Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 paRodinal ?
Автор: caro-anton   
Дата:   14-09-09 17:55

Малко смешно звучи да се използват хапчета за глава като проявител, но много проявители съдържат р-аминометил-фенолсулфат, а парацетамолът е ацетаминофен, което вече не звучи чак толкова смешно...
Има ли хора, използвали този проявител като заместител на Родинал?

Ето я и рецептата

30 таб. Ацетаминофен (Парацетамол)
20 гр Натриева основа
50 гр Натриев сулфит (б)

до 250 мл вода

проявяване - като Родинал

NB! Получава се утайка, която се разбърква добре преди и тогава се взима желаното количество за разреждане. Трайност 90 дена. След забъркване трябва да се изчака 3 дена преди да се използва.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   14-09-09 17:57

Химик, кефиш [smilie24] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   14-09-09 18:16

При положение че има родинал в готова форма защо е тоя зор???

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   14-09-09 18:17

Допуснал съм жестока грешка, но просто съм разсеян - метолът не е аминометилфенолсулфат, а метиламинофенолсулфат.

Самият паРодинал трябва да стане на цвят розов. Не веднага, с времето.

Работата с чиста субстанция ацетаминофен изисква преизчисляване на необходимото количество (все пак в хапчетата има ексципиенти).

Хапчетата са от 500 мг. Има и такива от по 1 грам, там трябва да използвате по-малко хапчета.

Друго - май издържа повече на съхранение, ще видим колко над 90 дена... Ваньо казва - половин година. И аз ще пробвам. Ей, забравих да си "взема" от работа едно шишенце от 100 мл, че да си забъркам в него едно по-малко количество проявител... тюх. [shtrak]



Публикацията е редактирана (04-12-09 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivansky   
Дата:   14-09-09 18:20

в момента въртя с пародинал. 1:200
1:40 и 1:80 дават добър резултат. вече за четвърти път си джуркам, но сега ще реша окончателно дали с пародинал или със син неофин ще работя.
неофина има невероятна трайност и е лесен и евтин да си го направиш.
пародинала му дават 90 дни в плътно шише, но аз като поработя и шишето се поизпразни, отгоре му се променя цвета и мен ме смущава и го хвърлям.
неофина дори след 1 година в наполовина пълно (празно:)) шише няма промяна в цвета и в свойствата си. от опит го знам.
ще кажа как е филма.в момента проявявам агфа апх 100 аса. 5мл пародинал в 1000мл вода.
друго гадно при пародинала е, че има утайка в концентрирания р-р.
айде.....[beer]



Публикацията е редактирана (04-12-09 17:49)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   14-09-09 18:21

Некст,
зорът е да си джуркам ...
на мен работата ми е свързана с приготвянето на разтвори, така че един разтвор повече или по-малко няма да ми направят живота черен. Освен това, служебните разтвори ги правя на аналитична везна, с рН, с определено осмотично налягане, а домашните ги правя на една чудна везна ... и пак стават...

Освен това, представи си, че този проявител бачка точно както Родинал (за което не виждам пречки)... можеш винаги да кажеш... това е проявено с парацетамол!

Предполагам, това е доста по-добър проявител от онези с витамин С и кафе.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivansky   
Дата:   14-09-09 18:22

след забъркването стои леееко жълтозелен, а след 3 дни става розов.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   14-09-09 18:28

Ваньо,
мисля, че и двата проявителя са от ерата на големия формат и богатите на сребро емулсии. То ест нещо, което ние с теб понастоящем не работим с.
Бихме могли да ги използваме с нискочувствителни филми, класически кубични кристали, богати на сребро емулсии и ... среден формат.
Аз проявявах в Родинал Фома КВ и съм доволен.

Резкостните (контурните) проявители губят пополурност с навлизането на малкия формат и бързо-бързо биват изместени от дребнозърнестите проявители ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivansky   
Дата:   14-09-09 18:34

да. остротата на неофина е доста по-добра. но искам да видя как ще се справи пародинала 1:200. щракнах 10-ина кадъра и сега въртя.
навярно ще работя занапред със неофин, но като влезна в аптека се изкушавам да си взема и малко парацетамол.
аптекарката един път ме попита:
-к'во ше го прайш толкова бе?
- а, за туршия.
-ма тя са прай с аспЕрин!?
и аз и казах:
- ми да де.



Публикацията е редактирана (14-09-09 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   14-09-09 18:36

Баба влиза в аптека и гледа младото аптекарче...
- Баба, имаш ли аспирин?
- Имам, бабо.
- А дай ми тогаз.
- Колко да ти дам, бабо?
- Ми кат за 14 буркана туршия от 3 литра.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   14-09-09 18:37

За контактен печат - Родинал, така поне си мисля (понеже и аз съм на вълната Неофин-Родинал).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   14-09-09 20:55

http://www.foundphotography.com/2009/05/receipe-for-processing-film-with-coffee-aka-caffenol/

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   14-09-09 22:19

Дидизайн,
не сме толкоз изкукуригали като тоя чичо...

... все пак работим нормална чб фотография...

... ааааа.....

иначе мерси за линка, може и да го пробвам това... макар че бих си забъркал по-скоро ван дайк и да го оставя него да се експонира 1 седмица... какво и къде да снимам, че да може фотоапаратът да стои 1 седмица без някой да го бутне?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asenr   
Дата:   15-09-09 10:46

Чичото си го е оставил пред къщи и два месеца никой не му го е бутнал [smilie7]


http://www.foundphotography.com/wp-content/uploads/2009/04/2-month-exposure.jpg




Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: s_dyakov   
Дата:   15-09-09 16:44

тази рецепта за един филм ли :)

Не е ли малко вътрешно откъм инвестиция.

Аз ако трябва да набозя 600 мл. заради ролфилма колко хапчета трябва да надрънкам :))))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivansky   
Дата:   15-09-09 17:55

s_dyakov, това е рецепта за запасен разтвор.

след това си го разреждаш от 1:20 до 1:200.
вчера проявих филм с разреждане 1:200, 60 мин. при 21 градуса и се получи много добре, макар и да очаквах филма да е вял.
жалко, че нямам скенер да пусна един-два кадъра.
та ако разреждаш 1:200 от рецептата на каро-антон ще имаш 50 литра работен разтвор.
смятай по колко хапа на филм ти се падат [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   15-09-09 19:16

парацетамолът е 1 лв блистерчето, което са за 8 филма... ако искате точни сметки.

Ваньо, като копираш, пуски сканове на снимките. Да видим дали има разработка в тъмните участъци. Изобщо как се държи проявителят.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: neuromancer   
Дата:   15-09-09 19:23

"какво и къде да снимам, че да може фотоапаратът да стои 1 седмица без някой да го бутне? " - това се снима с пинхолка, слагаш някъде, затискаш с един камък да не мърда и това е
ама да не минават много хора оттам де, че не се знае кой ще си го хареса [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   15-09-09 21:25

Дяков,
Вземи си такава за 475 мл...

Аз си взех една КВ, която работи с 250 мл и проявявам 4 филма с 1 л проявител, без да го ползвам повторно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   16-09-09 07:45

Нека да доуточня, че разрежданията са като на Родинал... то ест тези 250 мл са за 25 филма (примерно).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: s_dyakov   
Дата:   17-09-09 10:34

caro-anton каква е тази за 250 мл?

моята е АП събира един реил за 120 рол филм и 2 за 35 мм, та трябва да го напълниш до 600 мл.

Мисля да навия два филма на един реил .. може би ще се съберат.
А иначе много ме няма по химията а и за филмите дето съм си ги накупил този девелопер не може да се използва за съжаление.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   17-09-09 16:28

Дяков, ти ме хвърли в музиката...
Тия рейли са спиралите, а девелопера е проявителя... куул...
Може да се ползва този проявител за твоите филми, стига да са черно-бели.
Ами дозата ми е Йобо и е за 35 мм филм и побира 250 мл проявител. То ест работи се супер удобно с нея. Имам и една друга Йобо, с удължителя побира 5 филма и 1250 мл разтвор. Препоръчвам ти тези двете дози, щото не е работа да се мацаш с 600мл на филм.
И не се занимавай да навиваш по два филма на сспирала, глупости да правиш...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: s_dyakov   
Дата:   17-09-09 16:44

Филма е черно бял - Rollei R3 трислоен: всеки слой отговаря на различна чувствителност. Та в зависимост от девелопера и времето за проявяване може да се докара от ИСО 25 до ИСО 6400 .. уж.

macodirect.de го разпродават на много добра цена.

Та това което четох е че Rodinal/paRodinal е повърхностен девелопер.. т.е може да активира само първият слой - т.е филма ще да става само за исо 200.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   17-09-09 17:01

Дяков, супер за Ролея... да, той се работи само с неговия си проявител. Иначе верно е между 200 и 400 аса, което си е похабяване на възможностите му в друг проявител.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: s_dyakov   
Дата:   17-09-09 17:18

събирам хардуера за проявяване/сканиране в момента.

ще ви постна снимчици после [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »