Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Пак за аберациите - помощ!
Автор: BoneFletcher   
Дата:   01-10-10 12:09

Здравейте! Прегледах темите по въпроса, изпробвах методите, но не съм доволен от резултата. Пробвах с Replace Color и с Hue / Saturation методите. Разбира се пробвах и с Camera Raw, но там резултата е почти нулев. В една от темите бях намерил следният линк, който уж доста добре се справя с проблема:

Da Fix

Помогнете ми да го разбера! Написан е много отгоре - отгоре!

Показвам 100% CROP от аберациите, а по - долу и оригинала:


http://87.121.7.213/site_pics/183/n_1285923500_IMG_0138.jpg


Прилагам и кроп от RAW-a, във формат 48-битов TIFF, без загуба на качество ( 59.1MB ): ТУК
Да не забравите да го направите 24-битов ;)

Ще ви бъда много благодарен, ако помогнете с нещо, защото имам стотици такива снимки и си стоят в една папка и не смея да ги покажа. [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: navy   
Дата:   01-10-10 12:18

Няма спасение, те са навсякъде [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: didesignbg   
Дата:   01-10-10 12:37

това не са хроматични аберации, можеш да ги изчистиш само с hue saturation метода.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: tantris   
Дата:   01-10-10 12:47

Естествено, че само в RAW трябва да снимаш. Най-добре се чистат с DPP (с канон си нали?).
Става и с ACRм последните версии, като в Lens corrections нагласиш defringe на all edges.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: Plamen11   
Дата:   01-10-10 12:48

Ползвайки Hue/Saturation,махайки определените цветове и ако се наложи замествайки ги с други + слоеве и маски го докарах до тук.Сигурно съм пропуснал места.Може и по-прецизно,но не знам вече дали си заслужава занимавката,особено ако става въпрос за повече снимки.


http://store.picbg.net/pubpic/FD/C5/f38ad15665dcfdc5.jpg





Публикацията е редактирана (01-10-10 13:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: jivar   
Дата:   01-10-10 13:06

А с какво са снимани тези
стотици такива снимки ? [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: didesignbg   
Дата:   01-10-10 13:09


http://photo-zona.net/images/user26893/album2852/large/1285927697_stga1517_IMG_0138.jpg


Това е без заиграване с локално почистване само със задаване на цвят за изчистване в hue/saturation


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: BoneFletcher   
Дата:   01-10-10 13:38

Благодаря на всички, за отговорите и за времето, което сте си изгубили за да покажете резултата!

[beer]

Снимани са с един от най-бъгавите обективи на Canon, а именно EF 50@1.2L [smilie23]

И все пак - не видях коментар за "метода" Da Fix [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: shsphoto   
Дата:   01-10-10 13:44

Според мен сатурациите много добре се оправят с DPP, освен това там си има профили за техните обективи и щом си с такъв нямаш проблеми освен с аберациите и с изкривяванията и с винетирането. За какво се мотаеш с други програми?


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: BoneFletcher   
Дата:   01-10-10 13:50

Хмм! Мислех си, че мога да мина само с PS + плъгини. Ще тествам задължително с DPP - винаги ми се е струвала някак си аматьорска, но за съжаление диска със софтуера не е в мен в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: valen_tin   
Дата:   01-10-10 13:58

защо да е аматьорска, защото има малко бутончета?

перфектно се справя с аберациите и barrel distortion (това как се казва на български?) дори с обектив шампион като 17-85 [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: tantris   
Дата:   01-10-10 16:02

BoneFletcher, да 50/1.2 е недолщбен обектив, но при тези условия е съвсем нормално да има аберации. Отгоре на всичко дядото не е на фокус, а на 1.2 всичко в дефокуса почва да проявява purple fringing.
С този обектив, на най-отворена бленда, не се снима на директна слънчева светлина. Най-добре привечер или при облачно небе.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: nevmi   
Дата:   01-10-10 16:20

гледам другите кадри които си сложил в профила ти нямат този проблем. Според мен при тези условия не е трябвало да снима на тази бленда и всичко ще е било добре

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: d_ave   
Дата:   01-10-10 16:26

DPP идеално ще се справи с подобен проблем, напоследък започнах да чистя всичко с него. lightroom-a също може да се справи по принцип, но резултата от DPP ми допада повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: BoneFletcher   
Дата:   01-10-10 16:48

tantris : да, определено. То няма такава скорост за да се справи фотоапарата, но така или иначе обективът е бил сложен, би трябвало да се справя и на 1.8 @ 1/4000 ( каквато е тази снимка ), особено след като е 'L'. Дядото е всъщност баба ;) ( снимката няма стойност за мен - просто е щракната ).

nevmi : да - но са правени по тъмно, а и няма толкова голям контраст. Но проблемът е, че и на f8 да снимам пак има аберации, а ща - не ща съм направил едни 200 снимки, които имат някаква стойност за мен.

d_ave : само да се прибера и ще пробвам DPP-то

всички : защо нищо не казвате за "Da Fix"? Аз всъщност за това пуснах темата. Разбира се не отричам полезните коментари, които сте дали и вероятно ще ми помогнат! 10x


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: d_ave   
Дата:   01-10-10 16:59

bonefletcher, пиши ми на ЛС ако имаш raw в тебе може да го пробваме още сега

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: d_ave   
Дата:   01-10-10 17:00

сега погледнах метода - няма особен смисъл да се прави ръчно, автоматичните "премахватори" на аберации се справят доста читаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: Magnifico   
Дата:   01-10-10 17:02

УЖС

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: nevmi   
Дата:   01-10-10 17:03

аз мисля да пробвам като ходя в София 50/1.2 да видя дали наистина е толкова зле колкото казват някой или е друга истината. Понеже съм чел и познавам хора които са много доволни от него. Но са ми казвали че трябва време за да може да извадиш максимума и да разбереш къде са му слабите страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: didesignbg   
Дата:   01-10-10 17:09

d_ave това не е хроматична аберация, с която наистина от роу се справяш прилично. Това си е класически purple fringe 5 пиксела широк, дефриндж ще обере малко, но далеч не всичко. Поне при мен не обира.
DaFix е добър и сложен метод за обиране на аберации, подобен е на H/S метода, само че за маска ползваш не конкретен цвят, а червено/зеления канал. Леко го засилваш и ползваш пак H/S, или пък заигравка с каналите за да върнеш реалния цвят. Същноста на тези методи е да направиш читава селекция включваща издумкалите ръбове и по някакъв начин да им върнеш цвета в рамките на нормалното.
Дали ще го правиш в роу, или не според мен няма голяма разлика. Няма как да се реши със просто скалиране на различните канали.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: BoneFletcher   
Дата:   01-10-10 17:10

Magnifico : [smilie24]

nevmi : пробвай [smilie24] ! На мен времето ми е малко cut, а пък и пробвах аз каквото пробвах - ето го резултата [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: dil_stil   
Дата:   01-10-10 17:18

наистина ли е нужно подобни кадри да се снимат в РОУ и после толкова обработка, аз това не разбирам...но наистина човек никога не знае кога ще е заснел шИдьовъра и няма да е бил в РОУ...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: d_ave   
Дата:   01-10-10 17:22

dil-stil, в момента говорим по принцип, няма значение кадъра в случая. проблема е, че подобни артефакти може да ги има и в наитина стойностни снимки, където определено има смисъл от корекция.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за аберациите - помощ!
Автор: BoneFletcher   
Дата:   01-10-10 17:24

didesignbg : Благодаря за коментара - твоят ми е най - полезен за сега! [beer]

dil_stil : Благодаря и на теб, въпреки че смятам, че твоят коментар дотук е най-безполезния и най-далеч от темата. За всеки шедьовърът е различен. Възможно е точно този кадър за мен да е шедьовърЪт на всички времена, но най - вероятно съм го избрал защото на него се виждат най - добре аберации ли са фрингове ли са - и аз незнам.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »