Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: steffo   
Дата:   04-05-10 12:24

Напоследък, гледам, всички конкурси имат едно задължително и силно ограничително според мен правило - участващите снимки да са мин 3000 пиксела, а в някои конкурси дори и повече! Като се добавя и задължително кадрите да не са интерполирани. Това автоматично, сещате се, "изхвърля" снимащи с по-стари камери от участие. А нито старите камери са по-лоши, нито новите модели камери гарантират по-добра фотография. Даже "сапунерка" с отговарящите на изискването 8Mpix не дава по-качествено изображение от 6Mpix стар модел dSLR. В същото време много от конкурсите са "аматьорски" и нямат за цел получаване на изображение за отпечатване на Билборд размер.
Повод да напиша това е Фотоконкурс "Почувствай пролетта". И те слагат такова правило, а целта им, както са я описали, е отпечатване в списание и вестник, където размера не надвишата А4.
Защо според вас се налага такова ограничение?
Не съм запознат дали навремето, когато се е снимало само на лента е имало подобни ограничения. Например участващите кадри да са от Диапозитив или пък да са мин от 6х4 Негатив.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: deathzone   
Дата:   04-05-10 12:27

За да спечели нашето момче.[smilie7] Обикновенно слагат и марка, от която трябва да е направена снимката - Никон Д3Х, обектив и още куп изисквания.[smilie5] Направо, незнам защо за този конкурс са пропуснали да го напишат.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: boni   
Дата:   04-05-10 12:28

По принцип хубав 3-4мп апарат с добра оптика няма проблем да извади чудна снимка на А4.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: sohk   
Дата:   04-05-10 12:29

Да аз с моята Д40-ка ... съм си преебан. Като гледам и ти с Д50-ката. Така де ние влизаме точно с наште 3004 пиксела ... ама въпроса е че се ограничени от към кропване на кадрите :(

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: sirkhann   
Дата:   04-05-10 12:50

Слагайте рамки.

Инак - как ще разберат, че е интерполирано? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: dikimee   
Дата:   04-05-10 12:51

тогава повече мисъл при кадрирането - лесно е (не е!) [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: sohk   
Дата:   04-05-10 12:54

Абе то лесно лесно, ама накрая кат погледнеш на монитора и виждаш нещо дето не трябва да е там и кръцнеш малко :)
Пък това с рамките май няма да мине :)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: frenchev   
Дата:   04-05-10 13:07

интерполирайте бре

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: tziko   
Дата:   04-05-10 13:15

Аз от скоро се занимавам с фото, но ми е чудно 2004-2005г като бяха 3-4мпс апаратите, как са живели и са гледали снимки[smilie11] ужаст просто, че и конкурси са правели....

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: sirkhann   
Дата:   04-05-10 13:23

Снимали са на филм и са копирали на барабан [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: tantris   
Дата:   04-05-10 13:26

Трябва да се стимулира консумацията е казал Бат ви Бойко.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: d256h   
Дата:   04-05-10 13:33

Хм... ми снимай на филм и после поискай при скана да го направят подобаващо (резолюцията) за конкурса!

По този начин формално се отговаря на изискването..

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: steffo   
Дата:   04-05-10 13:39

boni, това е така. Ти си по-запознат от мене, дали има някаква основателна причина за тези ограничения?
dikimee, аз понеже не съм фотографски гений, често имам нужда от минимална отсечка дори и при внимателно кадриране. Мога сал да река - Блазе тогова дето всите му кадри са нацъкани повече от "перфектно".
Има ли чалъм, освен по модела на камерата да се разбере дали един кадър е интерполиран?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: ize   
Дата:   04-05-10 14:01

Едно скромно полиграфическо разсъждение: според това което съм учил, а и от лично претенциозно мнение - за качествено списание - формат 210х297мм - резолюцията на снимката трябва да е 300 точки на инч тоест - 2480х3508 за линеатура 150 линии на инч.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: sirkhann   
Дата:   04-05-10 14:10

Това са само цифри. Една и съща снимка, снимана с IXUS и 20D знаеш ли каква разлика има при едни и същи мегапиксели? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: shamelesseyes   
Дата:   04-05-10 14:32

кви са тия мегаистрели .., кво е тва пичатна медия..., 010101.., тук-а има изкуствен интелект.., и точно защото е изкуствен май нищо няма да ни каже, жалко [smilie11]
Наздраве за добрата още по-завоалирана лента... хайде, и салатка от сини домати. Има и такива на пазара [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: d256h   
Дата:   04-05-10 15:12

Сини, сини, колко да са сини доматките... Патладжанченце!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: darksorrow   
Дата:   04-05-10 17:55

"основателната" причина, пич, е, че на тия конкурси в една огромна част правилата определят хора, дето имат технически познания колкото баба ми разбира от квантова физика. ся е модерничко и сапунерите да имат по 15 меги, че що да не го пишем като задължително условие. интелигентна интерполация в разумни граници, разбира се, те просто няма как да разпознаят, така че да не ти дреме (:

Отговори на това съобщение
 Re: Защо мин 3000 пиксела?!
Автор: vgramatikov   
Дата:   04-05-10 18:14

Аз на изкискване над 3000 съм пращал 2700 и са я одобравяли.
Тва е ориентировачно и донякъде обезпечава кадъра да е достатъчно качествен за печат.

Аз съм със 4000 по дългата страна но 70% от кадрите са ми в рамките на 2700-3500 по-дългата страна.Тва ще рече 5-8 мегапиксела мисля че [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »