан!


Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: Kanonir   
Дата:   02-10-10 22:38

Янков ако говориш за джипега който е в роу файла - лайтруума го чете набързо за да ти покаже какво ъплоудва в момента - не го ползва за други работи.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: didesignbg   
Дата:   02-10-10 22:51

Бързия диск си е много важен даже[smilie24]
На лайтрума му дай процесор и диск, едно наистина хубаво ссд, би спестило рейда.


Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: borisyankov   
Дата:   03-10-10 00:54

Това че JPEG-ите са в база данни като binary формат, не означава че не са JPEG-зи.

> което трябва първо да се намери, после прочете и според него описание да се запалят пикселите на монитора по определен начин...

Другата ми професия е програмист, така че колкото и 'сложно' да си мислиш че си го описал, фактите са че отнема наистина малко време да се прочете тази информация.

Много повече време отнема да се декодира JPEG-а (което зависи от процесора) и въпреки това и тази част не отнема много време.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: Kanonir   
Дата:   03-10-10 01:39

Янков, а какво е простото обяснението че нито процесора се заема, нито паметта като се опиташ да отвориш един от тия "джипези" на 100%, но все пак чакаш въпреки че го имаш на диска. И още един въпрос - как когато става дума за 1:1 превю ще приложиш коректно инструкциите за шарп и нойз редъкшън върху един джипег (щото точно това се случва при превю 1:1) и после ще успееш да го покажеш коректно на екран....

И вместо да си говорим нещо от сорта (които не ми звучат като от програмист)

Това че JPEG-ите са в база данни като binary формат, не означава че не са JPEG-зи.


щом ги разбираш нещата пробвай с генерирани вече превюта с бърз райд да видиш какво ще се случи и го напиши тука...

Щото аз ги говоря не само на теория но и от опит - процесора ми е много бърз имам и доста памет, но колкото по-бърз ми е диска/райда на който ми са превютата толкоз по-малко се чака да ти ги покаже лайтруума на 1:1.



Публикацията е редактирана (03-10-10 02:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: deathzone   
Дата:   03-10-10 08:46

Фотошоп ЦС 5 ползва и от процесора на видеокартата също, но зависи от карта.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: hash   
Дата:   03-10-10 10:21

Аз скоро цъках лайтруум 3 с един евтин лаптоп с Intel Core i3, 4GB RAM и диск 5400RPM. Работеше си съвсем добре, а обработвах 21 мегапикселови RAW файлове. Лаптопът беше с външна нисък клас карта.

Ето четиво на тема Photoshop и OpenGL ускорение:

http://kb2.adobe.com/cps/404/kb404898.html


За Lightroom не можах да намеря официална информация.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: ssolup   
Дата:   03-10-10 10:42

Най-лесен и евтин ъпгрейд е да си сложиш 64 битова ОС. Лайтруум ще захвърчи доста по-бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: За бързината на Лайтруум
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-10-10 12:18

mik, четох някъде , че по принцип АМД процесорите не се разбират много добре с Адобските продукти.

Мойто лапнитопче е с Intel Core 2 Duo T5800 4ГБ, чипсет Р45 на Интел и карта Ати Радеон 3470 - 256МБ.
С Вин7 64 и Лайтруум 3.2 64 върви доста бързо и без проблеми.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »