Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за точни размери в снимка
Автор: dau   
Дата:   26-04-10 14:07

Поразмишлявах малко върху това как може да се покаже предмет в реалните си размери на снимка.

За файл, който да се гледа на екран не достигнах до такъв извод.
За печат е по-вяроятно ако се направи пример на А4 печат, но там пак не знам как седи въпроса с принтери, трябва да е на цяла страница ли как, ако принтера не може да печата на цялата страница тогава какво се прави?

Ако някой се е сблъсквал с това да даде някакви идеи и насоки, за това как може да се покаже предмет в реалните му физически размери? [smilie8]
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: NeDDRaG   
Дата:   26-04-10 14:10

На екран или на печат?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: NeDDRaG   
Дата:   26-04-10 14:30

Всъщност съм те попитал глупост. На екран почти няма как, защото резолюциите са стандартни за различни по размер екрани. Наистина няма как, а и ти си го казал. На печат - мисля, че може да се измисли процедура, при която ще инаш някаква прилична точност. Аз се сещам за следното:

1. С даден обектив, на известно за теб фокусно разстояние, от определено разстояние, снимаш една линия, успоредн на едната страна на кадъра.
2. Печатиш на А4 да кажем.
3. Измерваш напечатаната линийка - намример 1 сниман сантиметър на колко истински отговаря.
4а. Изчисляваш колко да интерполираш или ресайз надолу, за да получиш 1 напечатан да е един истински. За по-голяма точност работиш да кажем с 10 см.
4б. Изчисляваш колко трябва да се приближиш или отдалечиш от предмета,
5а. Ресайз на снимката нагоре или надолу с този коефициент.
5б. Преместваш се на изчисленото разстояние.

Така получаваш истинския размер.
Коефициентите ще са едини и същи за това фокусно разстояние и това разстояние до предмета. Или по дуг начин казано, това е принципа на централната симетрия. С един такъв опит ще моеш после предварително да изчисляваш как да снимаш даден предмет, че отпечатан на А4 да излезе в реален размер.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: didesignbg   
Дата:   26-04-10 14:35

Простичко, задаваш си резолюция и размери в който реално ще печатиш. Примерно 20*28,7 см 300дпи (ако принтера ти има нужда от по 0,5 см поле от всяка страна и големина А4). От тук нататък ползваш линийката на фотошопа за измерване в см.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: asahi   
Дата:   26-04-10 15:02

Задачката има 2 неизвестни:
1. Фокусно разстояние на обектива, отам и зрителен ъгъл.
2. Разстояние, от което се гледа копието.
От тях може да се изведе подходящия размер.
Могат да се прилагат и изключения, но творчески.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: autosvet   
Дата:   26-04-10 15:15

Според мен най-лесно да имаш поне два размера (един за водещ, вторият контролен) на сниманият обект и след това да мащабираш спрямо тях директно в шопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: TheBossBG   
Дата:   26-04-10 15:29

didesignbg го е обяснил най-добре. [smilie24] Вникнете в неговото обяснение!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: Alex-dan   
Дата:   26-04-10 16:36

Ако имаш възможност да премериш преди да снимаш, какъв е проблема? Снимаш както прецениш за най-добре, след това знаейки размера на обекта, задаваш размери преди печат и така...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: dau   
Дата:   26-04-10 16:53

Аз май не съм се доизказал напълно както обикновено :)

Значи аз ще си го заснема и ще си го оразмеря с линийка в сопата, ще си направя постановката така че да излизат реалните размери при мен.

Въпроса е, че това нещо ми трябва за сайт, да могат хората да гледат и да се ориентират сами за размерите.

Как да го направя така, че даже и да си го отпечатат те да излезне в реалните размери, има ли някаква методология да отговаря за всички или почти всички примери, приемаме че говорим за чб, така че може и на мастилка и на лазерен на всичко.

Или няма варианти за това и да слагам и линийка в кадрите за ориентация и те да си преценяват според нея? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: Alex-dan   
Дата:   26-04-10 17:01

Ако печатат през PS-а примерно, клиентите няма да имат проблем, файла ще си върви с размера, който си задал до колкото знам. [smilie8] Ако е по-малък обаче от А4 и имат включени отметки като fit to page вече ще се получи разминаване...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: NeDDRaG   
Дата:   26-04-10 17:02

dau написа:

> Аз май не съм се доизказал напълно както обикновено :)
>
> Значи аз ще си го заснема и ще си го оразмеря с линийка в
> сопата, ще си направя постановката така че да излизат реалните
> размери при мен.
>
> Въпроса е, че това нещо ми трябва за сайт, да могат хората да
> гледат и да се ориентират сами за размерите.
>
> Как да го направя така, че даже и да си го отпечатат те да
> излезне в реалните размери, има ли някаква методология да
> отговаря за всички или почти всички примери, приемаме че
> говорим за чб, така че може и на мастилка и на лазерен на
> всичко.
>
> Или няма варианти за това и да слагам и линийка в кадрите за
> ориентация и те да си преценяват според нея? [smilie18]

Единствения вариант - да се печатат през сайта от скрипт. Иначе, ако я даунлоаднат, гаранция няма какво ще я правят и как ще я печатат, шрез какъв софтуер....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: dikimee   
Дата:   26-04-10 17:07

линийка ftw! и то снимана редом до предметчето, като про-криминалист и ти спестява цялото мерене и обработване.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: MarinY   
Дата:   26-04-10 17:24

Описаните методи вършат работа след натамъняване. Да се търси точен размер, свален от разпечатан растерен файл не е препоръчително. Осигури им PDF или друг векторен файл за разпечатването.



Публикацията е редактирана (26-04-10 17:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: galileo   
Дата:   26-04-10 17:28

Когато не знам под каква ОС и на какво устройство ще се печата изображението ползвам PDF.
Тромаво, но ефективно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: Canon   
Дата:   26-04-10 23:18

PDF - носи и растерна (с оптималната за печат 300dpi) и векторна графика - формат А4



Публикацията е редактирана (26-04-10 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: imitev   
Дата:   26-04-10 23:30

Когато печатат от акробат PDFи обикнвено е пусната опцията Fit to printer margins.

Както се казва - ако клиентите могат да посерат нещо - те ще го посерат...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: dau   
Дата:   26-04-10 23:33

Абе аз нямам проблеми да го направя в pdf да е растер и вектор, ама не говорим за хора, които се занимават с предпечат, а някоя руса кака примерно като го отвори да иска да види реалния размер как изглежда...

май остава да слагам линийка, ама пак не е ясно те в правилни пропорции ли ще го гледат, може см да си го представят за 3мм [smilie8] [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: Canon   
Дата:   26-04-10 23:41

разликата със и без margins /отстъпи/ на А4 е малка, процентно, тези 10-на мм спрямо 297 са приемлива грешка. А вътре, ако искаш, слагай произволно голяма/малка снимка

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за точни размери в снимка
Автор: imitev   
Дата:   26-04-10 23:45

Русата кака надали ще си представи в реален размер нещата даже и да ги види в реален размер...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »