Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Тъмен кадър???
Автор: hertzov   
Дата:   09-09-09 00:13

Здравейте, предполагам, че за много от вас въпросът ми ще е елементарен, тъп и т.н. Ще съм благодарен, ако няма безсмислени отговори и заяждания. Благодаря ви предварително.

Снимам с Canon SX110 сис CHDK софтуер, знам че тъмният кадър се "изважда" при дълги експозиции в RAW и се използва за подтискане на шума. Въпросът ми е: Как да разбера (видя) кой е тъмният кадър и как мога да го използвам в последствие?

Благодаря Ви предварително за отговорите :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: swan_   
Дата:   09-09-09 08:48

Ако няма нищо на снимката, значи кадърът е тъмен. Ако е напълно черна, значи е много тъмен.:)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gam3ra   
Дата:   09-09-09 09:56

Човека пита за Dark Frame Subtraction - ЦЪК

hertzov - влез в CHDK менюто, подменю "RAW" и от там нагласи "Dark Frame Subtraction" на "Auto", така автоматично ще ти слага "тъмния кадър" в RAW-а при дълги експозиции и се справя добре, единствения минус е, че ще ти го напасва точно толкова време, колкото е и експозицията ти. Например ако снимаш 10мин експозиция, след тях ще чакаш още 10мин преди да направиш следващата си снимка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   09-09-09 10:04

Автор: hertzov
Дата: 09-09-09 00:13
> ... тъмният кадър се "изважда" при дълги
> експозиции в RAW и се използва за подтискане
> на шума. Въпросът ми е: Как да разбера (видя)
> кой е тъмният кадър и как мога да го
> използвам в последствие?

Той апарата сам си го използва, и едва ли можеш да го използваш за нещо по-различно. Идеята е, че "тъмният кадър" е има подобен шум като последния заснет кадър и различен шум от, да речем, петнадасет кадъра по-рано.

Иначе, снимай с капачка :)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HERTZov   
Дата:   09-09-09 18:42

Явно ще го оставя на "Auto", автоматично да си слага "тъмния кадър".

Благодаря ви за отговорите[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »