Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Направи си сам : Студио
Автор: dikimee   
Дата:   11-01-10 23:48

Привет! :)
Темата на заглавието е ясна : Съществува ли такова животно, или контрола над осветлението е запазена марка само за истинско фото студио?
Главната причина за всяко подобно питане е паричният проблем - ако можете да дадете малко информация как са тарифите с наема (на час ли е, на количество ползвано оборудване и т.н.) и дали би излязло по-скъпо от следния вариант:

Софтбоксове : От картон, покрит с домакинско фолио, лепенки и хартия за печене.

Рефлектори : Огледала (налични у дома), евентуално с оризова хартия за по разсеяна светлина. (Други предложения?)

Бял фон : Вместо плексиглас и подсветка, открих доста интересен начин (сигурно и друг се е сетил, ако е така извинете ме за "откривателството") за постигане на бял фон. Огледало, покрито с прозрачна хартия като дЕфузЕр (хехехе [ezik] ) и сложена перпендикулярно на оста на обектива. Със вградената светкавица дава перфектни резултати при всякаква сила на светкавицата и разположение на обекта, но дали номера би работил винаги.

Черен фон: Кадифе от най близкия магазин за платове, разположено максимално далеч от модела/предмета/нещото, което се снима. А ако няма достатъчно място възможен ли е друг вариант?

Относно как да боравя с тези неща ще изчета каквото намеря в интернет, но пропускам ли нещо важно и други полезни съвети?
Мерси предварително.

P.S. Модела, който си намерих, е на високо ниво, та искам и снимките да излязат супер (поне доколкото ми е във възможностите).


Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: asahi   
Дата:   11-01-10 23:54

Пропускаш размерите на помещението, височината на тавана и цвета на стените.
Ако искаш пробвай първо с някой по-непретенциозен модел, че да нагласиш ламбите.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: legop4o   
Дата:   11-01-10 23:57

Да използвам темата да попитам - имате ли идеи за направата на цветни гелове за светкавици? Така и не намерих оригинални такива за тези, които ползвам...

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: pefoto01   
Дата:   11-01-10 23:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: MarinY   
Дата:   12-01-10 00:14

Пефото, Е, как да нямаше! 10 лева струваше прекрасен, немски, дървен статив в орвото на Стамболийски!
П.П.То си беше много пари, ама ...[smilie3]



Публикацията е редактирана (12-01-10 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: Sumuelll   
Дата:   12-01-10 00:25

Дерзай. http://www.joeyl.com/ Тоя юнак в началото с едни самоделни боксове от кашони е започнал... както и повечето от нас де... всичко може да ти е от помощ. Бялата стена, черното перде, тавана нека си е 2.50, но наистина като за начало забрави за целия ръст. :)
Търпение, усърдие и много опити. Аз и повечето които няма да спамят, а ще т епосъветват нещо градивно така сме започнали.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: emo99   
Дата:   12-01-10 00:26

....интересна тема.И аз съм пред подобни проблеми.На Динафос цените са още високи.При тази криза не ми се дават 2000 лева за осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-01-10 00:31

За отражател може да се ползва едно фолио найлоново от сорта на станиолите, сребристо, лъскаво, продава се на квадратен метър около левче :) Абе материя като целофан за букети, само че с повърхност намачкана ситно. Не знам дали другаде го има, аз си го взех от един маркет тука и изглежда почти 1:1 с отражателите дето се продават в специализираните магазини, но още не съм го тествал :)

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: pefoto01   
Дата:   12-01-10 00:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: Sumuelll   
Дата:   12-01-10 00:51

Цените на Динафос не са високи ни най-малко, доходите са ниски за съжаление. НО човека и с нажежаема жичка може да стартира, вани за градината, големи листи паос... но в комбинация с последните да има под ръка и пожарогасител... Торбичките са и филти и рефлектори... според нуждата... огледалата също, бели тензуси, станиолчетата от цигарите... ех спомени спомени.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: MarinY   
Дата:   12-01-10 04:53

Пефото, [smile] аз пък пиша за '75-та.

Повечето от т.н. Lights modifiers и осветителни тела, като за начало, могат с малко усет и десни ръце, да се намерят в Бриколаж или подобните му магазини.
Е, Асахи ще каже за променливата им температура, друг ще спомене нестандартното бяло и т.н. (за което, по принцип ще са прави). Но това са си "детските болести" на фотографията. А както знаем много от тях, ако не ги преболедуваш, после е кофти.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (12-01-10 06:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: Davidoff   
Дата:   12-01-10 06:32

Бял фон : Вместо плексиглас и подсветка, открих доста интересен начин (сигурно и друг се е сетил, ако е така извинете ме за "откривателството") за постигане на бял фон. Огледало, покрито с прозрачна хартия като дЕфузЕр (хехехе [ezik] ) и сложена перпендикулярно на оста на обектива. Със вградената светкавица дава перфектни резултати при всякаква сила на светкавицата и разположение на обекта, но дали номера би работил винаги.

Тоя номер няма да го бъде. Експозицията няма как да се върже пък и сянката ще те побърка. Фона си иска отделно светене ако искаш да е бял (или някакъв друг различен от какъвто се получи). Иначе аз започнах с 3 светкавици с ръчно регулиране от по 40-50 лв от ebay. Фотоклетки за синхрона, листи пенополистирол за отражатели от Бриколаж (и до сега си ги ползвам). Чадърите също са на достъпни цени. Стойките са си проблем ама има гледам и по 40 лв вече, иначе stick in a bucket ала Дийн Колинс, тиксо в промишлени количества и т.н. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: Davidoff   
Дата:   12-01-10 06:41

Много важен елемент пропуснах! Отражател за табло на автомобил, бели са от едната страна, мачкано фолио от другата, сгъват се, гънат се, закачат се... разкош, пък ако има и асистенти да ги държат... още по-разкош [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: El_Fuego   
Дата:   12-01-10 09:45

Цветни гелове можеш да си направиш, като на цветен лазерен принтер си отпечаташ необходимия цвят върху прозрачки за шрайбпроектор. После си ги режеш до необходимия размер за осветителното тяло (стига да не е по-голям от 20х30 см (А4)).

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: asahi   
Дата:   12-01-10 09:54

В Динакорд има готови - не се хаби.
(Динакорд, не Дианфос).

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: Shmidt   
Дата:   12-01-10 10:43

dikimee

Незнам дали е добра идеята да си правиш нещата сам.

Всъщност аз точно от кашони , фолио , оризова хартия, дървени рамки и тунгсрам ламби с консервени кутии ( помните ли ги от доматено пюре) започнах.

Може би изхождам от позицията на човек , които вече няма време и затова предпочита готовите решения. В повечето случаи готовите решения ти дават повече свобода , удобство и качество на работа.

Цените им не са толкова високи ... имам предвид , че времето, което ти би употребил за направата на различните необходими елементи, ако го вложиш в печелене на пари - дори и със пот на челото, за да си закупиш готовите.

От друга страна , ако пък повечето неща ги направиш сам - това няма да те направи добър фотограф - но ще те направи добър конструктор.

Но - ако пък напреднеш във фотографията(пожелавам ти го от сърце) - в един прекрасен момент - а той ще дойде скоро (повярвай ми) това, което си направил ще ти отеснее. И ще остане в историята (мазата) ... искаш ли да ти дам ключа от моята маза ?.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: asahi   
Дата:   12-01-10 11:13

Ползата от "Направи си сам" е, че покрай правенето ще научиш някои неща за светлината, които иначе можеш да пропуснеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: dikimee   
Дата:   12-01-10 12:06

Блaгодaря зa интeрecнитe и ceриозни cъвeти (нямa нито eдно cпaм cъобщeниe в тeмaтa, дa нe повярвa човeк).
Идeятa c отрaжaтeлитe зa колa e доcтa хитрa - нe caмо чe имaт двe рaзлични повърхноcти, aми и ca по-лeки и eвтини от оглeдaло cъc cъщия рaзмeр и нaй-вaжното - нe ce чyпят :)
Зa бялото - custom white balance би трябвaло дa cвърши рaботa? (зa aвтомaтичния ce cъмнявaм) Или пък cнимaнe в RAW формaт + Lightroom?
П.C. Поcтвaм от тeлeфонa и имa лимит нa знaцитe (втф?), зaтовa 2ри поcт :/

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: martinrousev   
Дата:   12-01-10 12:09

Тук има много идеи.


Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: dikimee   
Дата:   12-01-10 12:17

Лaмпитe нe ca проблeм - поялник, контaкт, двa мeтрa кaбeл и рaзвинтвaм лaмпитe в къщaтa (фотогрaфиятa иcкa жeртви, пък и поcлe щe ги върнa нa мecтaтa).
A зa cтойкитe - почти вcичко би било полeзно (дaжe и дa го зaкрeпя върхy cтол), инaчe cъм зaмиcлил приятeли-acиcтeнти кaто нaй-добритe и подвижни "cтaтиви" (кaкво ли нe прaвят хорaтa зa eднa крacивa жeнa :Д )

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: Orhidgirl   
Дата:   12-01-10 12:35

Защо 2000?! Може и по-евтино https://photo-forum.net/forum/read.php?f=2&i=326369&t=326369
Фона си го спестяваш с един сив или черен плат залепен с тиксо на стената :-)))

P.S.
Идея как да си направиш светкавица за макро снимки http://slrphoto.narod.ru/ring_flash.htm



Публикацията е редактирана (12-01-10 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Направи си сам : Студио
Автор: legop4o   
Дата:   12-01-10 20:44

asahi - благодаря много :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »