Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за работа на Nikon D90 със светкавици
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-09 19:43

Опитвам се да паля две светкавици Nissin Di622 с вградената в commander mode. За сведение тези светкавици поддържат CLS на Nikon, ако са закачени на апарата, но когато не са, могат само да се палят, без да им се регулира мощността директно от апарата. Апарата съм го включил в М режим, светкавиците се задействат, но веднага след снимката, настройката на апарата за скорост се променя, а аз точно това не искам. Пробвах с всички варианти на Assign AE-L/AF-L Button, но без ефект. Засега се получава, че М режима на D90 не е чист manual mode.
Опитах с RTFM, и чичо Гугъл питах, но отговор не намерих. Ще съм благодарен, ако някой ми помогне.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Seth   
Дата:   30-11-09 20:14

С каква скорост на затвора работиш? Знаеш ли си ограничението за синхронизация със светкавица на апарата, щото тук гледам че е 1/200 с допълнителен FP Shutter до 1/4000, който се включвал допълнително.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-09 20:22

До 1/200 и след това се променя примерно на 1/400 или 1/50.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Seth   
Дата:   30-11-09 20:24

И когато направиш снимка на 1/50, след това тази стойност се променя сама на колко?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-09 20:52

Е, това не съм гледал, но май си оставаше същата.Като че ли апарата преценява, че това е правилната скорост. Интересното е това, че променя само скоростта, а не и блендата. Безпокои ме това, че се променя още след първия кадър.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Seth   
Дата:   30-11-09 22:16

Добре, виж сега, фотоапаратът ти има ограничение на максималната скорост на затвора, която можеш да използваш със светкавици. Това се налага, поарди факта, че самият затвор започва да се движи твърде бързо и светкавицата няма възможност да "освети" целия кадър. Затова можеш да ползваш само скорости от 1/200 и надолу. Ти обаче си случил на апаратче и ако отидеш в меню e5 и избереш "Auto FP - ON", ще можеш да ползваш и скорости над 1/200. Толкоз са мойте познания по този конкретен модел, ровни се по книжлето на апарата за повече инфо :)
Успех!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GioX   
Дата:   30-11-09 22:29

Няма вариант сам да си сменя настройките в М режим !

Или поне не преди петАк



Публикацията е редактирана (30-11-09 22:31)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-09 22:33

Auto FP е на ON. Но аз искам сам да определям бленда и скорост, а не апарата както прецени. Благодаря за съдействието.
https://photo-forum.net/forum/smileys/smiley20.gif



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rhyan   
Дата:   30-11-09 22:48

Мда, не знам за Ниссин колко подържа CLS на никон, но ще ти кажа следното:

1. В ръчен режим D90 не променя нищо сам. Най-вероятно неволно си завъртял задната врътка докато преглеждаш снимките и от там се е получила промяната.

2. Относно FP и синхронизация на високи скорости. До колкото знам тази опция е възможна само с никонски светкавици поставени върху тялото или с кабел за синхронизация. Щом светкавицата се пали от светлинен импулс(разбирай да използваш вградената като мастър) си ограничен до 1/200. Нямам представа обаче как стоят нещата с две светкавици - едната за тялото, едната като slave, и тази която е на тялото в режим ФП. Трябва да се чете РТФМ до дупка.

3. АФ-Л/АФ-П бутона не ти трябва. Щом си на ръчен режим няма особен смисъл от него...Има смисъл в режим FV-Lock за да си изчисли предварително силата на светкавицата, но това работи само с ТТЛ, а нямам дори и идея дали сработва когато си в М режим на фотото.

4. За регулиране от апарата - прочети дали няма изрично някаква настройка за твоя модел светкавица. Nikon SB600 работи с D70 при точно определени настройки на светкавицата. Нищо чудно в РТФМ на Нисин да пише нещо по случая. В менюто на фотото можеш да настройваш режимите на отделните групи светкавици, и ако Нисин наистина подържа CLS би следвало да си 'говорят' на един и същи език. В противен случай те спасяват само ръчни настройки на силата на светкавиците.

Успех

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   01-12-09 01:03

Апарата съм го включил в М режим, светкавиците се задействат, но веднага след снимката, настройката на апарата за скорост се променя, а аз точно това не искам.

Предполагам имаш в предвид че преди снимката се сменят скоростите. Погледни си в exif-a на такава снимка.
Seth и rhyan каквото обясниха е точно. Сега пробвах и при мен. На М направих 1/1000 и като пуснах светкавицата, автоматично свали до 1/500 - колкото е макс. синхоронна скорост при мен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   01-12-09 08:03

Два дни ръчкане по менютата и питане по форумите успешно заменя 15 минути четене на менюала.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-09 09:10

Темата не е петъчна. Апарата снима със скорост и бленда каквито съм му задал. Веднага след снимката, обаче променя сам скоростта, без да пипам нищо по него. Виждам го във визьора, непосредствено след снимката. Т.е. следващата снимка я прави с нова скорост.
Rhyan, на апарата няма закачена светкавица. Ползвам вградената в commander mode, а двете Нисин са в slave mode. Когато не са на апарата тези светкавици могат само да се палят, без да им се задава EV компенсация от камерата.
Asahi, нямам навик да питам преди сам да съм се поровил. В друг форум, където не дават подобни на твоите съвети пишеше, че трябва вградената светкавица да е в ръчен режим, за да е и апарата в М режим. В този случай, пък проблемите с паленето се усложняват.
Using flash is a different matter as you can have the camera's exposure in manual but the flash in one of the automatic modes. If you which to experiment with full control even here you should set the flash to manual mode as well

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   01-12-09 09:24

Това че си в командър моуд на вградената за какъв ти е?
Слагаш я на М избираш си мощност и пуцаш. Ако си на скорост над 1/250 (или там колкото е макс синхронната на д90) много ясно че ще ти се мести.
Нисина ти, най-вероятно има умна фотоклетка която усеща префлаша, но какъв е смисъла да го ползваш този префлаш? Слагаш всичко на М, апарат, вградена светкавица и светкавица. Нисина сигурно има делител на мощноста, нагласяш както трябва и пуцаш, командър режима го забрави.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-09 09:29

В този режим лесно паля Нисина с вградената. Иначе трябва с кабели, фотоклетка или по радио. Имам само фотоклетка, но не е много надеждно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   01-12-09 09:42

Ох, той тоя Нисин е странна птица[smilie8] слейва пали само в иТТЛ. Не е подходящата светкавица за снимане откачена от тялото. Може би с хубава фотоклетка ще се справиш?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rhyan   
Дата:   01-12-09 10:17

mr_cras, някъде чичко гугъл изплю нещо от сорта:

'Цитирам по памет'

Ниссин 622 може да се ползва като оптичен слейв само ако вградената или командер светкавицата Е в TTL режим. Изрично е указано, че не може да работи с радиото вградено в тялото на апарата, ако командера не е ТТЛ.

Имаше още нещо дето не сработва с него, ама забравих какво...

Едва ли Нисина ползва префлаш-а на мастър светкавицата за да оцени колко трябва да светне, щото не знам как ТТЛ-а ще му каже колко да светне при положение, че радиото с апарата не може да работи. Явно Нисина е направен да не реагира на префлаш-а от ТТЛ, и тъй като в ръчен режим на командера имаш само 1 светване, Нисина го оценява като префлаш и не светва. Затова слагаш вградената светкавица в ТТЛ режим - не в командер ТТЛ, а обикновен ТТЛ и дерзаеш с ръчни настройки на Нисина.

Относно снимането и промянат на скорости - има нещо дето не е така. Ако наистина си в ръчен режим и не е вдигната вградената светкавица, можеш да снимаш както ти кефне - апарата не променя скорости и бленди.
Ако вдигнеш светкавицата веднага си ограничен до 1/200 от светкавицата.
В другите режими - приоритет на бленда или приоритет на скорост, нещата са много относителни и трябва да се внимава, особено с настройките на AF-L бутона.
Ако си в приоритет на бленда, АФ-Л бутона е настроен да заключва настройките, дори когато е пуснат, не си вдигнал светкавицата - тогава апарата снима с тази настройка докато не натиснеш пак аф-л бутона да ги изчисти.
Ако обаче веднага след снимката вдигнеш светкавицата, настройките от АФ-Л бутона се изчистват и апарата започва да мери сам. В този случай вече, ако не е достатъчна светлината апарата приема настройката в менюто за Minimum Shutter Speed. Обикновенно 1/60 по подразбиране, ако не си ръчнал нещо там.
Трябва да опишеш точно ситуацията, защото не вярвам в М режим апарата да променя нещо, освен скоростта максимум до 1/200.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   01-12-09 10:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   01-12-09 10:30

rhyan, такова нещо като радио вградено в апарата няма, иначе са така нещата.

Малко допълнение. Тази светкавица не поддържа CLS, а е съвместима с иТТЛ, което не е едно и също.
Излез от командър режима и си сложи вградената светкавица на нормален иТТЛ, нисина можеш да го ползваш в слейв режим като ръчно му определяш мощноста.



Публикацията е редактирана (01-12-09 10:45)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-09 11:30

didesignbg, точно така е. Лошото за мен е, че М режима на Никона при работа с външна светкавица, се оказва, че не е М. И пуснах темата с надеждата, че някой знае трик да се заобиколи това ограничение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rhyan   
Дата:   01-12-09 12:00

didesign, и е така и не е така.

от Д70 нагоре(д80, д200, д90, д300 и тн) апаратите са съвместими с Nikon CLS. И имат вграден радио канал за комуникация между съвмеситими устройства. НО слейвовете се палят със светлинен импулс. Комуникацията касае само настройки, които се регулират от тялото. Именно тази функционалност липсва на нисина.

ОБАЧЕ - никон цлс не подържа радио тригериране на светкавица. Т.е. няма такова животно като вграден в тялото аналог на Pocketwizard. Затова казвам и да и не.

Крас - такова животно дето ти казваш нема. Аз имам стара светкавица за Канон. Паля я с кабел през hotshoe на Д90. В М режим като сложа настройка 1/300 и бленда примерно 4 - кадъра става наполовина срязан от черна лента. Това е заради синхронизацията. Обаче не ми се е случвало апарата да ме върне сам на примерно 1/200 или 1/60.
Ако обаче паля с вградената и фотоклетка - не мога да вдигна скоростта на повече от 1/200.
И пак нищо само не се променя. Така че, убеден съм, че нещо не е така както казваш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   01-12-09 12:02

Тука вече не мога да се съглася, защото не съм забелязал да не е М.
Дай едно по едно:
1. Провери да нямаш включен клин - bracketing дет му викат на английски.
2. Виж си настройка е2, какво показва. Трябва да е сложена на ТТЛ. Не на commander mode!
3. Сложи врътката на М, вдигни светкавицата, настрой 1/125", диафрагма някаква. на горния панел трябва да виждаш надписчето ТТЛ и иконката за светкавичка.
4. Включи Нисина сложи го в слейв режим, отрегулирай си мощноста и снимай.
Скороста не трябва да ти мърда от 1/125", ако мърда има нещо гнило в Дания, а и в д90.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-12-09 12:04

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   01-12-09 12:08

rhyan, ще ти го кажа пак - вградено радио няма в никой Никон, независимо от модела. Има една ламБа дето излъчва инфрачервена светлина, това е. Поради тази причина трябва да вдигнеш светкавицата за ЦЛС, поради тази причина трябва да имаш пряка видимост между светкавиците в ЦЛС, и представи си по същата причина д2/3 хуz не могат да командват директно светкавици.
Относно променянето на скорост, разбира се че вдигането на вградената светкавица ще промени скороста. Ако си на 1/600 и отвориш вградената светкавица, апарата автоматично ще мине на максималната синхронна. Синхронизацията с кабел има много малка връзка с вградената светкавица[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ffwd   
Дата:   01-12-09 12:09

Rhyan, CLS работи със светлинни импулси - няма радио. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rhyan   
Дата:   01-12-09 12:18

Didesign,

Склонен съм да се съглася и ще проверя по книгите. Това обаче поражда следния въпрос у мен. Слагал съм SB600 с червения сензор обърнат така към фотоапарата, че няма пряка видимост между тях, да не казвам, че светкавицата беше отвън на предметна палатка, а апарата почти практически в нея - т.е. направо си имам прегада между двете. Променям настройки по силата на слейвовете и всичко си сработва като по часовник. Ако наистина се предава сигнала по инфрачервено лъчение би трябвало да съм снимал в огледална стая за да стигне въпросния лъч до сензора на светкавицата.

Някакви идеи или четиво да предложите по въпроса?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »