Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дайте идея за клин с повече от три кадъра
Автор: d_ave   
Дата:   08-09-09 11:44

Наскоро разглеждах едни HDR-и, генерирани от повече от три кадъра. Ще ми се просто за проба да си поиграя с такова нещо, та искам да питам за идея как най-успешно да наснимам няколко клина, с промяна на настройките между тях. Пробвах със статив, но като пипна апарата да сменя настройките и винаги го размествам по малко, като знаете какъв е резултата. Какво е решението, по-стабилен статив или има друга хитрина да оправям настройки без да отместя апарата?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   08-09-09 11:48

Използвай bracket функциите, свестен статив и пипай по-внимателно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   08-09-09 11:48

С какъв софтуер генерираш HDR?
Всички, които съм пробвал напасват много добре кадрите един върху друг, ако отклоненията са в границите на разумното. На нормален стабилен статив това не би трябвало да ти е проблем. Трябва доста грубо да пипаш, за да изместиш чак с толкова камерата като просто сменяш блендата с една врътка, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   08-09-09 11:49

Пробвай със софтуер за дистанционно управление на апарата! Ако има и лайф-вю, още по-добре.
Но, ще трябва да мъкнеш лаптоп и USB кабел.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   08-09-09 11:49

Слагаш го да прави клин от 5/7/9 кадъра и си ти[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   08-09-09 11:52

@: HSGeorgiev - при HDR най-неразумното нещо е да препоръчваш да се променя блендата!

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: s_dyakov   
Дата:   08-09-09 11:53

връзваш го към лаптопа си с USB кабел и ремуут шутинг.
и от там си сетваш настройките както искаш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   08-09-09 11:57

клина ми е само за 3 кадъра, за 40д иде реч. в смисъл преди като го пробвах бях още с 400д, с грип, на не много стабилен статив. сега пак ми се дори идеята и реших да питам за съвети:) live view-то на 40д ще влезе в употреба, определено! вече имам и по-стабилен статив, трябва да пробвам.
за генерирането ползвам photomatix, обаче ми се струва, че алгоритмите за напасване може да са малко по-добри - дори при генериране на HDR от един файл пак качеството пада доста. а и за HDR на исо повече от 200 (поне на 400д) и дума не можеше да става.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NeDDRaG   
Дата:   08-09-09 11:58

За HDR не се ли променяше само компенсацията?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   08-09-09 11:58

photostoykov,

спя! [smilie18]

техническа грешка [smile] - просто явно не мисля като пиша.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   08-09-09 12:03

При тази добра динамика на 40Д-то и три кадъра са много.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   08-09-09 12:11

asahi ясно ми е, ама ме човърка:) човърка ме за някакви направо невъзможни кадри, при които компенсацията трябва да е доста над +2 за да се изсветли тъмната част и доста под -2 за светлата. абе пример ти давам - залез фронтално със сгради на преден фон. сгградите са изцяло в сянка. слънцето се показва от облаци, но не е скрито в тях. съответно искам на най-преекспонирания кадър сградите да са преекспонирани, на най-недоескпонирания кадър слънцето да е като силует, съответно няколко междинни. просто искам 5-6 кадъра от тотално преекспонирано, до тотално недоекспонирано да събера в едно. знам, че няма особен смисъл, просто ме гложди идеята и искам да видя какво ще стане:) ясо ми е, че снимката за нищо няма да става, ама нали знаеш мерака е голямо нещо:)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitku   
Дата:   08-09-09 12:21

Е, няма как да стане без да ръчнеш корекцията на експонацията на ръка. Не знам как точно е организирано при 40Д, но просто като идея с най лесно организиране и най-малко пипане - например правиш два клина с по 3 снимки с +/- 2 EV, като за начална точка на единия даваш -2EV, а на другата +2EV. И ще получиш 6 кадъра с -4EV, -2EV, 0EV, 0EV, +2EV и +4EV... махаш едната 0 и стават 5 от -4EV, до +4EV, през 2EV. Би трябвало да стигнат. [smile]

P.S. Аааа, забравих - HSGeorgiev правилно е отбелязал да си смениш софтуера за HDR щом не може да донагласи кадрите ако са мръднали малко. Тези софтуерчета, които аз съм гледал си го правят без проблем туй. Например Photomatix Pro. [smilie24]



Публикацията е редактирана (08-09-09 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   08-09-09 12:23

три кадъра хич не са много. Перфектния случай е да не ти трябва подравняване. Ако трябва правиш го във фотошоп съхраняваш като хдр файл и го отваряш в фотоматикса за тон мапинг.
друга хубава програма за тон мапинг е Picturenaut. Ако не се справяш добре с Фотоматикса е защото не си прочел упътването, не заради нещо друго.
Това четиво е едно от най-полезните по темата за ХДР - http://www.naturescapes.net/072006/rh0706_1.htm

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   08-09-09 12:26

и аз това си го мислех и го пробвах тогава и точно като сменям експонацията го размествах. да добавим и силния вятър, и това, че снимах без спусък, считай къде отиват нещата:) иначе аз си мислех да местя експонацията не в двете крайности, ама през 2/3 примерно и така ще имам бая кадри. ще имам и доста повтарящи се де, ама в крайна сметка ще получа каквото искам. яд ме е, че не могат да се пишат скриптове за апарати:) иначе бих си направил скрипт, който да е като клин с няколко кадъра, тогава с бързото снимане на 40д ще става и от ръка това нещо. друго, което ми идва на ум е като направя нормален клин с raw файлове да извадя по няколко с различна експонация от самите файлове и да ги събера тогава, ама не съм сигурен, че ще постигна добър резултат.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitku   
Дата:   08-09-09 12:30

Ще стане и с изваждане на различна експонация от RAW... естествено няма да е същото качество, но - става. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   08-09-09 12:30

didesignbg благодарско за линка, хубаво четиво, което ще проуча добре! забелязах, че моя photomatix изглежда по различен начин, някаква идея това каква версия е? предвид копирайта от 2006та явно е нещо по-старо от това, което ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   08-09-09 12:31

За Canon 40D спокойно ще минеш и с инсталирано на лаптопа DPP!
Успех!

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   08-09-09 12:34

ти недей, че аз имах щурата идея да сложа софтуера за снимане на видео на ЕЕЕ-то, което да сложа в една чанта за рамо и да снимам видео с 40д-то:))) само че ЕЕЕ-то май няма да има толкова сила да крепи нужното количество кадри в секунда за гладка картина. иначе ми се струва доста откачена идея:)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   08-09-09 13:13

ДПП не вади добре динамиката. Препоръчвам ДхО
За ремуут шутинг е по-добре с DSLR Remote Pro

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marrio31   
Дата:   08-09-09 13:55

това с видеото на лаптопа ЕЕЕ звучи интерсно,може ли да кажеш със какъв софтуер си пробвал,може и на лични[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-09-09 19:51

Зимаш три кадъра вадиш ги на хартия и ги слагаш на клин на секцията [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »