Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Полезни съвети за лентите
Автор: nedelcho   
Дата:   20-07-09 13:29

Тук предлагам да слагаме полезни съвети за лентите - кои са най-най, кои са тези, които всеки може да си позволи, кои за каква ситуация са и т.н.
Ще бъде много полезно както за мен така и за много други... предполагам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: asahi   
Дата:   20-07-09 13:45

Ще си умрете от скука в тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: CanoniO   
Дата:   20-07-09 13:51

TDK GX50-60B бяха добри за времето си...



https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/rnkk9886.JPG


http://www.randallareed.com/Tape%20and%20Reels/TDK_GX50-60B_7_001.JPG





Публикацията е редактирана (20-07-09 13:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: nedelcho   
Дата:   20-07-09 13:53

Аз се интересувам основно от негативни филми с машинен процес на проявяване.
Диапозитиви, плаки, голям формат, ръчно проявяване не ме интересуват... за сега [smilie5]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: ivan.draganov   
Дата:   20-07-09 14:56

Коника Центурия 400 аса е доста универсален и евтин филм ,особено за сцени с по-приглушена светлина [smilie24] Все пак е масов и евтин филм ......[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: Пешо   
Дата:   20-07-09 17:47

Аз не познавам хора дето снимат на лента

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: harvester_vn   
Дата:   20-07-09 18:51

Ами за лятото навън Kodak ProPhoto 100, има го навсякъде, цената е прилична, качеството добро.
За по-специални случаи, Kodak Portra 160vc, но трудно се намира.
Чувам че доста хвалят Kodak Ektar 100, но не съм го пробвал.
Черно бяло, Ilford XR2 super 400 или Kodak Pro 400 BW.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: da.fo   
Дата:   20-07-09 22:20

1.Съхраняването на лентите да е в хладилник и преди снимане да се вадят поне 2 часа по рано за да могат да се темперират.
2.Заснетите филми да се проявяват колкото се може по рано.
3.Зареждането на филма да става на сянка за да не влезе макар и малко паразитна светлина(която би могла да унищожи първите няколко кадъра) през процепа на касетата.
4.Всеки заснет филм ако не е върнат от фотоапарата целия в касетата да се откъсне опашката му за да не го заредим повторно.
5.Да не се оставят фотоапарат,филми на пряка слънчева светлина през лятото(особенно на задното стъкло на автомобил)тъй като черните предмети привличат слънчевите лъчи и се загравят много повече.
6.Ако заснемем филм до средата и после решим да го извадим и някога отново да го заредим - непременно да го бележим до кой кадър е заснет а при повторното зареждане да прескочим един кадър за да сме 100% сигурни , че няма да има застъпване.
7.При всяко зареждане на нов филм е добре да огледаме гнездото за касетата, затвора, ролката за навиване на заснетия филм за евентуални парченца от филм, косми, пясък и други боклуци.
8.Ако имаме филми с изминал срок на годност и искаме да ги заснемем е добре да направим тест/клин за да знаем на колко аса/дин отговаря дадената партида.

Ами това се сещам ....може предполагам да се изпише цяла кофа с мастило в тази тема.


Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: nedelcho   
Дата:   21-07-09 11:25

Да.Фо - за такива съвети говорих аз.

А за push на филм някой може ли да ми каже нещо.

Снимах с едно Фуджи с изтекъл срок на годност от преди 2-3 години. Съвета на бившия собственик беше да го пушна на 800 за да избегна проблема с остаряването.

По тази логика мога ли да пушна един 200 или 100 асов филм със 100% надолу (за 100 и 50 аса) и как ще се отрази това на качеството на филма?

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: ivan.draganov   
Дата:   21-07-09 13:59

Аз от 1 г. снимам само на филми с изтекъл срок на годност . Вместо на 400 ги снимам на 300 и на 200 АСА ,в зависимост от светлината все пак . Забелязвам лека промяна в цветовете ,която лично мен не ме дразни ,но зависи от предпочитанията ти все пак. За по-сериозна работа използвай филми с гаранция [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: nedelcho   
Дата:   21-07-09 14:14

Каква е разликата в цветовете - по-бледи, по-хубави?

И мога ли да пушна нормален 100 асов филм на примерно 50 аса и да получа добра картина?
И ще имам ли същата зърност или ще се подобри поне малко картинката?

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: CanoniO   
Дата:   21-07-09 14:32

Ако ти харесва думата "пуш", то трябва да се съобразиш, че има и друга - "пул"...

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: ivan.draganov   
Дата:   21-07-09 14:47

За цветовете ,понеже снимам само на Коника ,ами леко зеленеят ,или са по-студени ,особено ако снимаш природа ,да най точната дума е по-бледи . 100 аса го снимай на 80 според мен ,а най-добре с първият филм си направи проби на различна чувствителност и при различна светлина ....

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: caro-anton   
Дата:   22-07-09 12:33

писах нещо, ама бяха глупости, трия ги.



Публикацията е редактирана (22-07-09 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: pstoev   
Дата:   22-07-09 13:05

при колко градуса започва да се променя хим състав на изтекъл филм(да се прецаква)има ли някави пинизи за съхраняване на изтекли филми,без хладилник за ден два че и повече...на мен ми хрумна хладилна кутия с лед така може до ден,а повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: caro-anton   
Дата:   22-07-09 13:37

Филмът си старее и при ниска температура. Окислява се от въздуха. Това променя багрилата.
Най-добре - купуваш си филми в срок, замразяваш ги при -20 градуса. Така могат да изкарат 20 години без да им мръдне качеството. Поне от кодак така казват.

защо изобщо говорим за филми с изтекъл срок?

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: pstoev   
Дата:   22-07-09 14:22

значи не топлото влияе на емулсията а въздуха(кислорода,въгл двуокис или кое...)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: caro-anton   
Дата:   22-07-09 14:43

И топлото, защото скоростта на химичните процеси се увеличава с увеличаване на температурата. Има един закон, резултатът е, че при фотографията разлика от 10 градуса променя скоростта около 3 пъти - поне при тези реакции, които се използват.

няма смисъл от теория, важното е да се снима на пресен филм.

Тук Лук Лукас би подскочил високо...

Може на стар филм, но трябва да си майстор и да разбираш... Става ли, Лу? [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: da.fo   
Дата:   22-07-09 22:39

Колкото филма е с по голяма чувствителност толкова срока му на годност е по малък.Това означава , че самия производител препоръчва да се внимава с тези филми. Цветните филми са 3/4 слойни за разлика от чернобелите. От физиката знаем , че слепени две плочки с различен материал(сребро/мед) след няколко години - 5/6 се забелязва движение на молекули от единия материал към другия. Така става и още по лесно с цветните филми - слоевете си разменят молекули ...или с две думи цветовете се смесват...и става една боза [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: miton   
Дата:   23-07-09 00:36

След като изчете всичко това, ако няма да снимаш астрофотография с експонация над 5-6 мин. изхвърли филма и снимай с дигитален апарат, е ако те гони носталгия е друг въпрос

[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: 35MM   
Дата:   23-07-09 17:18

Новият ЕКТАР 100 е прекрасен филм. Вече го има и в Рол формат и може да постигнеш зашеметяващ детайл на кадрите си точно с него. Наситен е обаче и не се препоръчва за портрети.
За портрети си има ПОРТРА - ВЦ и НЦ. Първия е по-наситен - например за снимки на модел на открито сред природата за да постигнеш наситени цветове на самата природа. Втория е по-неутрален.
Филмите с изтекъл срок на годност ти вършат чудесна работа ако крайния резултат ще се гледа в Ч/Б. Или ако искаш да си гледаш само ти снимките за не се срамуваш като те питат кой ги е снимал.
Ето пример за Ч/Б от цветен любителски АГФА Виста 200 с изтекъл срок 2006 год. сниман на 23 Юни тази година с руски фотоапарат от 1975 година (Струва 30 лв заедно с калъфа си от хубава кафява естесвена кожа).

https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/ekoa7791.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/158/m_1246451638_1.jpg



Знам, знам - дъгите в дясно. От ресайза надолу във ФШ са. На скана ги няма.



Публикацията е редактирана (23-07-09 17:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: 35MM   
Дата:   23-07-09 17:31

Ето кадъра в цветно. Специално на мен тук в тази ситуация си ми харесва тоналността на цветовете с изтекъл срок на годност:

https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/irbx3159.JPG


http://www.photodom.com/new_fotos/2009/07/02/1429211.jpg




Публикацията е редактирана (23-07-09 17:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: pstoev   
Дата:   23-07-09 21:10

забелязъл съм че като изтече срока и филма избива на зелено :)35мм това с какво е сканирано,безобразно качество(с телефона на стклото [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: nedelcho   
Дата:   23-07-09 23:38

35мм - каква е цената на Ектар 100 и на портра BC/NC във фотоателиетата? За негатив говоря.

Отговори на това съобщение
 Re: Полезни съвети за лентите
Автор: pstoev   
Дата:   24-07-09 00:45

под 15лв няма да намериш,пробвай с profoto 100,200...за около 6-7лв
от ефтините съм фен на fuji superia и konica vx,имат характерна хармония около сините и виолетовите...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »