Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Матова или гланцова хартия
Автор: rapttor   
Дата:   17-01-10 08:48

Искам да си поръчам в някое фотостудио снимки та се чудя на каква хартия,коя е по издържлива във времето.Ако може да препоръчате и фотостудио в което работят с качествена хартия.

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: modiliani   
Дата:   17-01-10 10:11

при мата цветовете са по -плътни и леко по-тъмни...не оставят пръсти по снимката..и обикновено се ползва за по-големи размери снимки...при гланца..получаваш повече наситеност на цветовете..дълбочина и контраст...но за сметка на това хартията е доста по - чувствителна към външни влияния...пък и хубаво е да кажеш какви са снимките...:)) портретни, пейзажни, сгради...и т.н..това е което се сещам да ти кажа...

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: thomas   
Дата:   17-01-10 10:32

Гланц или мат няма никакво отношение към издръжливостта във времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: C41   
Дата:   17-01-10 12:17

Мат, защото на гланца оставан много отпечатъци от пипане.

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: da.fo   
Дата:   17-01-10 12:53

Най важния фактор за мен е самата снимка. Ако имам снимани едни лъскави витрини и светлини на оживена улица бих избрал гланца. Но ако снимам една напукана от сушата земя ще избера мат. Е, това са разбира се най силните сравнения ....всеки сам си избира [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: zed   
Дата:   17-01-10 14:10

Дафо го е казал най-добре. За друго няма значение. Цветовете може би наистина изглеждат малко по-наситени при гланца, защото го няма това разсейване на светлината от зрънцата, както е при матовата хартия. Всичко зависи какво има на кадрото :)[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: rapttor   
Дата:   17-01-10 14:30

Снимките са семейни,качих три в профила си.

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: 35mm   
Дата:   17-01-10 14:32

Някъде в публикации на Кодак бях срещал че матовата повече 'попива' мастилата понеже е грапава и издържа повече с времето изображението. Хартията като хартия може да издържа еднакво мат и гланц. Пък и мат не блести толкова като я гледаш. За изложби повече съм чувал че мат ги правят. Гланца пишеха че позволява по-висока разделителна способност от мат.
За много дълго пазене аз бих избрал мат.
Все пак това което колегите са ти написали и за това какво има на снимката - също е важно за художествената стойност.



Публикацията е редактирана (17-01-10 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: thomas   
Дата:   17-01-10 14:53

@35mm
Първо, не е задължително да е така - виждал съм и много хубави гланцови емулсии. И второ, кой изобщо говори за инкджет печат!? :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: aliengg   
Дата:   17-01-10 15:45

[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (17-01-10 18:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: Davidoff   
Дата:   17-01-10 15:48

snimkitemi.com
препоръчвам мат

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: rapttor   
Дата:   17-01-10 15:53

aliengg [beer] [shtrak] [smilie24] .Ще помоля колегите които смятат че въпроса ми е несериозен да не пишат.Благодаря на хората отговорили на въпроса ми.



Публикацията е редактирана (18-01-10 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: Lalinda   
Дата:   17-01-10 17:34

За семеен албум ти препоръчвам да са матови.

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: da.fo   
Дата:   17-01-10 18:46

За семейни снимки изкопирай една серия от 30тина на гланц и една на мат. Рзгледай ги и там ще видиш отговора ..... всеки има различен вкус - аз не пия тъмно [beer] а от виното харесвам бялото [smilie21].

"Въпрос на вкус - казала маймуната и си облизала зад...а" [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: asahi   
Дата:   17-01-10 18:56

За едри обекти, гледане отдалеч, насочена околна светлина в помещението използвай мат.
За дребни обекти, гледане отблизо и дифузна светлина използвай гланц.

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: rapttor   
Дата:   17-01-10 20:41

Благодаря на всички за отговорите и съветите,снимките ги поръчах в мат и гланц в два различни сайта да се ориентирам какво ме кефи и за в бъдещеда да съм подготвен.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: BirdOfPray   
Дата:   17-01-10 21:15

rapttor написа:

> Ако може да препоръчате и фотостудио в което работят с качествена хартия.


В КОЙ ГРАД БИ ПРЕДПОЧЕЛ ДА Е ТОВА фотостудио ??

Във Варна мога да ти препоръчам [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: Danhill   
Дата:   17-01-10 21:23

photo-place.org
ей тук иди !
аз съм доволен!

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: Canon   
Дата:   17-01-10 21:29

Гланца е проблемен за гледане при преоблаващо тъмни тоналности.
И за двете, експониране зад антирефлексно стъкло е добро решение и като гледаемост и като съхраняване.
Сашо Иванов от Казанлък преди години имаше и машина за структуриране на повърхността - сатен, растер, канвас - но нямам представа дали го поддържа още като услуга.
Пластифицираните хартии са практически по трайни от целулозните - заради остатъчните неотмиваеми химии, но на целулозни не знам дали вече някой работи

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: asahi   
Дата:   17-01-10 21:48

"Машина за структуриране на повърхността", демек ламинатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: tako   
Дата:   17-01-10 22:00

На гланц снимката изглежда с по-висока острота на изображението. Виж какво е писал асахи, в твоя случай /най-вероятно снимки до 13х18 в албуми/ най-добре гланц. Всъщност може би е важно и мнението на жена ти .. шегичка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: ivodam   
Дата:   17-01-10 22:42

И аз като по-горния автор, имам впечатлението за по-голяма острота и яснота на изображението на гланц. Ма напоследък колчем стане дума за острота, излиза едва ли не, че всичко е илюзия, така че няма да споря, а привеждам субективно наблюдение. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: cameraman   
Дата:   17-01-10 22:48

Щом не е за Артъ фотографии-гланц... Поне класически портрет трябва да си снимал с целия му табиет, за да му ходи матово картонче... А за МАСова фотография- лъскавичко, шаренко, контрастно, че и по-остричко изглежда...

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: Canon   
Дата:   17-01-10 22:50

Вероятно може и с ламиниране със текстуриран ламинат, може и с топло валцоване без допълнителен покривен слой т.н. ламинат - има различни технологии

Отговори на това съобщение
 Re: Матова или гланцова хартия
Автор: johny55   
Дата:   18-01-10 00:50

Скоро си разглеждах стари албуми със снимки правени преди 15-20 години, неотваряни поне 10 и равносметката е че голяма част от гладките снимки са се обезцветили, или е останал само червения цвят а матовите не са мръднали особенно изкарваните на КОДАК ГОЛД. Изкарвани са в различни студия в няколко страни.
И още нещо да споделя записани снимки на диск
поставени в джобове и кутии и не отварани 5-6
години също дават проблеми и трябваше да ги възтановянам с програма а 2 въобще не искаха да тръгнат. Това го разбрах като реших да си съхраня всички спомени на преносим хард. Същата работа се случи и като реших да си прегледам видеотеката от това време, като проблема не е в четящите устройства.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »