Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: Sumuelll   
Дата:   07-08-10 00:58

.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: Sumuelll   
Дата:   07-08-10 00:59

Основно дискутираме хонорарите... понякога говорим и за идеите, техниката която се ползва, подхода към клиента, но всъщност какво се крие в главата на човека който наричаме 'професионален фотограф?
Снимам непрестанно, всеки ден различни хора, различна възраст, възгледи, темперамент. По време на снимки се опознаваме до степен до която си казвам понякога, че прекалено се вживявам в проблемите им. Основно хората са доволни, препоръчват услугите на своите приятели, слагат снимките си във всички социални мрежи и т.н. и т.н.
Има и недоволни естествено. Пропуснато било пъпка изтрита на стотици сватбени снимки да бъде махнато от една... естествено че ще се обадиш да го споменеш, няма длъжен да останеш я. Нека се види че си наблюдателен. На сватбата на брат която съм снимал снимките били много добри, а след седмица ще снимам твоята? Ами ще се обадиш предварително естествено- ще заплашиш че ще платиш само и единствено ако твоите не са по-хубави от неговите.
Както и да е. Днес отварям пощата си и виждам че съм обещал на една майка да кача снимка на детето й в сайта си защото много ми харесвала. Вярно е. Майката ядосана, че това не било станало. Кога съм щял да се наканя...
Знам ли и аз. Помня само че от фотосесията на детето й - право в болницата при любим човек и роднина който бе на смъртно легло. Едва ли е усетила напрежението ми по време на снимки, все пак най-важното е нейната гарга да е най-рошавата. Едва ли е разбрала че човека почина няколко дни по-късно. Едва ли е разбрала какво ми е било. Но разбрала че снимката не е в сайта.
Понеже с времето прекалено много такива неща се случиха се питам:
Как се справяте? При хобито кеф ти снимаш, кеф ти лежиш, но като си поел ангажименти? Сватбения график пълен, никой не те пита какво ти е. Колега снима- жена му се обажда че го напуска. Друг му звънят по време на наздравиците че жена му изневерявала, приятели катастрофирали, обрали ти апартамента...Вече неколкократно по време на снимки ми е звънял телефона да науча че детето ми е хоспитализирано и ще остане в болницата за няколко дни... винаги по време на фотосесия, сватба, кръщене, откриване на завод или заведение... Основно на събития които не позволяват да метнеш апарата на задната седалка в колата и да се прибереш. Абе от желязо ли да е човек? Ненормален ли е че си довършва 'работния ден'?
Как се борите с личните проблеми по време на работа когато от вас се очаква креативност, нови идеи, когато клиента те занимава с това как левия му профил по рождение е по-хубав от десния и ако е нужно слънцето да се преместим но от дясно няма да даде да го снимате? Как реагирате когато научавате такива новини в най-неподходящия момент?



Публикацията е редактирана (07-08-10 01:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: zed   
Дата:   07-08-10 01:02

Основното, което правя е да не се оплаквам.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: pefoto01   
Дата:   07-08-10 01:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: Sumuelll   
Дата:   07-08-10 01:15

ZED - Клиента не занимавам с личния си живот. Не очаквам от него че ще срещна разбиране. . Вероятно и това е включено в дефиницията професионалист- да оставиш личните си проблеми в началото на работния процес. Питането ми е за това как хората тук които се изхранват с фотография, фотосесии, сватби... как се справят с подобни предизвикателства...
Сега се сещам как телефона ми звънна в края на един снимачен ден с абитуриенти и в няколкото секунди разговор научавам че едното ми дете го хоспитализират с една диагноза, а другото което е на една година го приемат в болница със съвсем друга диагноза... затварям безмълвен, а насреща ми опулена абитуриента ме пита: "Шефе, какво чакаме? Да те осени някаква идея за снимки ли?"



Публикацията е редактирана (07-08-10 01:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: boris_urumov   
Дата:   07-08-10 01:19

Казваш й на тая патка ''чакай ма имам си проблеми, ще те снимам, бъди спокойна'' или нещо от тоя сорт... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: pefoto01   
Дата:   07-08-10 01:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: Sumuelll   
Дата:   07-08-10 01:31

Удоволствие е работата, затова и си я обичам, но идват дни в които ти се иска да не си ставал от леглото. Инак все що се снима основно е по хубави поводи и определено в това отношение сме привелигировани. Все радости край фотографа: я рожден ден, я сватба, я годишнина, юбилей... покрай услугата "подари фотосесия" съм видял какви ли не поводи за наемане на фотограф- все хубави. Но пустото му идват едни хора, приказват едни приказки от които нито ти се спи, нито ги забравяш с времето. Случват ти се в личен план едни неща дето те вадят от коловозите и оставаш само тялом на 'снимачната площадка'.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: pefoto01   
Дата:   07-08-10 01:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: bpavlov   
Дата:   07-08-10 03:19



Аз се лекувам с това, колкото и да е клиширано, помага:


http://www.boyanpavlov.com/Public/Menti4ka.jpg



Когато се работи директно с крайните клиенти винаги е така, преглъщаш го или сменяш професията


Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: holden   
Дата:   07-08-10 06:02

Аз имах подобен случай като този с пъпката, само дето не беше пъпка, а един грозен екран за прожектор. На половината снимки от сватбата се виждаше отзад, защото никой в църквата не знаеше как да го свие.

Разбира се вината е на фотографа, и трябваше да мажа пустия екран от стотици снимки. Прехапах си езика и го направих, точно защото се смятам за професионалист. Булката ми плати точно колкото се бяхме договорили.

После дойде време да снимаме внучето й, но се оказа че съм зает. За едната годинка на внучето пак бях зает. За нейния юбилей имах ангажимент. Накрая схвана намека.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: стоп   
Дата:   07-08-10 07:07

Ами понеже си фотограф и прекарваш по-голяма част от времето си с фотоапарат в ръка, е нормално да ти се случват нещата когато снимаш.
Ако беше пък стругар, тогава щяха да ти се случват пред струга.
Малко ми се вижда лицемерно да се оплаквате. Фотографията е професия като всяка друга. Не виждам защо тогава фотографите да не живеят в нормалното ежедневие като всички други хора.
Не приемам и оплакването, че видите ли, клиента бил кокона и само пискал.
Вършете си работата докрай, ако трябва взимайте по-малко работа, но не давайте повод да се оплакват хората. Нали затова се кичите с титула "професионален фотограф"?
Иначе разбирам огорчението ти.
Но това се случва, както се случват и хубави моменти. Дошло ти е малко в повече, намери си хоби, забавлявай се, гледай и мисли позитивно.
Успех!



Публикацията е редактирана (07-08-10 07:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: apollo   
Дата:   07-08-10 08:50

Освен да вземеш мотиката и да ходиш на село да прекопаеш кукуруза [smilie10]

Точно пък вие не виждам за какво толкова се оплаквате след като има значително по "мръсни", физически и най-вече психически натоварващи професии [smilie11] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: тьма   
Дата:   07-08-10 09:03

Всеки професионалист се сблъсква с подобни ситуации - и няма никакво значение дали е фотограф, лекар, учител, таксиметров шофьор...
Всичко си зависи от самия човек - дали е в състояние да прикрие болката в момента и да си свърши съвестно докрай работата.
Аз например захвърлям всичко и хуквам - тоест съм далеч от професионализма.


Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: adash   
Дата:   07-08-10 09:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: fotorafi   
Дата:   07-08-10 09:19

С фотоапарата си вадя хляба от 1967г.Най-отвратните ми години бяха, когато работех във различни вестници.Вечно се съобразяваш с: политическата линия ,класово-партиния подход,после с икономическите и политически интереси на собствениците на вестника, приятелите и неприятелите на главния редактор и заместниците му...Бях отвратен ...Идвало ми е с фотоапарата по главите...Но това не ми пречеше да си обичам любимата професия...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: Sumuelll   
Дата:   07-08-10 09:33

В oбщи линии е видно кой схваща проблема и кой не. Никой от нас не се е родил фотограф и знае, че може да си кибичеш пред струга и да ругаеш на воля. Може и да се напиеш в обедната почивка. Не е проблем да отидеш при шефа и да го помолиш Пешо да те замести. Утре може и да не дойдеш на работа... като си стругар това не е проблем.
Темата не е за оплакване, а темата е въпрос: Как реагирате когато не ви е до това? Как се справяте?

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: Георги   
Дата:   07-08-10 10:07

(хората, които ще те разберат ще се вместят колкото пръстите ти на двете ръце)

стискаш зъби, избутваш ангажимента и тогава можеш да си тъжен, неспокоен, тогава тихо можеш да си починеш от адската селяния

тя по-малка няма да стане [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: adash   
Дата:   07-08-10 10:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: ecobo   
Дата:   07-08-10 10:18

Вдигни си цените драстично и нещата ще си дойдат на мястото. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: shama   
Дата:   07-08-10 10:30

Не мисля че цените ще оправят нещата. Принципно лошото в нашата професия е че се очаква всеки път да си по-добър от предишния път а това е невъзможно поради ред причини.

Лошите новини идват без да питат дали е удобно, иначе както Георги каза стискаш зъби и избутваш ангажимента.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: dd5   
Дата:   07-08-10 10:39

За лошите неща-то там ред няма,решението е да стискаш зъби и напред

А цените-еми това е филтъра според мен,не работи на 100 %, но има ефект [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: shsphoto   
Дата:   07-08-10 11:00

Определено тази професия не е като другите, първо защото се работи в събота и неделя когато другите почиват вместо ти да си също със семейството, а като не си от там тръгват другите проблеми.Според мен решението е филтриране с цената, от там по-малко ще попадаш на такива които не харесваш като отношение, и от друга страна с по-малко работа и повече време за семейството ще изкарваш същите пари - време е името което си направил да поработи за теб, не само ти да работиш за името.

Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: pmartinov   
Дата:   07-08-10 11:02

Моя подход в подобни случай е комбинация от този на Холден и Екобо в зависимост от индивидуалния случай .

Когато съм абсолютно сигурен че някой се е самозабравил отговарям със същото .

Колкото и да се натиска да му снимам пак нещо му казвам такава цена която знам че няма сили никога да плати .

Забелязъл съм че на колкото по-ниски цени снима човек толкова по-малко го уважават .

Така че колко ще ви уважават зависи само от вас...


Отговори на това съобщение
 Re: Личния живот на един 'професионален фотограф'
Автор: dd5   
Дата:   07-08-10 11:06

pmartinov ,[smilie24]

отказващата цена и хубаво нещо!

и ако се навият поне да знаеш за какво се тормозиш [beer] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »