Автор: zoomaniak
Дата: 12-09-09 09:43
От преди десетина дни е тази статия. Но късно я засякох. Дано ви е интересна като четиво. Просто я споделям с вас...
България в европейския фотопроект “Дивите чудеса на Европа”
Фотографията до такава степен е навлязла в ежедневието ни, че трудно бихме си представили света без нея. Способна да пресъздава видяното и преживяното, тя допълва, а много често и измества словото. Затова и е сред най-мощните средства за привличане на общественото внимание. Такава е и целта на 66 европейски фотографи, запечатали в снимки неповторими образи от дивата природа на Стария континент.
Амбициозният фотопроект, наречен ''Дивите чудеса на Европа'', е инициатива на европейски природозащитни организации и започна през май тази година. В рамките на първия му етап под наслов Тhe Great Quest (Голямото търсене) 66 професионални фотографи обиколиха общо 48 европейски страни, документирайки уникални природни гледки. “България участва с фотографии от Дуранкулашкото езеро и Деветашката пещера”, разказва Константин Иванов от международната природозащитна организация WWF, българският партньор на проекта.
“Дуранкулашкото езеро е близо до Черно море – допълва той. – Оттам минава Виа Понтика, един от основните маршрути за прелет на птици по време на тяхната миграция от север на юг и обратно. Снимките са направени в края на месец март, когато в този район се събират хиляди птици. Деветашката пещера е другото диво място, избрано да представя България в тази изложба. Много хора ни попитаха, защо точно тази пещера е избрана за снимките. Причината е, че тя е обиталище на хиляди прилепи, които са застрашен вид.”
Разположена в централната част на Северна България, на 15 км от гр. Ловеч Деветашката пещера е една от най-големите пещери в страната с дължина 2442 м. и височина 60 м. Именно там се намира и една от най-големите прилепни колонии у нас. Тъй като този вид е под закрилата на Закона за биологичното разнообразие, пещерата е обявена за защитена територия. Инициативата “Дивите чудеса на Европа” показа, че на Стария континент все още има много недокосната природа”, отбелязват от WWF. Според ръководителя на проекта Стафан Видстранд, показването на чудесата на дивата природа ще стимулира хората да я опазват.
“Тези снимки ще бъдат показвани от догодина в една пътуваща изложба, която ще продължи цели три години – обяснява Константин Иванов. – Тя ще обиколи големите европейски градове и ще покаже най-интересните снимки, направени от фотографите. Европейският съюз си беше поставил много сериозна задача до 2010 година да спре изчезването на застрашени растителни и животински видове. Идеята е това да стане чрез европейската екологична мрежа Натура 2000, която е създадена именно с такава цел – да съхрани биологичното разнообразие. Унищожаването на природата трябва наистина да престане, защото самите ние сме част от нея. Трябва веднъж завинаги да разберем, че колкото повече унищожаваме растителния и животинския свят около себе си, толкова по-трудно става нашето оцеляване. Изследванията на общественото мнение в България показват, че 70 процента от българите смятат, че не се прави достатъчно за опазването на природата у нас.”
Добрина Добрева
www.bnr.bg
|
|