Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибриране на обектив
Автор: dimitar_p   
Дата:   04-06-10 15:31

Тъй, ами въпросът ми е какво е това калибриране на обектив? Спрямо какво се калибрира и в какво се състои самата процедура? Благодаря предварително за отговорите. И ще помоля без тъпи изцепки в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: guciguci   
Дата:   04-06-10 15:39

Ей сега ще видиш едни изцепки. Тука някои хора само чакат това.
Иначе надявам се някой да го обясни наистина ясно и разбираемо. [smilie24]
Сигма се калибрират. До колкото знам нищо друго не се калибрира или поне не свясно в България.



Публикацията е редактирана (04-06-10 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: rusinov   
Дата:   04-06-10 15:39

Какъв обектив имаш в предвид? Канон не се калибрират. Сигмите се калибрират по тялото с което ще снимаш. Един вид им се настройва фокуса да не бяга назад напред, а да е точно на обекта който заснемаш. [smilie3] На Никон не съм сигурен, но мисля, че се калибрираха телата.



Публикацията е редактирана (04-06-10 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: dimitar_p   
Дата:   04-06-10 15:51

Ми аз съм канонджия и всичките ми обективи са канонски. Но прочетох няколко теми и ставаше въпрос за сигменски и тамронски обективи и постоянно ставаше въпрос за калибрация и се запитах. Та реших затова да пусна темата. Значи калибрирането се отнася да марки обективи, които се правят за други тела освен фирмените, така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: bvo   
Дата:   04-06-10 15:52

И на мене ми е интересно как става и какво точно се калибрира. Особено за Никон!!![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: guciguci   
Дата:   04-06-10 16:00

"Значи калибрирането се отнася да марки обективи, които се правят за други тела освен фирмените, така ли?"

Не. Калибрират се всички марки,но в нрмалните страни.[smilie3]
В България само Сигма имат сервиз. Канонските доколкото разбрах в Милано.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: d_ave   
Дата:   04-06-10 16:01

Ами, всички обективи се калибрират, няма значение сигма, канон, никон, тамрон и т.н.:)
само дето в България само Сигми калибрират от ИДС. иначе калибрацията се състои в следното - гледа се обектива с колко дава фронт/бек фокус, закача се на стенд и се префлашва чипа, отговарящ за потвърждение на фокуса. това правят при калибрацията на сигмите, при канон-ските има и други начини. 50/1.8 примерно може да се калибрира с даване на късо на три извода под байонета. при големите L-ове пък може да се калибрира всеки един елемент по отделно, но това се прави с колиматор, като най-близкият такъв е в Милано:)

отделно пък да ти кажа, че телата без micro adjustment също могат да се калибрират:)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: dimitar_p   
Дата:   04-06-10 16:17

мхм, малко ми се изясниха нещата. А фрапантна ли е разликата преди калибриране и след. В смисъл подобрява ли се по някакъв начин качеството и най-вече остротата?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: guciguci   
Дата:   04-06-10 16:19

Драстично фрапантна може да бъде!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: dimitar_p   
Дата:   04-06-10 16:28

а има ли някакви тестове, които можем да си направим в домашни условия, за да се провери дали фокуса е наред? В смисъл, че нямам два еднакви обектива, за да ги сравня за една и съща постановка. Пък се зачудих, не че се оплаквам от моите обективи- все L-ки са и вадят хубав цвят и рязкост(24-105, 70-200 2,8 is). Тялото ми е старо и мисля, че точно то ме подвежда. Снимам с 350д и бая съм изщракал. И все пак да си попитам де.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на обектив
Автор: deathzone   
Дата:   04-06-10 17:40

А за Никон как се калибрира?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »