Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: vlex   
Дата:   26-05-09 00:51

Имам следния проблем при 40д: Дори на исо 1600 изкарва недоекспониран кадър... И го изкарва все едно е EV -1 или дори повече...[smilie10] Някой ако има акъл да дава, ще поемам. Махнал съм компенсация на експозицията, филтри няма, обективите, с които пробвам, са все канонски (28-135 is usm, 70-200 4L usm) и проблемът е на лице, така че момент да не се разбират тялото и стъклата е отписан. Аз съм стъписан и потресен... Идеи всякакви поемам...[smilie11]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: mike74   
Дата:   26-05-09 01:05

ми освен +1EV компенсация, какво друго?
Но много странно, 40Д си е супер апарат, да няма някакъв проблем?
Има ли някакъв firmware update, официален на Цанон да го "ъпдейтнеш" за всеки случай?

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: vlex   
Дата:   26-05-09 01:19

Тялото не е мое - взех го на заем от един приятел, но много странно се държи. Каза, че не го е ъпдейтвал и фърм-а му е 1.0.8. Честно казано не ми се ще да му пипам по апарата, за да не взема да оакам нещо по неговите настройки. Подозирам, че е настроил нещо не както трябва и затова кляка така. Иначе пробвах и с +2 EV обаче пак излизат мрачни или просто дърпа дълга експонация... Ще пробвам утре на светло, защото сега се мъча на сумрак, обаче ебаси исо 1600 и пак да изкарва на бленда 3.5-4 времена за нормална експонация от порядъка на .8"-1" [smilie10] За справка - фз50-такът ми изкарва на същата "сцена" за бленда 4 и исо 100 време от порядъка на 2-3 секунди. Но нека не забравяме, че едното е апс-ц матрица, а другото 1/1.8" и че едното е исо 1600, а другото исо 100 [smilie11] Направо ми иде да се метна от балкона...[smilie2]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: jivkojj   
Дата:   26-05-09 01:32

Няма ли това 40д нещо като ресет на настройките за снимане? Никоните имат изнесени на 2 от копчетата си 2 зелени точки - като ги натиснеш и всичко се връща на такива по подразбиране. Направено е именно за това - като ти трябва бързо камерата - да не се чудиш кое не е наред.
Според мен и 40д трябва да има подобно нешо.

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: ssolup   
Дата:   26-05-09 01:52

Може вграденият светломер да е в неподходящ режим на мерене?



Публикацията е редактирана (26-05-09 01:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: vlex   
Дата:   26-05-09 01:57

Хмм... ресетнах настройките до фабрични, но не променя нищо. Меренето е на центърално. Ще си поиграя със заоните на мерене и дано утре на светло всичко е ок, че имах големи планове за това тяло... Мерси, хора, а сега от мен лека ви нощ.

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: vlex   
Дата:   26-05-09 08:45

Може би просто е било твърде мрачно, ма пак ми се вижда малко странно... Днес ще мина да пощракам из града по светло да видим как ще се изяви. Благодаря на всички отговорили :)

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: Минко   
Дата:   26-05-09 09:01

Дата: 26-05-09 00:51

Имам следния проблем при 40д: Дори на исо 1600 изкарва недоекспониран кадър...

---------------------------------------------------------

я виж проблема да не е в теб първо, щото като чета кво си написал, натам май клонят нещата[smilie3]
иначе успех, дано направиш добри кадри[smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: vlex   
Дата:   26-05-09 09:21

Дефинирай къде у мен може да се корени проблема? Сумрачен кадър (разбирай 1 60-ватова тунгстен крушка на около 7-8 метра от мен в стая около 25 квадрата) фокусирам на осветена пряко от лампата точка, а кадърът излиза напълно черен. Все пак съм показал и представителна извадка - сравнение с фз50, което е още по-фрапиращото. И не разбрах кое конкретно в писанията ми те смути [smilie5] Ма нейсе. Мерси за пожеланията и всичко най.

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: asahi   
Дата:   26-05-09 09:41

Обяснио на каква програма и режим на мерене снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: veso01   
Дата:   26-05-09 10:32

Колеги , в основата на повечето дигиталки е заложено да недоекспонират с около 1/2ф .
Ако недоекспонира с толкова е нормално ако правиш всичко правилно и ти бяга с повече значи Хапарата нещо се бъгнал [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: harvester_vn   
Дата:   26-05-09 10:49

vlex написа:
фокусирам на осветена пряко от лампата точка, а кадърът излиза напълно черен.

На мен това ми се струва почти нормално. Сигурен ли си че меренето е централно, а не спот?

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: Canon   
Дата:   26-05-09 10:54

Я качи кадри с ексиф. Това което си писал означава, че не ги разделяш - "измерването" е стойностите, а "черния кадър" може е от експонацията, която пък зависи от затвора и блендата...

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: vlex   
Дата:   26-05-09 12:01

На пълни ръчни е разбираемо, че правилната експонация зависи от мен. Драмата е, че при програма ми изчислява невъобразими времена за експозиция. Очевидно е от меренето, защото ако задържиш достатъчно кадарът си е на място, пък дори и размазан, но все пак е странно колко ниска светлосила имат тия канонски обективи на фона на лайката на фз-тката. Меренето е почти през цялото време spot center weighted. Логично е да е от меренето, но ще видим след разходка из града [smilie8]. Иначе днес пощраках през деня и с канонските обективи и с един пентакон с глухарче и всичко е много по-добре. Явно просто е било твърде мрачно снощи. [smilie18] Ма и аз се паникьосвам от нищо, начи...

Поздрави,
Влад

P.S. Това що не се е било пратило? Бъгав файърфокс...

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: taricate   
Дата:   26-05-09 12:17

Сега внимавай през деня да не снимаш на spot, че да не се чудиш, що са ти изгорели кадрите ![smilie3]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: harvester_vn   
Дата:   26-05-09 12:23

vlex написа:

> На пълни ръчни е разбираемо, че правилната експонация зависи от мен. Драмата е, че при програма ми изчислява невъобразими времена за експозиция. Очевидно е от меренето, защото ако задържиш достатъчно кадарът си е на място, пък дори и размазан,

> но все пак е странно колко ниска светлосила имат тия канонски обективи на фона на лайката на фз-тката.

>Меренето е почти през цялото време spot center weighted.

Мисля че бъркаш нещо генерално. Така и не видяхме снимки с екзиф.

Това второто не го разбрах. Искаш да кажеш че на едни и същи бленди едните обективи са по-светлосилни от другите? [smile]

Точно такова мерене не виждам при 40Д. Режимите са четири:
[(.)] Evaluative metering
[( )] Partial metering
[.] Spot metering
[ ] Center-weighted average metering



Публикацията е редактирана (26-05-09 12:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: vlex   
Дата:   26-05-09 22:24

Очевидно наистина съм бъркал нещо - меренето е evaluate, чиято иконка прилича на една емотиконка, ма там са две... както и да е, нещо се отплеснах... Иначе днес си снимах доволно - всичко излезе ок. Снимки с екзиф от вчера няма поради елементарния факт, че веднага бидеха изтрити. Скоро ще кача някои от кадрите [smilie25]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Недоекспониране на кадри при 40д
Автор: asahi   
Дата:   27-05-09 09:45

Два дни ръчкане по менютата успешно заменя 15 минути четене на менюала.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »