Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Колко трябва да тежи един статив, за да го носиш?
Автор: munich   
Дата:   03-12-09 15:51

Тъй като съм на фаза "Стативи", преди да закупя последно такъв, ми стана интересно реално колко е теглото, което човек може да изтрае на една разходка в планината или обиколко на град.

Сигурно е специфично за всеки по отделно, но все пак има хора ползваши стативи плюс глава, които са над 4 кг, а други 1,3???

Къде горе-долу е границата за фотограф-аматьор?

Поздрави,

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: firebird   
Дата:   03-12-09 15:53

Според мен зависи от мерака и мускулната маса :)
П.П. Границата накрая най-често се определя и от парите.



Публикацията е редактирана (03-12-09 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   03-12-09 15:56

За аматьора всъщност всякакъв статив е излишен, бих казал ;-) Виж, ако кадрите ще ти носят пари, ситуацията се променя.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   03-12-09 15:57

Теглото на статива най-често има връзка с техниката която ще слагаш отгоре .


Без да си обявил комбинациите от тела и обективи няма как някой да познае верния ти отговор [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nik1   
Дата:   03-12-09 16:00

Автор: thomas
Дата: 03-12-09 15:56

"За аматьора всъщност всякакъв статив е излишен, бих казал "

Друга простотия няма ли да изръсиш?
[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: munich   
Дата:   03-12-09 16:12

Е, в моя случай става дума за Д90 и 70-300 в момента. За в бъдеще планирам 70-200.

Мен по-скоро ме интересува до колко едните 2-3 кг отгоре, които да мъкнем, се усещат много. Темата донякъде е свързана с тома дали има перфектен и универсален статив, или трябва различен статив за всяко начинение.

Интересно ми е просто Вие какви стативи мъкнете и къде усещате границата като килограми, незамисимо от системата - при различни ситуации. Носите ли изобщо статив пир туристическа обиколка на Лондон или друг град да кажем? Ако да, какъв?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   03-12-09 16:26

Манфротто.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   03-12-09 16:31

munich а ти помисли ли преди да пуснеш тази тема?
Знаем ли как изглеждаш, колко можеш да носиш, къде ще ходиш и пр.
Може да си го шибнеш в багажника на колата, а може и да ходиш в Хималаите с него... не можем да знаем това.

Иначе за мен оптималния вариант е около 2кг карбонов статив.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fove   
Дата:   03-12-09 16:32

Манфрото.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-09 16:34

Отговора на въпроса ти зависи от това с какво снимаш, къде го снимаш и колко можеш да носиш.

Има 2 важни момента - не винаги "по-тежък" значи "по-стабилен" и няма полза от статив, който не взимаш със себе си.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: SLR   
Дата:   03-12-09 16:38

При носенето на статив, голямо значение има и това, дали имаш възможност да го закачиш на раницата или чантата.

Определено обаче 2-3-4 кила отгоре си оказват влияние.

Като съм с кола го нося в багажника и го вадя при нужда, а като съм без кола гледам да подпра някъде самия апарат/може и да си направиш bean-bag, или нещо от сорта/.

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (03-12-09 16:43)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: munich   
Дата:   03-12-09 16:41

В темата не питам за себе си, а питам за Вас, така че по-спокойно!

Става дума Вие какви като тегло стативи носите при дадена ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nik1   
Дата:   03-12-09 16:44

Автор: munich
Дата: 03-12-09 16:41

В темата не питам за себе си, а питам за Вас, така че по-спокойно!

Става дума Вие какви като тегло стативи носите при дадена ситуация.


n1x0n ти е отговорил , а за мен няма да ти кажа[ezik]

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   03-12-09 16:53

Моят статив с главата е около 2.6 килограма. Направил съм му една презрамка, с която като го понеса, се търпи.

Помъкнеш ли се обаче с такъв статив и фототехника по планината... не е особено весело, ако не си във форма.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: munich   
Дата:   03-12-09 16:53

Аз на Никсън му благодаря много за това мнение и помощта досега за избор на статив.

Да кажем, че в случая ме интересува каква тежест е нормална при градска обиколка или излет в планината. В другите случай когато сме с коли, работата е ясна, че нямаме много предпочитания.

ПС: Стартирах темата именно за да не остава стативът в шкафа!



Публикацията е редактирана (03-12-09 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-09 16:54

2,5 кг. е грамажа, който лично аз влача без да ми пречи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   03-12-09 16:55

Да добавя - немалко път съм изминал пеша из града с този статив в ръка. Носи се. Не ми е откъснал ръката, но след известно време ходене става неудобно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   03-12-09 17:01

Между 2 и 2,5 кг е оптималното за носене тегло при снимане със стандартна техника.

Но както горе вече е писано не теглото е основния критерии за ефективност при употребата на статив.


Стабилността на монтираната техника е по-важна от теглото!


Теглото не винаги е гаранция за стабилност [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksietta   
Дата:   03-12-09 17:09

:) Старите дървени стативи знаеш ли ги - нося си ги от Княжево да Черни връх и обратно. И не ми пречи, дажи при сняг и на стръмно помага. Ама това си важи само за мен. На теб може и да ти дойде тежко, от къде да знам... :)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: munich   
Дата:   03-12-09 17:22

2-2,5 kg ми се виждат засега наистина средата. Дървен статив вече ми се струва доста голям компромис, но него дори трудно би могъл в самолет да пренесеш, за да го ползваш в чужбина без кола.

Над 3 килограма ми се струват вече доста при положение, че самата фототехника е около 2 кг в повечето случай.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Blackthrone   
Дата:   03-12-09 17:24

Качвахме Рила с една шерпа, около 2кг и мога да ти кажа, че при такъв преход всяко кило отгоре се усеща...но пък усилието се заслужава!
За мен до 2кг се понасят[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   03-12-09 17:25

@nik1
Нека кажем, че ти си аматьор. Тръгнал си да ходиш в планината и си носиш един апарат, да речем турбосапунерка или евтин огледално-рефлексен, защото си имАл бол пари и защото са ти казали, че така трябва (то че трябва, е ясно, но понеже познанията какво да правиш с хубавия апарат, са ти гола вода, всъщност полза от него няма, а точно обратното - само имаш повече прашинки във визьора и по матрицата, оттам - и на снимките). Би ли ми обяснил с какво ще ти помогне един статив в природата при това положение, освен ако не си тръгнал да снимаш специално залези и изгреви?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: munich   
Дата:   03-12-09 17:30

@Blackthrone:

То и при мен такива излети в планината са по-скоро рядкост - слабостта са ми осветена архитектура и панорамни снимки, но пък и в планината със статив се правят много добри попадения. И въпреки това ще се радвам да можа да взимам статива и при редките възможности да снимам на зелено.

Поздрави,

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   03-12-09 17:32

Понякога аматьорите имат по-скъпа техника от тази на професионалистите, недейте така...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   03-12-09 17:33

thomas, какво смяташ, че следва да правят феновете на HDR фотографията без статив? Какво да правят тези, които шият панорами? Да не забравяме за удобството на статива при ползване на градиентни филтри.

А как се снима според теб изгрев/залез от ръка примерно на f8?

Статив си трябва.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »