Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Чистене на шум
Автор: avo   
Дата:   16-02-10 23:20

Интересува ме има лиспециална програма за чистене на шум, или го правите с фотошоп. Ако е по втория начин, как? Става въпрос главно за шум при снимане на слабо осветление на високо ИСО, апаратът ми е Олимпус Е-520.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: h_bio   
Дата:   16-02-10 23:28

Пробвай с Neat Image. Можеш да си изтеглиш и профили за точно твоя модел от сайта им.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: gam3ra   
Дата:   16-02-10 23:28

NeatImage
Noise Ninja
Imagenomic NoiseWare

Това са основните "плъгини" за фотошоп, които вършат някаква работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: asahi   
Дата:   16-02-10 23:30

Ако задаем въпросът по-иначе: "Снимащите с Канон и Никон как чистят шума?" ще получим едни по-различни гледни точки към проблема.

Ноиз Нинджа е популярна и добре работеща програма. В РОУ конвертора също се чисти шум. Аз лично не чистя и не гледам на 100% зум.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: pefoto01   
Дата:   17-02-10 01:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: Myth   
Дата:   17-02-10 01:41

Един глас за Noise Ninja с нея си чистех на времето снимките от телефона :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: yotovava   
Дата:   17-02-10 06:01

Във фотошопа има достатъчно инструменти, но трябва търпение. Първото, което трябва да научите, е да работите със селекции и на лейъри. Освен reduce noise опитвайте се с dust and stratches, там трешолдът има обратната функция от тази, която има в ъншарп маската - самият филтър изравнява цветовете, като по този начин изчиства шума, а с увеличаването на трешолда изваждате контурните области. Можете да използвата и инструмента за блър за определени участъци, като намалявате или увеличавате силата на прилагане, както и методът - с известляване или потъмняване на третираните участъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: mayflowerbg   
Дата:   17-02-10 07:12

Използвам това тук: http://www.neatimage.net/


Със старата камера (фз 30) го ползвах ежедневно. Почти никога не използвам фотошопския плъгин - забелязах, че променя дори цветовете.


Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: mihajlov2   
Дата:   17-02-10 09:21

Отдавна не съм чистил шум. Навремето това ми беше любимото ежедневно занимание, когато снимах с Панасоник FZ50.[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Но откакто минах първо на Канон 350Д, а после на Фуджи С5 + Никон Д40 + Сигма ДП1, направо забравих изобщо за шума и има ли той почва у нас...
Освен горепосочените програмки, може да си потърсиш програмата Silkypix Developer Studio. Това е чудесен RAW конвертор и при него има много добри опции за чистене на шум. Препоръчвам ти да снимаш в RAW и при нужда да чистиш шума със Силкипикса.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: biso   
Дата:   17-02-10 09:25

с фотошоп ...

.... и с тапи в ушите

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: Mec   
Дата:   17-02-10 10:04

От тези които съм пробвал Noise Ninja даде най-добрия резултат.
След това реших че моят фотоапарат ще снима само на ИЗО 200 с твърди светли обективи Ф1.8 затворени до Ф2.8 и повече няма шум за чистене [shtrak]
Когато снимаш вътре и влиза дневна светлина от прозореца, като вдигнеш светкавицата на ръчни настройки или приоритет на блендата, няма да се забелязват толкова силно пораженията (от светкавицата), както когато снимаш вечер на лапмпа с нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: mdamyanov   
Дата:   17-02-10 10:27

yotovava, :) чакай ти да чистиш шум с интрументите на фотошоп, :), това, което можеш да изчистиш с тях, е толкова незабележимо,че изобшо можеш да минеш и без да го чистиш. Просто фотошоп няма мощен инструмент за шума. Изброените горе съм ги използвал и най добър е Noiseware.


Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: vth41   
Дата:   17-02-10 10:42

Конкретно за Е-520, имай предвид, че при слабо осветление има склонност да недоекспонира, което пък от своя страна при високо ISO увеличава още повече шума.
Аз правя следното експонирам на spot HI и ако стените в стаята са светли, обикновенно това е достатъчно /или компенсирам с -1/3 експозицията/ , ако пък обстановката е по-тъмна намалям експозицията с 2/3 до 1. Така снимките са нормално експонирани и с по-малко шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: serjy   
Дата:   17-02-10 11:01

Дай някои кадър да видим колко е шума. От пенчето нямам забележки до към 1600исо ама то е въпрос на вкус.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: vth41   
Дата:   17-02-10 11:06

Е-520 шуми повече от PEN.

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: serjy   
Дата:   17-02-10 11:20

Според мен едва ли има съществена разлика както в сензорите така и в ацп-то на двата апарата. По-скоро е въпрос на базови настройки. Както ти казаха и по-горе, гледай да експонираш точно, намали шарпнеса от фотоапарата на минимум и намали леко цветността. Пробвай и с напълно изключено шумоподтискане от фотоапарата и шарп на минимум.

Също така провери на какви контрастни криви ти е настроен апарата. Пен-а има лоу-кей, нормал, хай-кей и ауто. Ако и 520 е така, избягвай снимане на високи иса на ауто защото това агресивно просветлява тъмните зони и де-факто без да искаш недоекспонираш. За снимане на тъмно - нормал [shtrak]



Публикацията е редактирана (17-02-10 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: ivodam   
Дата:   17-02-10 11:26

asahi: Ау, Сахи-сан вдигна ръка на една от свещените крави на фотофорума, как така няма да гледаш на 100%, една снимка не може да бъде правилно оценена, ако не се рагледа на ниво пиксели, ма как така, аааааа, не не може!

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: gam3ra   
Дата:   17-02-10 12:17

Направих няколко тестове с яко шумящи кадри от сапунера, NeatImage и NoiseWare имат абсолютно едно и също шумоподтискане, дори втория има повечко плъзгачи за по-финна настройка.
Но снимка с толкова много шум заприличва на нищо след силно шумоподтискане [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: MR_GO   
Дата:   17-02-10 12:50

Topaz Denoise [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: volenE   
Дата:   17-02-10 13:13

asahi [smilie24]
Гледането на 100% е вредно за здравето. Откакто си видях кадри на хартия на 1600 ИСО съм на това мнение.


Отговори на това съобщение
 Re: Чистене на шум
Автор: yotovava   
Дата:   17-02-10 13:44

Не съм съгласна с теб, вероятно ти липсва опит, а инструментите там са достатъчни, както и филтрите.
Ако не те мързи, изтегли си литература по въпроса.
Един от най-често изпорлзваните методи е с каналите.
Влез в замундата на книги/комикси, има ценни помагала, както и видеоуроци. Ако ми пишеш на лр лична, ще ти изпратя през dox.bgнякои полезни литератури и клипчета...mdamyanov написа:

> yotovava, :) чакай ти да чистиш шум с интрументите на фотошоп,
> :), това, което можеш да изчистиш с тях, е толкова
> незабележимо,че изобшо можеш да минеш и без да го чистиш.
> Просто фотошоп няма мощен инструмент за шума. Изброените горе
> съм ги използвал и най добър е Noiseware.
>

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »