Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Колеги,моля за съвет
Автор: jiga   
Дата:   05-04-10 00:44

Здр. колеги, някой да сподели как мога да използвам светкавица mikona mv-328 на Nikon d40x.Предварително благодаря


Отговори на това съобщение
 Re: Колеги,моля за съвет
Автор: ilcoin   
Дата:   05-04-10 10:17

Използването на стари светкавици на съвременни дигитални тела не е никак препоръчително. Последиците може да са доста неприятни. По-добре не си прави експерименти.

В базара доста често изскачат съвместими с дигиталните тела светкавици на доста приемливи цени.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги,моля за съвет
Автор: asahi   
Дата:   05-04-10 11:23

Вземи един волтметър, включи светкавицата и премери напрежението на синхроконтакта. Ако е над 60 волта аз лично не бих я ползвал спокойно.
Ако ще я ползваш включи фотоапарата на М.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги,моля за съвет
Автор: cicomanco   
Дата:   05-04-10 11:27

Nikon-a е мноо куца система откъм ползването на нениконски неща. По-добре посъбери и си вземи макар и на старо нещо никонско.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги,моля за съвет
Автор: ilcoin   
Дата:   05-04-10 11:38

@asahi - при тази малка продължителност на импулса изобщо не е ясно какво ще измери волтметъра. Освен това, там е 2 в 1, демек има и ток. Който също няма как да измери.

Въобще, тая градска легенда с волтметъра е пълен фъш. По-добре не си прави експерименти, или ако те влече толкова, дай на някой разбирач да ти я направи да не се комутира директно през крачето на светкавицата. Тя може и така да си е направена, а може и да не е.

Аз не бих рискувал апарат за 1000лв със светкавица за 10лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги,моля за съвет
Автор: asahi   
Дата:   05-04-10 12:37

ilcoin, вероятно скоро не си виждал схема на светкавица и затова си позволяваш да обобщаваш. На синхроконтакта на отделената от тялото и включена светкавица няма импулси, само постоянно напрежение.
Имаш 3 възможности:
а0 да разгледаш схемата и ако разбираш да си направиш заклюяение;
б) да измериш напрежението на синхроконтакт ан аняколко светкавици;
в0 да ми повярваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги,моля за съвет
Автор: ilcoin   
Дата:   05-04-10 14:06

Явно говорим за различни неща. Ще се постарая да изясне какво искам да кажа.

Не съм я виждал тая светкавица, нито имам идея как работи затова обобщавам до най-фаталния случай, а именно ако кондензатора се разрежда директно през крачето на светкавицата. Възможно е и да не е така, възможно е да има някаква управляваща верига там. Това няма как да го знам.

При тия преходни процеси ще има пикови стойности на токовете и напреженията, които могат да надхвърлят тези, които апарата може да комутира безопасно. Още по-лошото е, че няма как да ги измериш с обикновен мултицет за 10лв от магазина. И двете неща всъщност са ти добре известни.

Ако ти си я виждал тази светкавица и/или си готов да гарантираш, че няма да повреди апарата, ок. За мене няма проблем в това. Ще си посипя главата с пепел мигновенно.

Ако обаче не е така и апарата на пича изгори, кой ще е виновен? Затова си позволявам да обобщавам ...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »