Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: markishky   
Дата:   09-08-09 21:37

Традиционно напомняне за предстоящите Персеиди, с максимум на 11 срещу 12 август. Наблюдавайте след полунощ. Луната ще е около последна четвърт и малко ще пречи, но при добро време и с добър късмет може да се види/заснеме нещо. Всъщност - те вече са активни и всяка ясна нощ прелитат доста метеори.

Традиционните съвети за снимане - от тъмно място, при ясно време, със широк обектив. Видимо ще изглежда, че метеорите ще долитат от североизток около и след полунощ (радианта е в съзвездие Персей), но това не значи да насочите апарата на там. По-добре - по-встрани от радианта.

На мераклиите - успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: vlex   
Дата:   09-08-09 22:22

Супер, мерси за инфото. Дано успея да "хвана" нещо [smilie25]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: apollo   
Дата:   09-08-09 22:24


http://i143.photobucket.com/albums/r148/apollo75/IMG_5875r3.jpg



Хайде един от изминалата нощ профучаващ през черпака на Голямата баба меца... траекторията му идеално пресича радинта на метеорния поток... чист Персеец [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: markishky   
Дата:   10-08-09 20:21

Абе прави ми впечатление че тази година са повечко болидите - ярки с тлеещи следи.
Тази вечер също е препоръчително да се гледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: bobihot   
Дата:   10-08-09 20:27

Ами като си спомня на Пирин как осветяваха склоновете...

Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: neuromancer   
Дата:   10-08-09 20:37

я кажете от южното полукълбо дали ще се виждат? някъде 20 градуса ширина. да знам има ли смисъл да ходя извън града и да дебна

Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: bobihot   
Дата:   10-08-09 20:57

Ами гледай да ни кажеш [smilie25]
Те са мн ярки, та може и от неосветено място да се зяпат- в случая гледай да имаш изглед на север

Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: markishky   
Дата:   12-08-09 02:45

Ами за 20 южна ширина става малко трудно... радианта в Персей е на около 58 градуса деклинация (височина северно над небесния екватор), туй значи че теоретично можеш да виждаш метеори на 90 градуса спрямо тази посока, или това идва до към 32 градуса южна ширина. Ти казваш си на 20... ами трябва повечко късмет и гледай на север. Предвид че има и Луна, си трябва повече късмет... бе я по-добре недей излиза извън града, че да не те е яд ако не видиш нищо!

Иначе сутрешното небе сега е доста красиво: Венера много ярка - като Зорница, Марс също се вижда, Юпитер - също много ярък на югозапад, Плеядите, Орион, а сега и в следващите няколко утра може с боникъл да се гледа как Сириус изгрява около 45 минути преди Слънцето - хелиакален изгрев (точният хелиакален изгрев за БГ беше на 3 август, а на това което се вижда сега имам снимка на https://photo-forum.net/i/742638 ). Един бинокъл е достатъчен за да видите доста работи сега.



Публикацията е редактирана (12-08-09 02:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: cx   
Дата:   12-08-09 20:48

Въпреки пречещата Луна и градските светлини (бях на един усамотен хълм, но все пак в града) Персеидите се виждат. Видях може би десетина и то без да съм се взирал, защото през повечето време бях зает с фотоапарата :) От тях 3-4 бяха много ярки. Така че дори и в не толкова добри условия става за гледане. Проблемът е със снимането - да уцелите точното място и точния момент :)


Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: Славов   
Дата:   12-08-09 20:53

В СЗ облаци .....[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Идват Персеиди на 11 срещу 12 август
Автор: bobihot   
Дата:   13-08-09 22:02

Kъм 2:30 видях 2 почти един след друг след половин часово чакане- спомням си преди когато и да погледнех падаше някой...
2-рия беше ярък и се раздели на няколко части. Незнам защо пишат че са синкави, а винаги ми се струват жълти?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »