Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: sunwoman   
Дата:   09-08-09 19:46

Моля помогнете ми с мнения за предимства и недостатъци на Canon 500D и Pentax К200D. Колебая се между тези два фотоапарата. Кой да си взема?


Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: джъмбо   
Дата:   09-08-09 19:49

пентакс предлагат по-евтина по-висок клас оптика в последствие....

май така беше преди година две....

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: sunwoman   
Дата:   09-08-09 19:53

А какво ще кажеш за телата? Кое е по-добро?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: джъмбо   
Дата:   09-08-09 19:55

не знам.... толкова ниски класове не съм пробвал....

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: sunwoman   
Дата:   09-08-09 20:03

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: джъмбо   
Дата:   09-08-09 20:04

ако канона има видео то.... вземай :-) любителите се радват на таз опция [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: bioma   
Дата:   09-08-09 21:19

Има хубаво видео 500D:
HD 1920 Full 20 fps
HD 720 30 fps

Виж това:
http://www.youtube.com/watch?v=vaY56VwlcYM&feature=related



Публикацията е редактирана (09-08-09 21:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-08-09 21:28

Се тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: peter_s   
Дата:   09-08-09 22:09

500d го има по магазините, а к200d къде ще намериш?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: Славов   
Дата:   09-08-09 22:15

Грабвай Канона .....

По-нов
Повече МП
По-лек
По-голям дисплей и по-качествен
По-високо ИСО
Има видео
ЛЙ батерия
Повече фпс
CMOS

-Няма стабилизация

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: bioma   
Дата:   09-08-09 22:47

Цена на Канона в Германия колкото 450D тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: mbs   
Дата:   09-08-09 23:43

Снимам с К200D от близо половин година. Какво ми харесва:

При първи допир – много солидно усещане за стабилност; като конструкция е много здрав. В същото време – компактен. Това, доколкото знам, е най-малкото водо/прахо и пр. защитено тяло от произвежданите до сега.

При работа – по отношение на меню или изнесени по тялото копчета е лесен и удобен за работа. Харесва ми, че мога да превключа от RAW в JPEG без да отделям око от визьора, само с натискането на едно копче, изнесено встрани до обектива. Програми и режими на снимане – има повече, отколкото на мен ми трябват. Реално използвам 2-3 режима – Α или Av в зависимост от това с какъв обектив съм. Дисплеят е оптимален за работа при всякакви условия – достатъчно ярък е, не е много малък, за да се взираш в изображението, не е и много голям, за да хаби батерията. Горният дисплей – изключително полезен. Всичко най-важно ти е пред очите по всяко време. Харесва ми, че тялото има функцията за почистване на сензора от прах (налага се, особено ако сменяш обективи по-често). Не че не се налага веднъж на година/две да се чисти и механично, но... зависи и от начина и условията, в които се ползва техниката.

За батериите – харесва ми това, че по всяко време имам заредени. Имам и апарат с литиево-йонни. С последния ми се е случвало да пропускам моменти (и цели периоди) за снимане, заради батерия, която пада в последния момент. Тогава просто си носиш апарата като камък на шията – абсолютно безполезен. При К200D не ми се е случвало.

При снимане – за мен шейкъра (SR), или стабилизацията на матрицата е много, ама много важно предимство. Има ситуации, в които тази екстра може да спаси кадъра. Не се замислям да търся стабилизирани обективи, защото с това тяло реално всички са. Харесва ми също, че мога да видя и настроя JPEG изображението като контраст, яркост и пр. режими, преди реално да го заснема. Използвам няколко ръчно-фокусни обектива от доброто старо време и съм доволен, че имам режим, с помощта на който – с натискането на един бутон само – имам коректна експозиция.

За снимките – цветовете. Нямам думи. Много съм гледал/слушал/чел за цветовете на Pentax, но и самият аз вече съм убеден, че има нещо много характерно. „Живи“ са. А това ме радва. Рядко ми се налага да обработвам после (а и не обичам).

На този етап всичко, което мога да искам от едно тяло, го имам.

Какво не ми харесва: ... За сега нищо. Визьорът не е като на стария ми Зенит, но в рамките на 100 лв това може да се промени (клин+увеличител). Не ми липсва, че няма видео. Имам видеокамера от доста време и за мен нагласата за видео и за фото са две отделни вселени. Не бих вадил снимки от видеокамерата, и не бих правил видео с фотоапарата. Понякога бих искал дисплеят да може да се върти във всички посоки, но от опит с друга техника знам, че тази „пластичност“ след година-две вече не е същата. Повече бих се радвал ако горният дисплей имаше "подсветка".

Ами това е, с няколко думи. Няма съвършени тела, но това просто върши работа! Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: jorro_z   
Дата:   10-08-09 13:03

И двата модела са достатъчно добри като за първо тяло, ще трябва просто да свикнеш с този, който си избрала.

Друг е въпроса, че доста често при избора се взимат под внимание неща, които обикновено нямат пряко отношение към самата снимка.

Например: форма и усещане на тялото, наличие на горен дисплей, изнесени копчета на тялото за настройки и т.н.

Така че, от известно време насам споделям мнението, че първоначалния избор на дадена марка (дори даден модел от марката) се свежда до един от двата генерални приоритета:
1. Как се снима със тялото+обектива (т.е. удобство при снимане).
2. Какво се получава накрая (т.е. качеството на заснетия кадър).

И двете са доста субективни, макар че 2. е по-сравнимо с резултатите от другите марки. 1. е сувсем субективно, и ще трябва сама да провериш.

Конкретно:
Аз също съм с Пентакс, само че модел к10д, и също съм доволен и от 1. и от 2.

Най-голямото предимство на Пентакс, пред другите марки, е че можеш лесно да ползваш стари ръчнофокусни обективи. За някои хора (мен), това е голямо удоволствие. Дори използвам съвременните АФ обективи, с изключен АФ, само на ръчен. За други хора си е мъка и неприятно. (свива рамене)

Предимство доскоро беше и това, което казва Джъмбо, във втория пост. В момента не е точно така, от около 2 месеца. Да се надяваме, че това е временно, но.... кой знае. На мен лично не ми пука особено, от повишаването на цените на новите обективи, понеже така или иначе, скоро такъв няма да си купя (имам предвид ДА* 50-135/2.8 СДМ).

От друга страна, при Канон за сравнително малко пари, можеш да събереш няколко твърди светлосилни обективи, като например 50/1.8 или 85/1.8, което засега при Пентакс нама как да стане (освен ръчнофокусни, или Сигма, което също не е лош вариант). Това пак зависи, от твоя начин на снимане, както и от това, кое ти допада да снимаш повече.

А ако възнамеряваш основно да го ползваш със китовите обективи, или дори със зумове от среден клас, просто игнорирай 2. от моя пост, и на базата на личен досег с апаратите в магазина, виж кое тяло ще ти пасне повече по 1. Както казах, това е почти изцяло субективно.

И само накрая: Ако случайно се притесняваш, че марката Пентакс, бивайки оплювана доста често, и не толкова популярна като Канон или Никон, няма да може да ти дава това, което ще ти даде Канон - не се притеснявай. В този клас може да се окаже, че ще ти даде дори повече. Разбира се, Канон 1ДС и Никон Д3 са съвсем друга бира, но някои хора понякога изпадат в заблудата, че който и да е модел Канон или Никон, е по-добър от който и да е модел на Пентакс, или Сони, или Олимпус, само затова, че е Канон или Никон (т.е. заради марката).

То затова си има и условни класове.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: splendor   
Дата:   10-08-09 13:38

Ако случайно си вземеш канона си преготви две-три филийки хляб, че според гурото на фотоапаратите(ПД), канона бил мармалад [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: kiraca   
Дата:   10-08-09 18:44

имах подобна дилема преди време, купих 450 д и съжелявам - хубаво тяло, но няма хубави и универсални обективи на съизмерима цена...
при пентакс и при никон е друго - мисли за това какво точно искаш да правиш с камерата, ако е за ала - бала, няма значение - всички правят едни и същи снимки в този жанр... ако е за нещо повече - мисли, мисли и се съветвай защото разходите предстоят[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: otvorenia   
Дата:   10-08-09 19:00

splendor не го плаши човека с (ПД) това че е активен тука и добър фотограф не значи че е най големият разбирач на техника. Всичко е строго индивидуално.
Специално за Канон:
има едно качество което честно да си кажа ме задържа най вече при тази фирма - лесно се продава.
500Д е тяло с по-голяма резолюция и от 5д2 на кв.см. и вади на показ всички недостатъци на обективите. Единственият зум обектив е 17-55/2.8 IS с който няма да се разочароваш и в пълна степен ще се разкрият възможностите на това малко тяло.
Недостатъците:
този обектив е скъп. В базара върви 1500 - 1550лв
Доста е голям за това тяло 500Д, балансира се добре на 50Д



Публикацията е редактирана (10-08-09 21:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: sunwoman   
Дата:   10-08-09 22:10

Благодаря на всички, които писаха и ми помогнаха. След големи колебания все пак се спирам на Canon-a.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво да избера: Canon 500D или Pentax K200D
Автор: burnmaster   
Дата:   11-08-09 13:06

Много хубави тестове има на главната страница на ФФ.
Жалко че не ти се дава възможност за сравнение.
Избора ти е добър.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »