Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: antoan   
Дата:   14-04-10 00:13

Здравейте!
За пръв път се сблъсках наскоро с един проблем!
Снимах група от хора зад която имаше бяла стена. Хората стояха на около 2-3 метра пред стената. В помещението осветлението беше приглушено. Снимал съм на бленда 5-5.6 и скорост 1/60, на централна фокусна точка. Така.... Когато снимах и преглеждах снимките не бях забелязъл, че фокусът е падал отзад на стената, после в нас на монитора забелязах цялата работа.......В същото време на програмата с която работя си отчиташе, че фокусната точка е падала там където трябва, но фотоапаратът е фокусирал по контраста на бялата стена!
Моля ако някой се е сблъсквал с такава ситуация да сподели как се е справял в последствие....Благодаря ви за вниманието [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Случва ло ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: solar_sea   
Дата:   14-04-10 00:15

Виж са майсторе. Фуджито тамън за такива като тебе има зуум, по лицата на хората. Натискаш последното бутонче долу десно и гледаш. Натискаш го няколко пъти, докато не обиколи всички лица.

Също така, настройките ти на снимане не значат нищо, без да кажеш с какъв обектив е било това.

Още повече, с готиният визьор на фуджито, да ползваш АФ е грехота [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: antoan   
Дата:   14-04-10 00:20

Само да отбележа- Снимах с Никон Д80+ 18-70 и това е станало само на няколко снимки.....иначе в последствие на всички други снимки които съм направил и не са били пред бялата стена а в самото помещение всичко си е ОК. Мисля че проблемът е точно тази гадна бяла стена, но недоумявам как апаратът може да допусне тази огромна грешка да показва, че фокусира на правилното място а фокусът да хване точно бялата контрастна зона от кадъра, която се пада високо над главите на хората и заема едва една пета от кадъра......[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: solar_sea   
Дата:   14-04-10 00:21

Защото сензорът за фокусиране е много по-голям от квадратчето във визьора.

Централният такъв си го представи като кръст. С грубо по още 3 квадратчета нагоре, надолу, и от двете страни.

И може да фокусира на всяко едно от тези места когато избереш по централна.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: V-Power   
Дата:   14-04-10 00:46

Добре де не мога да проумея в една бяла стена къде е контраста ?

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: pefoto01   
Дата:   14-04-10 01:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: Canon   
Дата:   14-04-10 01:25

Сензора на никон Д300 и Д700 точно съвпада с квадратчето - проверявал съм го.
По-скоро е фронт/бек фокус проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: antoan   
Дата:   14-04-10 01:29

pefoto01 Снимките са от по 4-5 човека и фокусната точка е падала където трябва но фокусът е бягал горе високо на бялата стена. Иначе направи си сметка че при 4-5 човека ако си на централна точка не е нужно дори да прекадрираш.......пада се някъде на корема на хората. т.е няма как да съм сгрешил аз.....

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: antoan   
Дата:   14-04-10 01:35

Canon И на мен ми минава тази мисъл през главата....защото по принцип използвам Д80 с Тамрон 17-50/2.8 и никога не съм имал такъв случай а 18-70-то го свалих от една година от тялото на фотоапарата.....и сега изведнъж го слагам с оглед по дългото фокусно разстояние. Между другото преди пак го бях слагал инцидентно 18-70-то на фотоапарата и пак ми се получиха няколко снимки с бекфокус......От друга страна пък преди година като снимах с комбинация Д80 + 18-70 не съм имал проблем....
Има два варианта или бекфокус или се лъже по контрастните зони...



Публикацията е редактирана (14-04-10 01:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: pefoto01   
Дата:   14-04-10 01:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: MarinY   
Дата:   14-04-10 05:27

Не е фронт/бек. Не е по-голям от квадратчето. Пуснал си го на continuous focus на много точки. При фокусирането ти се е движил апарата и той може да избере за момент различна от показваната. Мини на single focus и няма да го имаш този проблем.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: asahi   
Дата:   14-04-10 09:10

Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
На всеки се е случвало. С натрупване на опита това се случва все по-рядко.
Добре е да се започне с четене на упътването на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: pmartinov   
Дата:   14-04-10 09:12

Друго си е във форума да ти прочетат упътването[smilie24] [smilie5]





[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: tziko   
Дата:   14-04-10 09:17

Веднъж моито Д60 ми потвърждаваше фокус при положение, че ясно се виждаше в скромния визьор че нищо не е на фокус. Това беше преди година, от тогава не ми го е правило.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: ivodam   
Дата:   14-04-10 09:18

Фокусът е много болезнен проблем за определена група хора, които Господ е наказал да снимат с една определена жълта марка. [smilie6]
Имаме и тук, във форума, симптоматични случаи на страдащи от този синдром, който най-кратко може да се характеризира с думите: "над път и под път фокус сънува, за фокус непрестанно говори, фокус на тъмно под леглото бленува".

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-04-10 09:19

Виж сега при никон се случва да те излъже фокуса, при канон се случва да го нацели[smilie18]
Пък качи я тая снимка да я видим, що е избягал фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: victory13   
Дата:   14-04-10 09:30

Автор: V-Power
Дата: 14-04-10 00:46

"Добре де не мога да проумея в една бяла стена къде е контраста ? "

никой не отговаря на човека [smilie8]

гръб фокус [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: autosvet   
Дата:   14-04-10 09:42

Случва се. Особено ако е по-гадна светлината или повече контрастни обекти снимани общ план и АФ-а на 1ДМк4 или 3Дх ще се шашка. Тук се намесва ЗАУ-то. didesignbg е прав за марките.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: mravunko   
Дата:   14-04-10 09:49

на мен ми се е случвало с Д80 и 18-70 да ми потвърди фокуса, но да не е на правилното място, особено в тъмно помещение с включен АФ асист на светкавицата.

Покажи снимката без кроп, за да се види къде е централната точка. В упътването на камерата ти пише кога може да имаш проблем с фокуса:
1) the focus point contains areas of sharply contrasting brightness
2) there is a little or no contrast between the subject and the background (или ако цялата ти фокусна точка е в/у човека и е с еднороден цвят)

V-Power контраста м/у бялата стена и обекта, т.е. във фокусната точка попада човека и белия фон.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: Mec   
Дата:   14-04-10 10:09

При тъмно когато няма достатъчно контраст, изглежда че се лъже по място на което има някакъв контраст, ама това само ония некадърници японците си го знаят. Те заливат световния пазар с тяхните недоразумения наречени ДСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: charger   
Дата:   14-04-10 15:13

Щом имаш бек фокус,снимай бек вокали.

АФ обективите имат едно чудно свойство-може да се фокусират в (вниманииииеее) ...ръчен режим !

ОООО,трябва да се ползва и другата ръка...

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: IDA   
Дата:   14-04-10 16:29

Antoan,

Това, което се е случило е съвсем нормално с оглед на това, че в заден план имаш бяла стена, което е равносилно на фокусиране в условия на насрещна светлина (контражур). В такива тежки за фокусиране случаи, ИЗРИЧНО СПОМЕНАТИ В УПЪТВАНЕТО !!!, апратът си търси максимално контрастна точка в зоната на избрания AF сензор и там фокусира. Ако например ти си поставил избраната от теб фокусна точка върху едно от лицата, максимален контраст се получава не върху самото лице, тъй като то остава в сянка, а на прехода лице/стена. Доколкото става въпрос за групова снимка, този преход определено попада в зоната на сензора, следователно апаратът ще фокусира точно там. При това положение, вероятността фокусът да попадне върху стената, вместо върху лицето е почти 100%, тъй като стената е по-светла от лицето и заема много по-голяма площ от него.

Какво е решението?

1) Да се използва друга АФ точка или кадриране така, че тя да е далеч от прехода лице/стена, за да остане този преход извън зоната на сензора. Подходящо място на фокусиране биха били например гърдите на човек облечен с тъмен костюм и бяла риза (преход костюм/риза) или човек облечен с раирана, карирана или шарена дреха.

2) Да се използва вградената светкавица за подсветка на лицата, с което ще се получи достатъчно контраст върху тях, за да сработи фокусът в желаната точка.

3) Много упражнения след внимателно прочитане на упътването !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: pefoto01   
Дата:   14-04-10 16:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Случвало ли ви се е да ви излъже фокуса?
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-04-10 17:08

Canon малко по-големи са ама с много малко може би една идея извън външния контур.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »